Jump to content

Częste stosowanie nadmanganianu?


Chawez
 Share

Recommended Posts

Jak w temacie. Od powiedzmy roku hoduje rybki i co jakiś czas wrzucam im tabletkę rozpuszczoną w 0,5l wody. Najczęściej jak zauważam jakieś dziwne zachowanie (zawsze jak jakaś padnie) lub jak dochodzi jakaś nowa ryba. Czy ostatnio przy przeprowadzce do większego akwarium. Nigdy nie zauważyłem po nich pogorszenia w akwarium. Woda się zawsze klaruje po dniu lub dwóch. Ale pewności co do szkodliwości nie mam.

Jest on obojętny dla ryb,roślin i bakterii?

Proszę o jakieś opinie.

Link to comment
Share on other sites

Nie jest on obojętny. Ma on właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. O ile pomaga w leczeniu różnych chorób, o tyle przy okazji wybija bakterie nitryfikacyjne, więc zaburza równowagę zbiornika. Częste stosowanie jest według mnie niekorzystne. Nowe ryby można poddawać kwarantannie w innym zbiorniku. A choroby leczyć jak już się stwierdzi jaka to choroba i odnajdzie jej przyczyny. Samo padnięcie ryb może być też wywołanie nie tyle chorobą co złymi warunkami w zbiorniku. Nie popieram takiego stosowania go na wszystko.

Link to comment
Share on other sites

Popularnym środkiem na wszystko jest FCM dostępny w sklepach zoologicznych. Szczerze powiedziawszy użyłam go tylko raz na niewiadomego pochodzenia chorobę, ale i tak ryby padły, a w dodatku woda strasznie zmętniała. Też wybija bakterie. W innych przypadkach chorób wyleczyłam ryby na ospę i na pleśniawkę zwykłą solą niejodowaną, nic nie padło, woda nie zmętniała, trochę podniosło mi się KH.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...