Skocz do zawartości

Przenoszenie akwarium


Anora98
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :D

Nie za bardzo wiedziałam w którym dziale to umieścić, więc pytam tutaj. Chodzi mi o to, że za kilka dni przenoszę się do innego pokoju i co za tym idzie - akwarium też trzeba przenieść. I tutaj liczę szczególnie na Waszą pomoc... :help: Podam najważniejsze informacje, które mogą być przydatne:

Pojemność zbiornika - jest to akwarium 54 litrowe

Organizmy zamieszkujące akwarium - 8 neon innesa, 2 molinezje 'Black Molly', 4 kiryski szmaragdowe, 2 danio pręgowane (tak wiem, za małe akwa, to samo do molinezji, ale zanim je kupiłam to jeszcze nie wiedziałam, że nie mogą być w tym akwarium, a oczywiście sprzedawca twardo upierał się, że "Tak, oczywiście mogą być..."... :o a w sklepie akwarystycznym ich nie przyjmą), 2 krewetki amano i ślimak Helena ;)

Dodatkowo rośliny: 1 moczarka kanadyjska, 1 kabomba wodna, 1 tatarak trawiasty (czy jakoś tak :roll: ) + jedna roślinka której nie mogę zidentyfikować...

I to czego od Was oczekuję to porady jak sprawnie przenieść to akwarium... Dodam, że około rok temu już przenosiłam akwarium z jednej szafki na drugą i podczas tych przenosin zdechła większość rybek :( Nie chcę, żeby to się powtórzyło.

I jeszcze jedna przydatna informacja... kilka dni temu zauważyłam, że moje neonki mają ospę, tzn. wtedy chory był jeden (zdechł przedwczoraj) ale reszta też najprawdopodobniej się zaraziła, podałam Ichtiosan, podwyższyłam temperaturę, wydaje mi się, że są już zdrowe, ale lepiej to uwzględnić :)

Trochę się rozpisałam, ale mam nadzieję, że pomożecie. :lol:

Z góry dziękuje i pozdrawiam,

Anora98

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie z tym będzie problem...teraz się dowiedziałam, że jutro już muszę przenieść akwarium. :shock:

 

i oczywiście nie chodziło mi o przenoszenie całego akwarium :P ale w takim razie dam do odstania trochę wody (lepsza studzienna czy miejska :P:?: ) , przy przenoszeniu trochę odleję tamtej, wygotuję ... a rybki lepiej odłowić czy zostawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wodzie miejskiej czy tam ze studni dużo pisać. Trzeba wiedzieć czy podłożu nawozy się nie odkładają i nie dostają do źródeł, czy woda miejska onozowana.chlorowana...

Rybki odłów jak bedziesz przenosić. Bo różnie bywa. Jak masz sam żwir to ok. Jak jakieś łączone żwir+ziemia. albo piasek i zwir to wywal bo się wymiesza wszystko :)

Rosliny wyłów :P Wszystko co moze uszkodzić się podczas przenoszenia.

Ja jak kiedyś swoja 160 przenosiłem. ryby krewetki slimory do akwarium 10litrów. rosliny do miski. wodę zalałem i wsadziłęm rosliny. ryby. Niestety nie miałęm czasu na dojrzewanie akwa. Ale nic sie nie stało.

Pamietaj aby media filtracyjne zostawić co były kiedyś, i ulej tej wody z akwarium do pojemników aby użyc jej do uzupełnienia w akwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz w domu 2 facetów to poprostu zaciągnij ich do pomocy, odłów rybki na wszelki wypadek zlej połowę wody i poprostu przenieście akwa tam gdzie będzie stało. Nie bawił bym się w restart akwaria bo po co niszczyc coś co jest dobre myślę ze 2 facetów 70 kg bez problemu przenieśie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

54l przenosiłem sam. W środku ryby, rośliny i podłoże. Wyciągasz filtr, ściągasz pokrywę. Jak masz jakąś większą dekorację to także ją wyciągasz. Odlewasz wodę do poziomu około 7-8cm. Tak aby jej było tylko 2-3cm ponad żwir. Jednego większego faceta lub dwóch mniejszych i niech je przeniosą. Trzeba pamiętac aby równo je podnosić i tak samo kłaść. Nie na róg czy cos w tym stylu.Po prostu zsuwasz go z szafki i podnosisz na jej końcu. I tak samo kładziesz w nowym miejscu czyli dajesz na krawędzi szafki tylną ścianę zbiornika i po prostu go wsuwasz. Zlanie wody - 15 minut, przeniesienie itp - 15min, zalanie wodą - 15 minut, degustacja kawy do tego - 15min.

To małe akwarium, nie wymyślajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez przenosiłem z rybami i roślinami moje 102l. Zostawiłem około 5cm wody a resztę zlałem do wanny. rybki miały trochę stresu jak było tak mało wody no ale przy restarcie nie miałyby lepiej. Po przeniesieniu przyniosłem z wanny wodę z powrotem do akwa i uzupełniłem resztę świeżą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, ja się w arszeniku nie kąpię. Nie mam takie zwyczaju. Wannę opłukałem gorącym prysznicem, wytarłem czystą szmatą i znów opłukałem. Ty się lepiej zastanów z czego Chińczycy robią wszelakie akcesoria akwarystyczne, skoro nawet zabawki dla dzieci potrafią robić z toksycznych materiałów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za rady :D oczywiście do pomocy będzie 2-óch dorosłych mężczyzn, więc to nie problem:P Przyznam, że na restart akwarium już trochę za późno, bo woda musiała by się odstać... jednak jutro a nie dzisiaj przenoszę akwarium, więc jeszcze mam trochę czasu. Zrobię tak, że odleją trochę tej wody do jakichś wiader czy coś :P i potem do akwarium. A coś wygotowanie tej wody??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

A coś wygotowanie tej wody??

Wodę musisz koniecznie zagotować. Potem do czystego kubka sypiesz 2 łyżeczki kawy i zalewasz tym wrzątkiem....

 

Aaaa...pytasz o tą wodę z akwarium? To nieee, nic z nią nie robisz. Odlewasz, przenosisz zbiornik, zalewasz.

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha ;) Wielkie dzięki. :D Po przenosinach napisze jeszcze jak poszło.

Zastanawiam się jeszcze co do rybek, czy lepiej odłowić czy zostawić...żeby się jak najmniej stresowały.

 

Edit...

Akwarium przeniesione, rybki zostały w zbiorniku na czas przenosin, wszytko OK. Bardzo dziękuje za rady. ;)

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...