Skocz do zawartości

Ryby - Pytania ogólne


Vethod
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem was prosić o kilka odpowiedzi na moje pytania związane z akwarystyką.

1. Umierające ryby. Jaka woda jest najlepsza do akwarium? Posiadam wodę filtrowaną zdatną do picia. Jednak po nalaniu jej woda po 2-3 dniach robi sie bardzo mętna, pomimo że używam Tetra aqua safe. Po wymianie wody filtrowanej na zwykła z kranu(woda ta również była z środkiem aqua safe) 2 ryby a mianowicie gupik i taka jedna bardzo jasna tego koloru chowały się i nie pływały tak jak zawsze. Po kilku dniach gupik zdechł. Ta pomarańczowa jeszcze sie trzyma i pływa tak jak przedtem, jednak zdarza się że się chowa. Podobnie było z neonkami Innesa. W przed siągu 5dni padły mi wszystkie 3 neonki. Czy to wina wody ? Czy były chore lub coś takiego.

2. Mam problem z podgryzającymi się rybami. Otóż zakupiłem 14ryb:

2molinezje czarne

2danio zielone i 1czerwony

1Kirysek Panda

3Neony Innesa

1Hokejówka Amazońska

1Glonojad Syjamski

1Gupik

1Bystrzyk Parański

1 Ta rybka pomarańczowa,

Posiadam jeszcze Zmennika Plamistego. Po przeniesieniu Zmiennika do akwarium miałem z nim problem ponieważ okolo tygodnia chował sie pod filterm i grzałką. Gdy jakaś ryba obok niego przepływała strasznie go znosiło na boki, prawie że brzuchem na góre. Przeszło mu to i zaczął "ćwiczyć" pływając wzdłuż wyrzucanej wody z filtra. Pływała tak 4dni. 5 dnia już nie mogła bo któraś ryba obgryzła jej kawałek ogona całe płetwy brzuszne oraz trochę poobgryzane płetwy piersiowe i grzbietowe. Po 8 godzinahc leżała juz na dnie. Jeszcze żyła. Po nagraniu około 1godzinnego filmu widac było ze to molinezja czarna ją poobgryzała. Zobaczyłem jeszcze że Bystrzyk parański ma troszkę nadgryzioną płetwe ogonową. Dokupiłem wtedy 4ryby:

2zmienniki plamiste oraz 2 danio niebieskie.(Jeszcze nie pozbyłem sie tej molinezji). Po 1dobie oddałem tą molinezje kuzynowi. Dziś bez tej molinezji zauważyłem ze ta mała pomarańczowa rybka ma kawałek płetwy ogonowej nadgryziony na samym dole, a bystrzyk ma jeszcze bardziej obgryziony ogon niż miał. Bystrzyk ma na obok oka taką mała białą plamkę. Reszta ryb nie jest obgryziona. Czy to możliwe żeby to Bystrzyk obgryzł tą pomarańczową rybę?

3. Mam 30litrowe akwarium. 2 Roślinki prawdziwe i 2 sztuczne, oraz 1korzeń. Ile max. mogę trzymać tam rybek?. Teraz mam 12.

4. Co zrobić żeby pozbyć się odchodów ryb i resztek jedzenia z dna akwarium. Oraz jak czyścic akwarium. Czy potrzebuje jakiegoś specjalnego czegoś do czyszczenia.

5. Jak pielęgnować roślinki i jak uchronić się przed plagą ślimaków.

6. Czy filtr na którym pisze 200l/h wystarczy ? widziałem u kilku osób które mają mniejsze akwaria a filtr około 450l/h .

7. Czy mógłbym trzymać w tym akwarium suma szklistego>?.

8. Słyszałem coś o odmulaczu. Orientuje się ktoś w jakiej jest on cenie jak działa oraz w jaki sposób można zrobić odmulacz własnej produkcji ??

 

Proszę o szybkie odpowiedzi co do pkt 1 oraz 2.

P.S. dodaje kilka zdjęć tej pomarańczowej ryby oraz mojego akwarium.

(są to miniaturki - proszę kliknąć na zdjęcie aby zobaczy obraz w pełnym rozmiarze)

