Jump to content

oświetlenie


Recommended Posts

Diody nie za bardzo, no chyba że nie chcesz mieć roślin, bo przy nich rośliny nie zbyt będą rosły. Najlepsza była by świetlówka, a co do jej mocy to też zależy jakie chcesz mieć rośliny.

Link to comment
Share on other sites

Technologia LED nie jest jeszcze do końca sprawdzona chociaż wiele osób tym się interesuje. Możesz zastosować gotowe moduły firmy aquael. Wtedy oczywiście nie będziesz miał pokrywy tylko będziesz musiał dać jakąś szybę nakrywową ze szkła albo pleksi.

Link to comment
Share on other sites

Ja polecam jednak świetlówki. Zrobienie na nie uchwytu (nie koniecznie całej pokrywy) to koszt trochę ponad 100PLN i z 3-4 h pracy. Efekty są nieporównywalnie lepsze niż przy praktycznie punktowym świetle jakie daje żarówka.

Link to comment
Share on other sites

dzięki za odpowiedzi

więc zamontuje świetlówki , pokrywe też zrobie

z płyt taki jak są meble

mam takie w garazu

rośliny będe miał napewno,

kupie świetlówke i sobie zamontuje, i dokupie pare diod i będę włączał z rana i wieczorem zanim calkiem zgasze świetlówkę

 

edit

a co sądzicie o żarówkach energooszczędnych jako oświetlenie

Link to comment
Share on other sites

Akwarium nieduże. Podejrzewam, że akwarium ma 20-25cm wysokości. Diody spokojnie powinny sobie poradzić z oświetleniem takich akwariów. Powiem więcej obalając mit, że w ledach nie rosną rośliny! Bzdura jakich mało! Co za różnica z czego płynie światło o takich samych właściwościach? Jeżeli ilość lumenów i temperatura barwowa jest taka sama to dlaczego nie ma rosnąć? Bo punktowo? Bzdura! Po to są taśmy ledowe, by niwelować punktowe światło, które miało miejsce przy halogenach. Jak dasz ze 3-4 długości akwarium powinno wystarczyć.

 

Żarówki energooszczędne/moduły oświetleniowe - barwa 6500K i do przodu. Nie ma przeciwwskazań. Świetlówki standard - wcale nie taki tani, bo statecznik magnetyczny kosztuje swoje, do tego oprawki bryzgoszczelne, trochę elektryki (wymaga doświadczenia, lub pomocy kogoś dorosłego znającego temat). Przemyśl to. Bierz pod uwagę również zużycie energii. Jeden moduł ledowy pobiera 0.75w!

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...