Skocz do zawartości

Jestem początkująca, prosze o wszelkie rady


Rekomendowane odpowiedzi

witam

jestem początkującą forumowiczką i zaczynam swoją przygodę z akwarium, przynajmniej taki mam plan.

kiedyś dawno jako dziecko miałam akwarium, ale było to raczej w formie zabawki, gdyż po prostu wlałam wodę, wsadziłam żwir, kamienie 2 sztuczne rośliny, filtr, grzałkę i rybki.

jakoś to funkcjonowało, rybki żyły, ale miałam w tym zbiorniku glony z którymi nie umiałam sobie poradzić, a niestety nie było jeszcze wtedy wszędzie internetu żeby sobie o tym poczytać. wiec zmęczoną ciągłym sprzątaniem i walką z glonami niczym wiatrakami dałam za wygrana.

teraz chciałabym zacząć od nowa....

mam akwarium 60 l z pokrywą i oświetleniem, chciałabym tknąć w nie życie.

w związku z tym ze zupełnie nie mam pomysłu jak je urządzić, jakimi roślinami, jaki kupić filtr, bo grzałkę zainstaluje starą bo działa.

bardzo proszę o wszelką pomoc

z góry przepraszam za być może głupie pytania, ale wole zapytać i wszystkie się dowiedzieć zanim zacznę robić zakupy pod kątem hobbystycznej hodowli rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

a masz jakieś pomysły związane z obsadą tego zbiornika (jakieś ulubione rybki, roślinki?)

 

Druga kwestia to ilość kasy, którą możesz przeznaczyć na "wyposażenie" zbiornika. Bo to też ważne np. przy doborze roślin (jedne są mniej wymagające inne zaś wymagają dodatkowego sprzętu).

 

Napisz troszkę więcej i będzie łatwiej, chętni do pomocy na pewno się znajdą :D Lubimy porządzić w czyimś słoiku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwiejsze roślinki:

- Hemianthus micranthemoides, rośnie do 10 cm ale wymaga dobrego oświetlenia.

- Hydrocotyle leucocephala, rośnie 15 - 30 cm, oświetlenie średnie ale lubi też mocniejsze.

- Eleocharis parvula, taki trawnik na pierwszy plan, rośnie fajnie ale musi się dobrze ukorzenić zanim wpuścisz rybki (ja sadziłem pojedyńcze źdźbła pensetą :) )

- Hygrophila polysperma, to można dać na trzeci plan, w ogrodzie nazwalibyśmy to pewnie chwastem bo rośnie bardzo szybko i dochodzi do 50 cm, bardzo "łatwy w obsłudze".

 

Rybki:

- Mieczyki Hellera, podobają się dzieciom ze względu na kolor mają dwie wady: są wiatropylne i robią k i l o m e t r o w e kupki

- Gupiki, o tych nie będę pisał

- Neony - wymagają większej grupy ponieważ są rybami, że tak to powiem ławicowymi.

 

Oczywiście tutaj trzeba byłoby się zastanowić ile, czego i z czym ewentualnie do zbiornika wrzucić. Przydałoby się info jaką świetlówkę masz w obudowie to można coś pokombinować z obsadą lub wręcz wymienić świetlówkę na np. typowo roślinną.

 

Można byłoby zrobić również coś bardziej ambitnego ale też nie wiem ile masz czasu by poświęcić na doglądanie tego wszystkiego.

 

Zapomniałem o filtrze: tu trochę w zależności od ilości miejsca - wewnętrzne bądź zewnętrzne, ja polecałbym zewnętrzny ze względu na większą skuteczność działania oraz wyeliminowanie mało eleganckiego filtra w środku. Osobiście używam filtrów kubełkowych f-my Aquael i f-my Eheim, przy czym polecam Aquaela - cichszy, w zasadzie to bezgłośny. Model do Twojego zbiornika to np. Aquael MINIKANI 80

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście tutaj trzeba byłoby się zastanowić ile, czego i z czym ewentualnie do zbiornika wrzucić. Przydałoby się info jaką świetlówkę masz w obudowie to można coś pokombinować z obsaą lub wręcz wymienić świetlówkę na np. typowo roślinną.

 

Można byłoby zrobić również coś bardziej ambitnego ale też nie wiem ile masz czasu by poświęcić na doglądanie tego wszystkiego.

