Skocz do zawartości

Czysciciel glonow, ale nie "glonojad", co polecacie?


fiwus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po przeczytaniu tematu doszłam do wniosku, że chyba przekarmiam swoje zwierzaki akwariowe. Wymieniliście tyle stworzeń tępiących glony na szybie (czyli zielenice tak? ) z czego posiadam : otoski, kosiarki, kiryski, zbrojniki, ampularie... a żadne z nich nie zmniejszają w moim akwa ilości zielenic na szybach i roślinkach. Sama musze to robić. Ampularie nawet jak dokładnie obserwuję to suną sobie po szybie, poruszają pyszczkiem niby jedząc, prześlizgują się w ten sposób po plamce zielonego glonu a ta zostaje po ich odejściu tak jak była :) .

Musze przegłodzić zwierzaki porządnie chyba :) . Tylko boję się, że wcześniej zgłodnieją pielęgnice i zaczną polować na resztę

Na zielenice nic nie da rady do końca. Niby moje kosiary i otoski skrobią te paskudne zielone kropki i na liściach i na szybach ale marny jest tego efekt. Z szyb zeskrobuje żyletką a na liściach niestety pozostają.. Ale pociesze się - tego typu zielenica jest oznaką dobrze funkcjonującego biologicznie, dojrzałego zbiornika :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihih, śmieszne, nawet troche podobne do otosków ;)

Wielkopłetwie, nie martw się, i tak nie zamierzam wiecej zwierząt męczyć w moim małym zbiorniku.

Noo, a skoro zielenice są oznaką dobrze funkcjonującego akwarium, to u mnie chyba wszystko w należytym porządku! :D;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o najaktywniej "pracujące" rybki to Kosiarki prawie się nie zatrzymują i są dosłownie wszędzie.

Jedynie za filtrem otoski pracują częściej.

 

Renoloricaria sp."red" (Zbrojnik kolumbijski), zamieszczam tu zdjęcie z mojego akwarium, takie zbliżenie jak siedzi na Echinodorucie "Green ocelocie" http://img10.imageshack.us/img10/6927/077fjp.jpg

http://img5.imageshack.us/img5/7545/078laj.jpg

mam je parę dni też ładnie pracują ale u nich występuje wyraźna przerwa pomiędzy "szlifowaniem" :D.

 

Porównując te trzy gatunki glonożerne, najciekawiej zachowują się Kosiarki, wyjadają sobie spod pyszczków, przepychają się pomiędzy sobą, są takie wścibskie.

 

Otoski też zachowują się "stadnie" widać, że lubią przebywać razem. Miesiąc temu kupiłem 3 szt., niestety od samego początku 2wie coś tak nie wyraźnie się zachowywały i niestety...

Dokupiłem teraz jeszcze 3szt, i mam łącznie 4szt. Tu mogę napisać moje spostrzeżenie, że różnica we wielkości pomiędzy tym co go mam od miesiąca i tymi 3ema nowymi jest bardzo wyraźna.

Pochodzą z tego samego miotu. Zapytałem sprzedawczynię, czy są to te same otoski co były w sklepie miesiąc temu. Odpowiedziała że tak. Rożnica bardzo wyraźna.

Myślę, żeby od razu w sklepie trzeba wybrać te najbardziej aktywne i ładnie wybarwione. Bladych nie zabierać. Te 2 szt. co mi padły, byłe zdecydowanie bledsze.

 

Aha i jeszcze jedna sprawa: Kosiarki pracują również pomiędzy moimi Kiryskami Sterbai, jakby należały do ich stada. Co Kiryskom w ogóle nie przeszkadza. Otoski natomiast u mnie dno czyszczą sporadycznie.

 

Pozdr. Yakasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie kosiarka ma miec:

Jeden czarny pas biegnący przez cale ciało. Fałszywe kosiarki często maja pas tylko do ogona.

Po drugie. Na pysku ma miec dwa wąsy. Widać nawet na małej rybie. podobne rybki maja przysawke lub cztery wąsy.

Po trzecie jasne, przezroczyste płetwy. Niektóre osobniki moga miec ciemniejsza płetwe grzbietowa!

Po czwarte jak kupisz prawdziwa kosiarke to nie pożałujesz:)

A zastanawiał sie ktos przez co powstają glony?

Odp jest prosta za duzo ryb, nawozu w porównaniu z roślinnością!

Jak ja mialem Maly atak glonow kupilem 3 kosiarki i dodatkową roślinke-pomogło:) ps widzial ktos glony w akwarium holenderskim? Bo ja nie.

Ps przepraszam za ewentualne błędy, odp byla pisana na telefonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...