Skocz do zawartości

Oświetlenie - 240 l a 2xT8 z zestawu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Żeby było krócej - w punktach:

0. zbiornik mi dojrzewa. To moje pierwsze akwarium, tego które miałem w liceum 15 lat temu, nie liczę. Kupiłem używany baniak (o nim zaraz), wyczytałem wszystko co się dało, pogadałem z kim trzeba, skompletowałem wszystko, zalałem, robi się. Jedyna rzecz, którą zostawiłem na potem było oświetlenie. Akwa było czynne, świetlówki działały - zajmę się tym na końcu. I to był błąd, bo koniec nastąpił, a ja zacząłem czytać o oświetleniu.

1. Baniak - firmówka Juwela, 240l, nietypowy kształt diamentu - polowałem na takie na allegro około roku. Bardzo fajne ;) Wysokość od podstawy do poziomu wody 40 cm, wymieary 2x58/2x19/54. Obsługiwane przez:

Leuci Aquarium Blue T8 15W

Leuci Aquarium Light T8 15WSzerokość części pokrywy firmowej w której są zainstalowane świetlówki - 52, szerokość w najszerszym miejscu akwarium 82.

2. akwarium planowane jako ogólne, obsadę planuję. Rośliny już są, raczej niezbyt wymagające.

3. naczytałem się więc o oświetleniu (przeliczniki typu 0,5W/l) i się przeraziłem, że mam tak mało.

 

Pytanie - w formie sondy, ale będę wdzięczny za rozwinięcie :)

Co powinienem zrobić?

a) nie przejmować się, w tym akwarium starczy

b) uznać, że skoro tak zrobili w Juwelu, to musi być dobrze

c) kupić lepsze i nowe świetlówki

d) koniecznie przerobić instalację świetlówek i zainstalować T5 (myślę, że zmieściłoby się max 7 nakrótszych - 56W)

d) koniecznie przerobić obudowę (nie dokonywałem dokładnych pomiarów, ale myślę, że 2-3 24W weszłyby na pewno + ewentualnie coś jeszcze.

 

Czynniki dodatkowe:

- jak najmniej się narobić (zwłaszcza, że nie pałam miłością do elektryki i majsterkowania)

- jak najmniej zapłacić (to bardziej oczywistość, a nie kryterium pierwszorzędne, z chęcią zabulę za świetne rozwiązanie)

 

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc!

 

Janusz.Przenoszę do odpowiedniego działu.

 

 

Było w odpowiednim, jestem początkujący ;) Ale dziękuję :)

 

 

andrerw: to jako początkujący proszę pamiętać, że posty edytujemy a nie piszemy jeden pod drugim. No i witamy na forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...