Skocz do zawartości

Pomocy - co to za choroba?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie - jest to mój pierwszy post na forum i od razu w tym dziale...

 

Akwarium 112

5 skalarów

3 gurami

2 molinezje

1 zbrojnik

3 kiryski

 

Od pewnego czasu gurami niebieskie dostało białych, jakby ropnych plam na grzbiecie. Po zastosowaniu Bactopuru w ogólnym objawy ustąpiły, ale na krótko. Choroba ponownie zaatakowała, ryba zaczęła wyglądać jakby ktoś na żywca ją skrobał - nie przetrwała. Teraz jej kolega - też niebieski ma te same objawy. Wg. informacji ze sklepu teoretycznie od znającego sie na rzeczy gościa jest na kwarantannie, pływa ponad tydzień w bactopurze, nic nie chce jeść - kropki namnażają się. Dodatkowo połowa ryby ciemniała (wcześniejszej ściemniała głowa). Od 3 dni w ogólnym, jedno z gurami mozaikowych też dostało takiej samej plamy - też na grzbiecie.

Nie wiem czy jest to objaw powiązany, ale - o ile wcześniej nie zwróciłem na to uwagi - ma ciemniejsze nozdrza.

Poniżej kilka zdjęć.

Prośba o jak najszybszą diagnozę - tylko jutro będę miał możliwość kupienia jakichkolwiek lekarstw.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o powinno być opisane w prośbie o pomoc w uleczeniu choroby:

 

- temperatura wody

- jak często i ile podmieniamy wodę w akwarium

- dokładny opis choroby

- jakie preparaty chemiczne były dodawane ostatnio do wody

- podanie stężenia NO2, NO3, pH itd.

- filtracja i sprzęt w akwarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o powinno być opisane w prośbie o pomoc w uleczeniu choroby:

 

- temperatura wody

- jak często i ile podmieniamy wodę w akwarium

- dokładny opis choroby

- jakie preparaty chemiczne były dodawane ostatnio do wody

- podanie stężenia NO2, NO3, pH itd.

- filtracja i sprzęt w akwarium

temperatura 26 - 27 stopni

woda podmieniana raz na 2, 3 tygodnie (1/3 ilości)

ph6,8-7,2

KH 6d

17 GH

NO2 0

NO3 60 mg/l (z tym mam najwięcej kłopotów)

 

do wody była dodana sól akwarystyczna w ilości mniejszej niż połowa zalecanej dawki

około miesiąc temu nawóz PlantaMin Tetry

dodatkowo Nutrafin Cycle i Nutrafin waste control przy każdym czyszczeniu filtra

po resecie po zastosowaniu w ogólnym bactopuru wymieniłem ponad połowę wody i zastosowałem węgiel żeby wyłapać pozostałe resztki. do wody dodałem JBL Atvitol.

 

Filtr kubełkowy Aquael unimax 150 z lampą UV - włączana sporadycznie

woda napowietrzana, ryby teraz na suchym Ichtio vit Tropicala

 

Objawy opisałem w pierwszym poście, test wody za pomocą paska JBL EasyTest 5 in 1 sprzed 10 minut

 

edit: w ciągu max kilku tygodni przy okazji przeprowadzki chcę całą obsadę - o ile dożyje - przenieść do akwa około 300 litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniaj raz na tydzień z 20 % i zmień obsadę

spoko, tylko czy masz jakiś pomysł co to za cholerstwo się przyczepiło?

Nie wiem co mam robić - czy niebieskie wwalić do ogólnego i tam czymś całe towarzystwo podtruwać- w odosobnieniu od ponad tygodnia nic nie chce jeść i żeby było lepiej, jest coraz gorzej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to nie jest przypadkiem mykobakterioza? Moim zdaniem tak to wygląda. Odłów ryby które wyglądają źle wlej preparat FMC i podnieś trochę temperature. dla chorych ryb raczej nie pomożesz. :( Dla zdrowych też daj Fmc i podnieś temperaturę.

