Skocz do zawartości

obsada nowego akwarium


togaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam. Jestem dość początkujący, jednak po szerokiej lekturze tematu. Oto co zamierzam zrobić w akwarium 55 lub 0 litrów, proszę podpowiedzcie czy dobrze postępuję, aby rybki dobrze się czuły:

 

razbora klinowa - 8 do 10 szt

neonek innesa - 10-15 sztuk (myślałem też nad czerwonym)

i coś na dno (jak uda się zakupić to 5 piskorków) jeśli nie to kiryski lub pocje po 5 sztuk

 

do tego sporo roślinek typy kabomba i moczarka + jakieś roślinki pływające aby zaciemnić akwarium

 

posiadam jednak wątpliwości:

1 - czy nie za dużo rybek (a zależy mi na razborach i neonkach a te gatunki lubią być w stadzie)

2 - czy rybki denne nie będą wygrzebywać roślinek?

 

Podpowiedzcie również po jakim czasie jakie rybki zadomowić:)

Mam już na stanie 1 razborę dość leciwą (3 lata) i zbrojnika glonojada też 3-letniego około 5 cm Mogę je też zadomowić z nowymi rybkami? Obawiam się o zbrojnika bo on podoć może uroznąć do 12 cm, z tym że i tak nigdy go nie widać.

 

Proszę również o sugestie jakie podłoże dobrać do takiego biotopu żeby i rybki się zadomowiły i roślinki hodowały. rodzaj, grubość

 

Proszę również o wszelkie inne sugestie i podpowiedzi, wielkie dzięki

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, więc zrezygnuję ze stada neonków lub razbor, trudna decyzja:) doradźcie z czego lepiej zrezygnować dla takiego ustawienia:

 

1 - stadko, np 12(15) neonków innesa lub 15 razbor klinowych

2 - dno, np 6 kirysków panda

3 - bojownik 1+3(4) lub 1+1 pielęgniczka ramireza

 

czy zmieszczą się jeszcze otoski?

 

a może ktoś ma całkiem inną propozycję dla mnie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje propozycje obsady:

1.

10x razbora klinowa

1+2/3 bojownik

6x kirys panda lub 6x otosek

 

2.

10x neon inessa

1+1 pielęgniczka ramizera

6x kirys panda lub 6x otosek

 

3.

5 samych samców lub 1+2/3 gupik pawie oczko,

10x razbora galaxy

6x kirys panda lub 6x otosek

1. Krzycho pierwszy wariant odpada na klinówki za małe akwarium lepiej hengela i do tego harem bojka ? no trochę za dużo by było jak na 54l co najwyżej sam samiec

2. neony innesa niby ok ale lepiej dać mniejsze zielone 10szt.

3. zamiast gupików lepiej już samego samca bojownika

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za propozycje. Waham się między 1 a 2 ale tu już moja decyzja. Możecie mi jeszcze tylko podpowiedzieć czy na dno lepsze są te otoski czy może kiryski panda? Chodzi o ich funkcję, czyszczenie dna itd.

 

Możecie również podpowiedzieć co do doboru flory do tego typu biotopu? neonki lubią ciemne klimaty więc pewnie coś pływającego, a razbory?

 

i ostatnie pytanie? - po ilu dniach od napełnienia wodą z kranu akwarium mogę sadzić roślinki, po ilu dniach rybki... te denne podobno po 14 jednak mam wątpliwości czy nie będzie to zbyt szybko dla neonków. filtr mam węglowy z napowietrzaczem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Krzycho pierwszy wariant odpada na klinówki za małe akwarium lepiej hengela i do tego harem bojka ? no trochę za dużo by było jak na 54l co najwyżej sam samiec

2. neony innesa niby ok ale lepiej dać mniejsze zielone 10szt.

3. zamiast gupików lepiej już samego samca bojownika

Pozdrawiam

teraz już mam totalny mętlik w głowie:)

 

oto co wywnioskowałem, proszę o potwierdzenie czy może być:

1 - parka pielęgniczek lub bojownik 1+2

2 - 6 otosekm(podobają mi się też piskorki mam jednak obawy co do ich wielkości)

3 - 10 neonków innesa (zielone mi się nie bodobają za nic:) przynajmniej na foto)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Krzycho pierwszy wariant odpada na klinówki za małe akwarium lepiej hengela i do tego harem bojka ? no trochę za dużo by było jak na 54l co najwyżej sam samiec

2. neony innesa niby ok ale lepiej dać mniejsze zielone 10szt.

