Jump to content

Samoistna zmiana koloru podłoża


Alcys23
 Share

Recommended Posts

Jestem początkującą akwarystką, więc jak narazie posiadam 54 litrowe akwa. Jego obsada wygląda następująco:

- Bojownik syjamski

- glonojad/zbrojnik złoty

- 6 neonek

- 2 raki marmurkowe

(od razu zaznaczam, że bojownikowi nigdy nie zdarzyło się przypuścić ataku na żadnego ze swoich współlokatorów i z jego "ręki" żadna rybcia nigdy nie zginęła. To tak na marginesie gdyby ktoś zamiast odpowiedzieć na moje faktyczne pytanie wolał potępić moją obsadę)

Dodatkowo w akwarium posiadam:

- 3 roślinki + kulka mchu która wyciąga amoniak

- 2 skalne kryjówki dla raków, oraz

- filtr wewnętrzny z deszczownią

(grzałkę mam, ale nie zakładam, bo klimat w moim pokoju sprawia, że woda stele utrzymuje temperaturę na poziomie 24-26 stopni)

A teraz zasadnicze pytanie.

 

Jako podkładu użyłam piasku przywiezionego z pobliskiego jeziora. Piasek został wygotowany, oraz wypłukany ze 30 razy, aż do momentu kiedy napuszczana woda nie mętniała ani na chwilkę.

Robię wszystko według instrukcji. Odmulam dno, podmieniam wodę, czyszczę szyby (czyścik magnetyczny), nie przekarmiam, a mimo to po około 2 tygodniach piasek z koloru żółtego zaczął przybierać barwę czarną, na początku wybierałam ten piach który miejscami zrobił się czarny, płukałam go i wsypywałam spowrotem, ale po pewnym czasie tempo zmian było tak szybkie, że nie nadążałam. Na dzień dzisiejszy 80% mojego podłoża ma barwy w skali szarości, a ja nie potrafię tego naprawić. Powoli zaczyna mi mętnieć woda, mimo podmian i praktycznie codziennego odmulania. Proszę o pomoc, bo ostatnie czego bym chciała to zaszkodzić swoim rybciom.

Link to comment
Share on other sites

Masz problem albo z okrzemkami albo z krasnorostami. Kwestia za słabej filtracji / zbyt mocnego nawożenia / słabych roślin. U siebie mam krasnale na żwirku i raczej walczę o zwalczenie glonów w ogóle a nie ze żwirkiem.

Link to comment
Share on other sites

Nie może być to winą nawozu, bo takowego nie używam. Kolor jak napisałam, nie jest czarny jak węgiel, ale był typowo żółty taki jak z rzeki, a teraz jest od ciemno szarego, po jasny szary. Rośliny wyglądają zdrowo, rosną jak na drożdżach, nie ma na nich żadnego osadu ani nic. A dodatkowo zapomniałam napisać, że woda zaczyna mieć dziwny zapach.

 

 

Janusz.Przenoszę temacik.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...