Skocz do zawartości

Czy 72l mogą stać na każdej szawce??


michał543
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam szawke 60x40 i szukam akwarium znalazłem 60x30x40 czy ta szawka wytrzyma taki cieżar. Z fizyki wiem ze 1l = 1kg. Więc to bedzie prawie 80kg łącznie z całą resztą. Czy ona wytrzyma bo nie chce mieć basenu w domu przez moja głupotę. Mrosze napiszcie wszystko co mozliwe i wiecie naten temat. Jeszcze dodam ze mieszkam na 2 pietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz liczyć, że 72L to około 100-120kg zależy co wsadzisz do zbiornika. Po drugie szafka szafce nie równa...Przede wszystkim sprawdź czy blat jest osadzony na boczkach czy przykręcony pomiędzy nimi...pierwsza opcja git druga raczej słabo:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Z fizyki wiem ze 1l = 1kg.

 

To mieliśmy dwie różne fizyki w takim razie.

 

Musisz liczyć, że 72L to około 100-120kg zależy co wsadzisz do zbiornika. Po drugie szafka szafce nie równa...Przede wszystkim sprawdź czy blat jest osadzony na boczkach czy przykręcony pomiędzy nimi...pierwsza opcja git druga raczej słabo:).

Dokładnie.

Gdzieś, kiedyś, dawno temu wyczytałem, że zbliżona waga akwarium to około 150% jego litrażu. Dlaczego? Ano dlatego: waga samego zbiornika, woda, dekoracje, pokrywa, filtr(chodzi głownie o kaskadowe, one także obciążają całość), dodatkowo często układamy coś jeszcze na szafkach obok zbiornika.

 

Kolejna sprawa: szafka.

Bez zdjęcia szafki oraz jej opisu nikt Ci nie powie na 100% czy ona wytrzyma. Teraz to mogę Cię jedynie odesłać do wróżki. Ja niestety nie posiadam szklanej kuli ;)

 

 

ps: sprawdzanie szafki stając na niej z kolegą to najgłupszy pomysł jaki w życiu słyszałem, więc takie doświadczenia sobie odpuść. Obciążenie stałe a chwilowe to dwie różne rzeczy. Tak samo jak konstrukcja szafki, zmęczenie materiału, jakość i dokładność wykonania itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahaedu złośliwcze :) Fizyka jak matka - jest tylko jedna :) Podejrzewam, że koledze chodziło o to, że litr wody waży 1 kg. Generalnie tak właśnie się przyjmuje ponieważ gęstość wody jest równa prawie 1g/cm3, czyli 1kg/dm3 czyli 1kg/l. :) Natomiast ważne jest tak jak wspomniał Ahaed - do tego podłoże, kamienie, korzenie i wszelkie inne ozdoby. Te wspomniane 150% wydaje mi się sensowne. Co do szafki... u mnie akwa dokładnie takie samo jak Twoje stało na antyku, który miał w dodatku dość wysokie nogi. Wytrzymał pół roku, obecnie przeniosłem na pewniejszą szafkę żeby spać spokojnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze 1kg wcale nie równa się 1L cieczy, bo zależy jaką ciecz weźmiesz ;)

 

Co do szafki, to najlepiej zrób zdjęcie i pokaż na forum, zawsze będzie łatwiej ocenić.

YYY pomyślny, co on wleje do akwarium? Zgaduję, że wodę !!!

1L=1dm3(sześcienny) 1l to w zaokrągleniu 1kg

No wiadomo że będzie lał wodę do baniaka, chciałem tylko uświadomić kolegę żeby nie myślał że wszystko co ma 1L waży 1Kg ale nie ważne.

 

Przy okazji się podłącze pod temat z czystej ciekawości zadam pytanie też o szafkę.

 

Znajomy zakłada baniak coś koło 80L i baniak na szafce będzie wyglądał mniej więcej tak:

 

http://tier1.pl/akwa.jpg

 

Czy może stać na środku szafki, czy lepiej postawić z prawej lub lewej strony, żeby wspierał się nie tylko na środkowej desce ale też na której z bocznych. Jest to normalna płyta meblowa, standardowa jak to w większości mebli. Górna płyta wspiera się na tych 2 bocznych i tej środkowej. Nogi od szafki są dość solidne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...