Skocz do zawartości

Parę pytań. Światło. Stateczniki mag / elektryczne.


Rekomendowane odpowiedzi

A więc tak.

210litrów, jeszcze nie zalane. Docelowo coś pod styl holendra z mcharium.

Anubiasów parę, cryptocoryn i coś tam jeszcze z lisciastych. mchów... duzo.

 

1.Mam świetlówki jakieś standardy t8 18wattowe. Na jakie je wymienic. Z jaką temp koloru.

Obecnie mam dołożone t5 2x28 juwal day 9000k i juwal Colour 6800k. Do tych co/jakie dokupić?

 

2. Nie orientuję się zbytnio w elektonice oświetleniowej. Ale mam takie pytanie. Mogę wywalić z t5 statecznik magnetyczny i wymienić go na statecznik elektroniczny?

 

3. Odnośnie pyt 2. Jeśli można wymienić w ten sposób startery z t5 mogę wywalić i świetlówki t5 18W podłączać według schematu jaki przypada do stateczników elektro. Tzn chodzi o to ze pomijam startery. (pytanie moze i absurdalne, ale tutaj się zmieni "technologia" swiec. takie mam wrażenie ze t5 i t8 to nie to samo jeśli nie patrząc na gabaryty i moc.)

 

4. Czwartego pytania nie będzię, ale chętnie was pozdrowię. Trzymajta się ciepło! Pozdrówka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz....masz jakies tam T8 i 2x24W T5. T5 masz raczej na 99% na stateczniku elektronicznym (przynajmniej ja nie widzialem magnetycznego do 24WT5). T8 mozesz zastapic elektronicznymi, teraz patrzylem na allegro i za 20 zl kupisz statecznik elektroniczny do T8-oplaca sie jednym slowem :) oczywiscie nie potrzebujesz starterow do statecznikow elektronicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1

Zapewne te dołożone świetlówki masz przed standardem względem przedniej szyby. Ja bym widział to tak (od przedniej szyby):

- juwel 6800K

- juwel 9000K

- daylight 6500K

- aquasky/aquarelle 10000K/juwel 9000K

 

Ad.2

Jak najbardziej możesz wymienić. Jeżeli kupisz statecznik elektroniczny zwiększysz żywotność świetlówek, zmniejszysz zużycie prądu, pozbędziesz się starterów i co za tym idzie efektu stroboskopu.

 

Ad.3

T5 i T8 faktycznie różnią się wieloma rzeczami. Nie tylko rozmiar. Przede wszystkim nowa technologia pozwalająca na uzyskanie większej mocy przy mniejszych gabarytach. Dłuższa żywotność świetlówek itd. Nie da się podłączyć dwóch świetlówek 18W i 24W na jednym stateczniku, więc i tak trzeba kupić dwa. Jeden 2x18 i jeden 2x24.

 

Ad.4

Jak by się pojawiło to pytaj, również pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1

Zapewne te dołożone świetlówki masz przed standardem względem przedniej szyby. Ja bym widział to tak (od przedniej szyby):

- juwel 6800K

- juwel 9000K

- daylight 6500K

- aquasky/aquarelle 10000K/juwel 9000K

 

No w tym problem ze nie mogę zrobić tak jak piszesz ;) Tzn chodzi o kolejność.

Aktualnie mam tak. Jedynie moogę zamienić juwely ze colour na przód a day na tył. A teraz pytanie tkwi co w środek :).

Wrzucić to co proponujesz ?

- daylight 6500K

- aquasky/aquarelle 10000K/juwel 9000?

czy może być inna opcja ?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza możliwa myśl mówiła mi zebym zamontował w ten twój sposób... Lecz po wymierzeniu... Nie da się zbytnio :P. W ten sposób 1 jakie pokazałem już są zamontowane świetlówki. wszystkie szeregowo. Wszystko na styki. W poprzek jakbym chciał, musiałbym mieć akwarium o ściankach 107cm (350litrów bodajże), a ja nie mogłem mieć wiekszęgo bo mam wkomponowane w narożnik.

 

i jak na 1 zdjęciowym przykładzie... taka kolejność. Teraz jakie wciepać w środek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok.

Więc z tego wnioskuję, że świetlówki 18wattowe (srodek) zostawić w spokoju, nie kupować jakiś tam z innego koloru świecenia. A tylko zamienić kolejność 28watówek.

A może w miejsce 18 dokupić jakieś 10000k + 4800k/6500k (chodzi mi tylko o wymianę świetlówki) [w planach coś ala'holender]. Też niebzyt chcę sobie narobić kłopotu z różnymi glonami, więc się pytam co i jak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...