3. zamiast gupików lepiej już samego samca bojownika

Pozdrawiam

teraz już mam totalny mętlik w głowie:)

 

oto co wywnioskowałem, proszę o potwierdzenie czy może być:

1 - parka pielęgniczek lub bojownik 1+2

2 - 6 otosekm(podobają mi się też piskorki mam jednak obawy co do ich wielkości)

3 - 10 neonków innesa (zielone mi się nie bodobają za nic:) przynajmniej na foto)

Edytuj posty tyle na początek ;)

A z tego co podałeś na dole to proponuję Ci tak:

parka ramirezek

musisz wybrać albo coś co dobrze walczy z glonami (otoski) lub coś co dokładnie czyści dno z resztek (kiryski) i przy kiryskach musi być żwirek bez ostrych krawędzi by się nie pokaleczyły

Innesa ok (skoro aż tak Ci się nie podobają zielone, mimo że było by im na pewno lepiej niż innesa)

Życzę powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje propozycje obsady:

1.

10x razbora klinowa

1+2/3 bojownik

6x kirys panda lub 6x otosek

 

2.

10x neon inessa

1+1 pielęgniczka ramizera

6x kirys panda lub 6x otosek

 

3.

5 samych samców lub 1+2/3 gupik pawie oczko,

10x razbora galaxy

6x kirys panda lub 6x otosek

1. Krzycho pierwszy wariant odpada na klinówki za małe akwarium lepiej hengela i do tego harem bojka ? no trochę za dużo by było jak na 54l co najwyżej sam samiec

2. neony innesa niby ok ale lepiej dać mniejsze zielone 10szt.

3. zamiast gupików lepiej już samego samca bojownika

Pozdrawiam

No już nie przesadzaj harem bojownika może być.

 

 

Ja polecam kiryski panda i krewetki babaulti.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już nie przesadzaj harem bojownika może być.

 

 

Ja polecam kiryski panda i krewetki babaulti.

Ja przesadzam ? :zamieszany: do 54l harem i ławica razbor? i to klinowych ? zdecydowanie za dużo

Jeśli chce harem bojka ok ale wtedy już tylko jakieś ryby na dno tylko (kirysek lub otoski) i może mieć nawet harem 1+3/4

I przy haremie czy parką ramirezek z krewetkami bym uważał, a dokładniej na ich potomstwo zbytnio bym nie liczył (musiało by być baaardzo dużo mchu by się coś uchowało).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wszystko jasne:) wielkie dzięki

 

biorę:

harem pielęgniczek

10 neonków innesa

6 kirysków panda

 

mam na stanie 1 glonojada więc i z glonami nie będzie problemu i z resztą pokarmu:)

 

wielkie dzięki wszystkim za pomoc

Glonojad (pewnie chodzi Ci o zbrojnika niebieskiego) niestety do oddania akwarium za małe minimum 80cm długości musi mieć akwarium by je hodować

i ramirezeki trzyma się w parach nie w haremach, a na inne pielęgniczki akwarium za małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc jestem zmuszony do posiadania problemu glonów w akwarium? planuję gęstą roślinność...

 

mam też na stanie 2-letnią razborę klinową, około 3 cm, 1 sztuka - muszę ją oddać czy można ją włożyć do tych rybek? byłaby sama wśród neonów niestety

 

i przepraszam za natręctwo ale jak grubo mam dać podłoża pod roślinki? planuję ciemny brązowawy piasek, może nawet torfowy czy coś w tym stylu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc jestem zmuszony do posiadania problemu glonów w akwarium? planuję gęstą roślinność...

 

mam też na stanie 2-letnią razborę klinową, około 3 cm, 1 sztuka - muszę ją oddać czy można ją włożyć do tych rybek? byłaby sama wśród neonów niestety

 

i przepraszam za natręctwo ale jak grubo mam dać podłoża pod roślinki? planuję ciemny brązowawy piasek, może nawet torfowy czy coś w tym stylu

no chyba chodzi o to by robić tak by się glony nie pojawiały ;)

Najlepiej jakbyś ją oddał bo będzie się tylko męczyć u Ciebie w akwarium

a jak tak strasznie boisz się glonów weź otoski i krewetki by sprzątały dno akwarium (niestety może być tak, że ramirezki będą Ci je zjadać jedyna szansa, że będą miały dużo kryjówek i mchu)

Edit. podłoża ok 4-5 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, rezygnuję z tych 6 kirysków biorę otoski i krewetki:) lecz w jakich ilościach?:)

 

poza tym - masz świetne akwa

 

dzięki

Otoski 6szt

krewetki najlepiej babaulti lub red cherry (łatwe w hodowli i szybko się rozmnażają) spokojnie 10 wystarczy (ja miałem 30 i po 2 miesiącach jest ich spokojnie ponad 300 ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

odświeżę temat bo sporo się pozmieniało w moich planach:). Czy obsada niżej podana będzie prawidłowa?

 

bojownik syjamski

microrazbora galaxy 15 sztuk

otosek 6 sztuk

krewetki RC 10 sztuk

 

Niestety trudno na necie o informacje co do tych razbor, a w szczególności co do tego ile potrzebują litrażu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...