 

Zapomniałem o filtrze: tu trochę w zależności od ilości miejsca - wewnętrzne bądź zewnętrzne, ja polecałbym zewnętrzny ze względu na większą skuteczność działania oraz wyeliminowanie małoeleganckiego filtra w środku. Osobiście używam filtrów kubełkowych f-my Aquael i f-my Eheim, przy czym polecam Aquaela - cichszy, w zasadzie to bezgłośny. Model do Twojego zbiornika to np. Aquael MINIKANI 80

 

Pozdrawiam

Powiem tak:

o świetlówce nie wiem, musiałabym zerknąć, ale akwarium nie mam w miejscu gdzie mieszkam, wiec zerknę przy okazji

Jeśli chodzi o czas to myślę że mam wystarczająco czasu, może nie teraz w trakcie sesji, ale ogólnie z czasem jest ok.

Miejsca też mam dużo, wiec mam miejsce na filtr zewnętrzny.

 

a czym pod te rośliny wysypać dno??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O. widzę, że System Eliminacji Studentów Jest Aktywny :D

 

Najdroższy będzie żwirek akwarystyczny (paleta kolorów od wyboru do koloru), dostaniesz też praktycznie dowolną granulację tak więc to kwestia gustu. Ja kiedyś przy trochę większych akwariach od Twojego używałem czarnego żwirku (dla krewetek). Jaki by ten żwirek nie był pamiętaj by go dobrze opłukać przed wsypaniem do akwarium.

W marketach budowlanych możesz dostać "ozdobny piasek kwarcowy do 1mm" w cenie 7 zł za 25 kg (ja takiego używam), postępowanie takie jak ze zwykłym żwirkiem - czyli dużo płuczemy. Co najlepsze, ten piasek ozdobny jest tak samo brudny jak najdroższy żwirek akwarystyczny...

 

Ważny jest może nie tyle kolor, jak pisze mój przedmówca bo to kwestia gustu, a ważna jest granulacja ponieważ niektóre z ryb jak np. Bocje preferują drobny żwirek, a wręcz o większy i ostro zakończony mogą się pokaleczyć.

 

Ważne: Pamiętaj by pomiędzy akwarium, a blatem, na którym będzie ono stało umieścić matę zabezpieczającą przed pęknięciem dna. Można takie kupić w sklepach akwarystycznych, tudzież możesz nabyć z metra matę korkową w markecie budowlanym.

 

 

Powodzenia na egzaminach!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi proszę jak utrzymujecie porządek w akwarium. chodzi mi głównie o to, że chciałabym zrozumieć co robiłam źle dawniej kiedy miałam akwarium jako dzieciak, że ono tak mi gloniało po około 2 miesiącach szyby były zielone i mało było widać)

chciałabym zrozumieć co robiłam źle, bo ten aspekt był głównym powodem dla którego zrezygnowałam z tej imprezy.

 

 

po drugie czy jest jakaś strona z przykładowymi "umeblowaniami" akwariów?? znalazłabym coś co mi się podoba i ocenilibyście fachowym okiem czy się do dla mnie laika nadaje, czy jest trudne w utrzymaniu, czy drogie a realizacji i jakie ryby chodować w takim środowisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje stare akwarium jeśli nawet miało filtrację to pewnie dość archaiczną, do tego oświetlenie mogło być zbyt intensywne lub akwarium stało zbyt blisko okna. Nie wiem też jak długo było naświetlane. Z glonami walczymy na różne sposoby, ograniczając np. właśnie ilość światła w ciągu doby czy też zmniejszając prędkość przepływu wody z filtrów. W Twoim starym zbiorniczku nie miałaś roślin, a zatem wszelkie składniki odżywcze znajdujące się w wodzie wykorzystywane były przez glony do silnego i szybkiego rozwoju. W zbiorniku, w którym rośliny już są glony mają ostrą konkurencję :D Choć zdarzą się pewnie Tobie np. krasnorosty... ;)

 

Stron jest wiele ale zgodnie z zasadami tego portalu nie mogę Tobie podać do nich linków :D

Popatrz na naszym forum, w dziale ze zbiornikami w Twojej pojemności.

 

Wejdź też na Google, wpisz do wyszukiwarki słowa kluczowe np. akwarium holenderski, japońskie itp. kliknij szukaj po czym w górnym lewym rogu przefiltruj wyniki wybierając GRAFIKA.

 

Zaczynam się bać o Twoją sesję ;) Jaki kierunek studiów?