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zadałeś sobie trud, żeby przeczytać cokolwiek o rybkach przed zakupem i wpuszczeniem ich do akwarium? Rybki które masz potrzebują towarzystwa innych z własnego gatunku...W takim małym zbiorniczku możesz trzymać najwyżej kilka gupików. Wykombinuj większe akwa albo pozbądź się innych ryb i dokup biednemu gupikowi paru towarzyszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony: masz niedojrzały baniak,dlatego woda jest jaka jest.Jest cała kupa wątków na ten temat,wystarczy zadać sobie trochę trudu i poczytać.Obsada-tragedia,ale to już napisał mój poprzednik.Patrzyłam na fotki,patrzyłam i patrzyłam,i zastanawiam się czy nie przyszło ci do głowy żeby obejrzeć galerię.Wybacz,ale bida w twoim baniaku.I setki razy było mówione,że roślinki wyjmuje się z koszyczków i sadzi w podłożu.Przepraszam,że tak ostro,ale trochę dobrej woli (poczytania) i wszystkie twoje wątpliwości zostaną rozwiane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztuczne wyjmij. Jakie rośliny to zależy jakie masz oświetlenie. Poczytaj trochę na forum. Skorzystaj z opcji "Szukaj". Jestem pewien że znajdziesz wszystkie odpowiedzi co do podstawowych zasad. Ja bym Ci proponował do twojego akwarium z roślin po rogach zrobić gąszcz z moczarki, jakiś korzeń obrośnięty mchem. Z ryb to jednego bojownika samca i 2 samice bojownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ryby mają różne wymagania co do wody.Poczytaj o nich. Następnie kup testy na wodę i zmierz jej parametry, a potem poczytaj jak dostosować te parametry do wymagań ryb jakie posiadasz.

 

2. O ile to 30l to obsada nieciekawa. Kolega polecał harem bojowników, ale w tym litrażu lepiej jeden samiec. Poczytaj:

viewtopic.php?f=39&t=19607

 

3. Roślinki żywe wysadź z koszyczków i posadź w żwirku, a sztuczna wywal. Na początek polecam roślinki mało wymagające:

viewtopic.php?f=5&t=9355

 

4 i 8. Odmulacz - najprościej kawałek gumowej rurki, zassać wodę i spuszczać do wiadra wyciągając ze żwiru odchody.

 

5. Roślinkom zapewnić odpowiednie warunki: oświetlenie, podłoże, zawartość składników pokarmowych.

 

6. Na filtrach się nie znam, ale im większa wydajność i więcej miejsca na wkłady tym lepiej.

 

7. Nie. Za małe akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za Twoja odp. Dowiedziałem sie że można oddać rybki(bo ponoć tak będzie najlepiej)oraz codziennie przez tydzień wymieniać wodę po 5 litrów i zasadzic więcej roslinek; nie wiem czy to prawda ale ponoć moje rybki w większości to takie rybki które powiny żyć w stadach. Na dzien dzisiejszy posiadam:1molinezje czarne 2danio zielone 2danio niebieskie 1danio czerwony 1Kirysek Panda 1Glonojad Syjamski 1Bystrzyk Parański 1 Ta rybka pomarańczowa, 2zmienniki plamiste.

 

Czy,naprawdę nie mozns ich trzymac razem w 30l? Jesli nie to prosilbym o jakieś zestawienie moich rybek które mógłbym trzymać razem s których powinienem sie pozbyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że z filtrem w takim zbiorniku nie wariuj bo zrobisz rybom tornado i je zamęczysz...na każdym dostępnym w sprzedaży filtrze jest napisane do jakiego litrażu się nadaje.

A co do rybek to poczytaj i zwróć uwagę na rozmiary jakie dana ryba może osiągnąć...Przyjmuje się, że absolutne minimum to 1L wody na 1cm długości ryby (to już ostateczność bo w takich warunkach żadna ryba nie będzie się czuła dobrze). Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że np. danio są bardzo ruchliwe i ta zasada w ich przypadku nie działa...muszą mieć o wiele większy zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuje się, że absolutne minimum to 1L wody na 1cm długości ryby

to naprawdę mit nie patrzymy na to, czytaj np TUTAJ

ale jak dodałeś danio to bardzo ruchliwe rybki i na pewno nie mogą być trzymane w tym baniaczku.

 

a dalej :

 

molinezja - czytaj

 

danio- czytaj

 

glonojad- czytaj

 

a po za tym to GOOGLE

 

co do filtra to wystarczy , wydajność na opakowaniu czyli 250l wystarczy na zbiornik 140l , liczy się mniej więcej 60% tego co pisze producent , gdyż oni podaje faktyczna prace bez wkładów

4. do czyszczenia nadają się zwykle czyściki do szyb znajdziesz ich sporo na allegro bądź w sklepie , do czyszczenia dna - odmulacze , możesz zrobić samemu lub znów kupić

5. pielęgnacja roślin to temat rzeka , zależy od tego jakie masz i jakie chcesz mieć , w dziale rośliny znajdziesz sporo przydatnych informacji.

ślimaki ?? jakie ślimaki masz? bo np są ślimaki które zjadają inne ślimaki.

 

co do punktu 1-go to jak porzednicy chyba niedojrzaly zbiornik , zrob testy powiemy wiecej.

 

p.s

bojowniki jak najbardziej, ale poczekaj jak ci napisze jakiś znawca w temacie obsady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...