Skocz do zawartości

Częste stosowanie nadmanganianu?


Chawez
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Od powiedzmy roku hoduje rybki i co jakiś czas wrzucam im tabletkę rozpuszczoną w 0,5l wody. Najczęściej jak zauważam jakieś dziwne zachowanie (zawsze jak jakaś padnie) lub jak dochodzi jakaś nowa ryba. Czy ostatnio przy przeprowadzce do większego akwarium. Nigdy nie zauważyłem po nich pogorszenia w akwarium. Woda się zawsze klaruje po dniu lub dwóch. Ale pewności co do szkodliwości nie mam.

Jest on obojętny dla ryb,roślin i bakterii?

Proszę o jakieś opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest on obojętny. Ma on właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. O ile pomaga w leczeniu różnych chorób, o tyle przy okazji wybija bakterie nitryfikacyjne, więc zaburza równowagę zbiornika. Częste stosowanie jest według mnie niekorzystne. Nowe ryby można poddawać kwarantannie w innym zbiorniku. A choroby leczyć jak już się stwierdzi jaka to choroba i odnajdzie jej przyczyny. Samo padnięcie ryb może być też wywołanie nie tyle chorobą co złymi warunkami w zbiorniku. Nie popieram takiego stosowania go na wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popularnym środkiem na wszystko jest FCM dostępny w sklepach zoologicznych. Szczerze powiedziawszy użyłam go tylko raz na niewiadomego pochodzenia chorobę, ale i tak ryby padły, a w dodatku woda strasznie zmętniała. Też wybija bakterie. W innych przypadkach chorób wyleczyłam ryby na ospę i na pleśniawkę zwykłą solą niejodowaną, nic nie padło, woda nie zmętniała, trochę podniosło mi się KH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...