Skocz do zawartości

[126L] za wysoka temperatura


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako nowy na tym forum może mam banalny problem. Liczę na waszą pomoc.

Po kilkunastu latach przerwy postanowiłem założyć akwarium (pretekst że dla syna). Akwarium kupiłem ok 2 tygodnie temu. Najpierw wyłożyłem żwirek, potem zalałem wodą. Oczywiście założyłem 2 filtry (oczywiście tylko na czas dojrzewania wody) i grzałkę. Po ok tygodniu posadziłem roślinki.

Po zamontowaniu termometra /cztery dni temu/ okazało się iż woda ma ok 31 st. Celsjusza, czyli trochę za dużo.

Mimo wyłączenia grzałki temperatura się utrzymuje.

Zastanawiam się gdzie leży przyczyna i jak temu zaradzić.

 

Czy mogę mieć za mocne oświetlenie? Wg mnie nie.

Akwarium mam firmy Diversa /80x35x45/ więc w zestawie oświetlenie również było tej firmy: 2 neonówki T8 18W DL

 

Dodam że w pokoju jest ciepło ale bez przesady - ok. 28 stopni a na akwarium nie padają promienie słoneczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź termometr bo czasem przekłamują.

28 w pokoju to sporo nawet jak na takiego zmarzlaka jak ja jestem :)

Jeżeli masz 28 w pokoju to i woda w akwarium tyle będzie miała oświetlenie wydziela ciepło ale nie aż tyle żeby wodę podnieść o 3 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czyli będą problemy :(

 

A może są jakieś specjalne, akwarystyczne świetlówki, które emituję mniej ciepła?

 

Chłodzenie wentylatorami raczej nie wchodzi w grę bo musiałbym rozwalić pokrywę, która była w zestawie a na to się żona nie zgodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie się utrzymuje cały czas temperatura 31 stopni.

Narazie wyłączyłem ogrzewanie pokoju i są pierwsze efekty - zimno w pokoju.

Spróbuję jeszcze podmnienić 10L wody oraz włożyć kostki lodu w woreczku foliowym.

Zobaczymy.

 

Co do termometra to mam takie cudo: HAILEA CB-8300 100W

Niestety nie ma PL instrukcji obsługi więc nie jestem pewny sposobu jej działania.

Czy ma ona termostat czy tylko regulator temperatury?

Jak termostat to można spokojnie włączyć i ustawić temperarurę a grzałka powinna się tylko włączać gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej.

W drugim przypadku może być problem z ustawieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...