 

P.S. Co do rybek, zapomniałem Tobie wczoraj napisać, że bardzo miłymi rybkami są Tetry Czarne, nazywane Żałobniczkami. Ja mam 5 sztuk, a żywot swój zaczęły w podobnej wielkości zbiorniczku co Twój i ZERO problemów do dziś. Dzielnie znoszą naprawdę wszystko, a gdy podchodzę do akwarium jako pierwsze podpływają do mnie :)

 

Poniżej fotka Tetry z Mieczykami i same Tetry.

post-7156-13685161857731_thumb.jpg

post-7156-13685161858225_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje stare akwarium jeśli nawet miało filtrację to pewnie dość archaiczną, do tego oświetlenie mogło być zbyt intensywne lub akwarium stało zbyt blisko okna. Nie wiem też jak długo było naświetlane. Z glonami walczymy na różne sposoby, ograniczając np. właśnie ilość światła w ciągu doby czy też zmniejszając prędkość przepływu wody z filtrów. W Twoim starym zbiorniczku nie miałaś roślin, a zatem wszelkie składniki odżywcze znajdujące się w wodzie wykorzystywane były przez glony do silnego i szybkiego rozwoju. W zbiorniku, w którym rośliny już są glony mają ostrą konkurencję :D Choć zdarzą się pewnie Tobie np. krasnorosty... ;)

 

no to widzę szanse że tym razem może by lepiej. :D

 

Zaczynam się bać o Twoją sesję ;) Jaki kierunek studiów?

 

spoko, z egaminami nie będzie może tak źle:d a jako nagrode za zdaną sesje postawie sobie rybki :D, w koncy trzeba się jakoś motywowac :D

a studia to zaoczne zdrowie publiczne :D

 

 

 

P.S. Co do rybek, zapomniałem Tobie wczoraj napisać, że bardzo miłymi rybkami są Tetry Czarne, nazywane Żałobniczkami. Ja mam 5 sztuk, a żywot swój zaczęły w podobnej wielkości zbiorniczku co Twój i ZERO problemów do dziś. Dzielnie znoszą naprawdę wszystko, a gdy podchodzę do akwarium jako pierwsze podpływają do mnie :)

 

ładne rybki.

ja chciałąbym jedna, wieksza rybke np bojownika i reszta małych np. pawie oczka, neonki i glonojada :D bo według mnie glonojady są niezwykle urokliwe :D

co myślisz o takim zestawieniu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pinula18 :D ,

 

1. Glonojad - niestety w tym temacie nie pomogę bo nigdy nie miałem. Nie podobają mi się te paszcze glonojadów, które kojarzą mi się wyłącznie z serialem "Archiwum X", są po prostu kosmiczne :D

Zamiennie za glonojady używam krewewtki, które robią to samo tyle, że dokładniej ;)

 

2. Bojownika miałem przez kilka miesięcy (dostałem od kogoś kto likwidował akwarium), był to dorosły okaz niestety musiałem go oddać do sklepu ponieważ chłopak nie potrafił sobie odmówić krewetek na lunch i czysta ekonomia nakazywała go usunąć :D

Przy bojowniku musisz pamiętać, że jest rybą labiryntową, tzn, że oddycha powietrzem atmosferycznym (zawsze miałem dylemat czy przy nim palić czy nie ;) ) Z tego co mi mówili mądrzejsi to szczególnie zapamiętałem, że w związku z tym sposobem oddychania zbyt silna filtracja nie jest wskazana. Bojownik lubi stojącą wodę i w to wierzę ponieważ ryby te budują gniazda z własnej śliny i choćby to wymaga spokojnej toni. Jak u nas w Polsce ceny będą tak dalej szaleć to pewnie domy będziemy również budowali w tej technologii :mrgreen:

 

3. Zdrowie publiczne, a sprawa Polska ;) - jesteś jedną z nielicznych osób, które poznałem, a które podjęły studia z przyszłością w kraju ze starzejącym się społeczeństwem, chylę czoła przed światłym umysłem.