 

Panowie.... powinieneś podać to.....tamto.....spoko. Ale może najpierw podumajmy co to za choroba i co w pierwszej kolejności zrobić żeby uratować ryby. Chwile później wytkniemy mu jego błędy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodałem teraz CMF tropicala w dawce trochę większej niż zalecana do ogólnego i leczniczego.

Jeżeli jest to kulorzęsek, czy nie warto podnieść temperatury do 32 stopni na 3 dni?

jeżeli tak, to czy cała obsada wytrzyma taki zabieg?

 

a na wytknięcie błędów z pewnością się nie obrażę - zwłaszcza jeżeli będzie można je wyeliminować przy przejściu na większy balon - teraz please - zależy mi na pomocy a nie na nagonce (to drugie zostawmy na później) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

jak wyglądają odchody, są białe, nitkowate czy normalne?

niebieskie nic nie chce jeść od ponad tygodnia - zero odchodów, gurami mozaikowe z tego co kojarzę odchody miało normalne (ale pewności nie mam - na zawołanie też nie chce ich pokazać, ale będę starał się je namierzyć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się tylko, czy to będzie właśnie to.

bakteria i grzyb raczej to nie jest, bo zadziałałby bactopur.

czy ze starych metod może warto zastosować krótkotrwałą kąpiel w nadmanganianie potasu?

 

słuchajcie - i jeszcze jedna rzecz - zakładając że jest to kulorzęsek- czy umieścić chore niebieskie w ogólnym i tam katować go z pozostałymi? jeżeli całośc będzie pod wpływem CMF, to kulorzęsek nie powinien się rozprzestrzenić, a jeżeli wróci na stare śmieci, to może cokolwiek będzie chciał zjeść? teraz zafundowałem mu mam wrażenie auschwitz. Wiem że to działanie jest irracjonalne, ale skoro zaatakowane zostało mozaikowe, to jakiś syf i tak w wodzie pływa dalej i izolacja jakoś za wiele nie pomogła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to kulorzesek z chorób pasuje to do

 

Posocznicy lub Rybiej gruźlicy (Mykobakteriozy) ,obie niestety nieuleczalne :(

 

Posocznicza

 

Objawy:

-obrzęki ciała

-wytrzeszcz oczu

-wrzody

-deformacje

-skrzywienie linii ciała.

-trudności z pływaniem

 

Rybia Gruźlica

 

 

Objawy:

-utrata apetytu

-chudnięcie

-zanik kolorów

-postrzępiona skóra

-nastroszone łuski.

 

obie choroby są spowodowane podobnymi przyczynami takimi jak

-podawanie brudnego żywego pokarmu np. świeżą ochotką lub rurecznikami.

-Zasiedlenie w akwarium nowych ryb bez uprzedniej kwarantanny.

-obsadzanie akwarium roślinami i ustawianie elementów dekoracyjnych lub sprzętu z innego zakażonego akwarium (sklep zoologiczny często spotykamy się że kupujemy rośliny czy dekoracje z akwarium a w nim leży/żała martwa ryba).

-Oczywiście bardziej podatne są ryby osłabione, żyjące w nieodpowiednich pod każdym względem warunkach, ale chorują również osobniki żyjące w prawie idealnych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ecikgfc, dziękuję za pomoc.

niestety dziś wróciłem do domu - do kolekcji dołączył skaral - zawsze był mniejszy od wszystkich - niestety na niego padło.

Czy masz pewność, że jest to gruźlica, na której leczenie nie ma szans? Poniżej najnowsze zdjęcia - celowo nie zmniejszałem.

 

http://images41.fotosik.pl/541/bf37bd6cfde9257d.jpg

http://images47.fotosik.pl/548/33f5e125293f5862.jpg

http://images41.fotosik.pl/541/8bfde9d254631846.jpg

 

jeszcze mega ważne pytanie - jak teraz postępować? - czy mam zresetować akwarium, wszystko odkażać/wygotowywać i zaczynać od nowa, czy zostawić tak jak jest i niech się dzieje wola...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...