Skocz do zawartości

co do dojrzewania akwarium...


niger1317
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem trochę ostatnio o dojrzewania wody w akwarium i wszyscy jednogłośnie głoszą że ryby można wpuścić 3 tygodnie po zalaniu bo inaczej będą chorować a nawet mogą zdechnąć. A ja znam kilku akwarystów którzy dziś sypią podłoże, sadzą rośliny(pod nie dają nawóz), instalują sprzęt a następnego dnia albo po 2 dniach(jak bąbelki z szyb znikną) wpuszczają ryby. ryby nie zdychają ani nie chorują, woda nie robi się mętna a rośliny po 2 tygodniach zaczynają puszczać nowe pędy... czym jest to spowodowane że u tych kilku akwarystów wszystko jest ok bez dojrzewania wody a u reszty nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem trochę ostatnio o dojrzewania wody w akwarium i wszyscy jednogłośnie głoszą że ryby można wpuścić 3 tygodnie po zalaniu bo inaczej będą chorować a nawet mogą zdechnąć. A ja znam kilku akwarystów którzy dziś sypią podłoże, sadzą rośliny(pod nie dają nawóz), instalują sprzęt a następnego dnia albo po 2 dniach(jak bąbelki z szyb znikną) wpuszczają ryby. ryby nie zdychają ani nie chorują, woda nie robi się mętna a rośliny po 2 tygodniach zaczynają puszczać nowe pędy... czym jest to spowodowane że u tych kilku akwarystów wszystko jest ok bez dojrzewania wody a u reszty nie?

Na pewno nie są to akwaryści ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie sypią. Żadnej chemii. Tylko czasem małe ilości soli akwarystycznej. Jak ja zakładałem akwarium to odczekałem 2 tygodnie w sumie. w tym czasie nie miało miejsca żadne zmętnienie ani żadne inne śmierdzenie wody. W tym czasie akwarium było obsadzone roślinami, grzałka i filtr działały non stop. Więc ma ktoś jakieś pomysły? pytanie kieruje do "starych wyjadaczy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym jest to spowodowane że u tych kilku akwarystów wszystko jest ok bez dojrzewania wody a u reszty nie?

Wyjątki od reguły.

Badają parametry wody? To skąd wiedzą że wszystko jest ok?

Ryby potrafią przeżyć okres dojrzewania akwarium - oczywiście zależy też jakie ryby, nie porównujmy tu wytrzymałych żyworódek np. do paletek...

To że potrafią przeżyć, nie znaczy że mają tam wtedy dobre warunki.

 

Poczytaj dział dla początkujących...sytuacja w której ktoś zalewa akwarium, daje magiczny preparat i myśli że wszystko będzie ok zdarzała się tu już setki razy. Niestety zwykle nie jest tak kolorowo jak u Twoich znajomych.

Tylko czasem małe ilości soli akwarystycznej.

Nawet minimalna ilość soli znacznie zmniejsza przyswajanie przez ryby amoniaku, a co za tym idzie stwarza mniejsze szanse na zatrucie. Więc to że sypią sól ma w tym wypadku znaczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli raczej wytrzymałe ryby które potrafią dużo znieść...

 

Proces dojrzewania akwarium to nie wymysł kilku akwarystów którzy uznali że od pewnego dnia należy czekać przed wpuszczeniem ryb. To potwierdzone doświadczeniami zjawisko. Cykl azotowy występuje nie tylko w akwariach, ale i w środowisku naturalnym - tylko tam jest on pełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydaje, że najwięcej chorób u ryb wpuszczonych do akwarium zaraz po zalaniu bierze się z tego, że ludzie leją wodę z kranu która ma 15 stopni Celsjusza czy nawet mniej, co w połączeniu z ilością patogenów które znajdują się w sklepowych akwariach, powoduje prawie natychmiastowe "kropeczki na pyszczku i taką jakby watę"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...