 

4. Nagroda za ukończenie - ja bym nie dotrwał, bo nie mam cierpliwości i lubię robić sobie prezenty. Tak więc pewnie już bym dawno akWariował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pinula18 :D ,

 

dlaczego pinula 18??

hehe :D

tak a propos cyfra obok mojego nicku wcale nie oznacza mojego wieku :D

 

Zamiennie za glonojady używam krewewtki, które robią to samo tyle, że dokładniej ;) ]

hmmm. a krewetki mogą żyć w takim akwarium jak mam zamiar założyć?? z neonkami i pawimi oczkami?? będę musiała trochę o nich poczytać

 

Przy bojowniku musisz pamiętać, że jest rybą labiryntową, tzn, że oddycha powietrzem atmosferycznym (zawsze miałem dylemat czy przy nim palić czy nie ;) ) Z tego co mi mówili mądrzejsi to szczególnie zapamiętałem, że w związku z tym sposobem oddychania zbyt silna filtracja nie jest wskazana. Bojownik lubi stojącą wodę i w to wierzę ponieważ ryby te budują gniazda z własnej śliny i choćby to wymaga spokojnej toni. Jak u nas w Polsce ceny będą tak dalej szaleć to pewnie domy będziemy również budowali w tej technologii :mrgreen:

o bojowniku jeszcze nie zdecydowałam, ale pawich oczek nie odpuszcze :D

 

Nagroda za ukończenie - ja bym nie dotrwał, bo nie mam cierpliwości i lubię robić sobie prezenty. Tak więc pewnie już bym dawno akWariował

traktuję to jako nagrodę, ponieważ narazie nie mam czasu się tym zając dokładniej żeby o wszystkim poczytać. W piątek będę z zoologu, po "gifta" dla wariatów mieszkających ze mną pod jednym dachem więc popatrzę również na roślinki i rybki to napisze tutaj co mi się spodobało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krewetki polecam, są bardzo fajne. Na Alledrogo dostaniesz je już od 1 zł, polecam zakup 10 sztuk. Co do pozostałych tematów się nie wypowiem, od piątku cierpię na jakieś psychodeliczne bóle głowy i nie umiem z bólu logicznie mysleć. Ale dam radę :D Jak się dochodzi do 38 roku życia to niestety tak bywa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Zrobiłam dziś i wczoraj rajd po zoologach.

Poza tym przywiozłam ze starego mieszkania moje akwarium i sprzęt jaki miałam.

Muszę się przyznać że z pojemnością mojego akwarium to trochę przesadziłam, chyba mi się przyśnił większy metraż dla moje do narybku.

Moje akwarium ma wymiary 50x30x30 i ma profilowaną przednią szybę.

Odnośnie sprzętu to jest w zestawie:

pokrywa

aquael typ Z1 nr art 100129

oświetlenie 1x14W

grzałka:

aquael Q50 z termostatem

filtr:

aqua szut 600

Jeżeli chodzi o rośliny, za którymi miałam popatrzeć to tak się opatrzyłam że mam totalny mętlik w głowie, ogólnie w większości zoologów mówili mi że większość roślin nie wymaga szczególnych warunków poza ta, tą i tamtą i wskazywali mi parę, które wymagają więcej uwagi.

Jeśli chodzi o podłoże to znalazłam jakiś żwirek marmurkowy 5- 10 mm. Mógłby być?? Pan w jednym zoologu polecił mi jeszcze podkład pod żwirek z nawozem dla roślin, w który to właśnie wsadza się rośliny, a później dopiero sypie się ostateczną warstwę żwirku.

Polecono mi również filtr tetra tec in 600, Co myślicie??

czy może EHEIM AQUABALL 2210 byłby lepszy??

 

Proszę o pomoc, wszelką pomoc, każda opinia będzie dla mnie pomocna....czekam

 

z niecierpliwością

 

Mod.Janusz.Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz akwarium 45 litrowe i moim zdaniem ten filtr (wewnętrzny eheim 2210 będzie gabarytowo za duży ,jego wymiary -średnica 96mm wysokość 214mm.

Troszkę mniejsze to eheim aquabal 45 wymiary średnica 90mm-wyskość 104mm. Eheim aquabal 60 średnica 90mm wsokośc 160mm

Odpuść sobie tą tetrę 600 w to miejsce lepiej JBLe 900 ceny porównywalne,i jbl bardziej pewny jeśli chodzi o przecieki. Ale to Ty decydujesz.

Życzę powodzenia i dużo cierpliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocet będzie dobry ale boję się, że mało skuteczny. Ja stosowałem typową, domową chemię po czym bardzo dokładne płukanko... Pewnie będzie krytyka ale myślę, że dasz radę, kobiety są dokładniejsze od mężczyzn więc płukanie będzie z pewnością lepsze i wystarczające skoro moje wystarczyło. Jeśli zaś ktoś z mądrali czyścił kiedyś zakamieniony czajnik, w którym przegotowuje wodę - octem, to wie jak smakuje potem woda... i można płukać i płukać... ijeszcze ten zapach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...