Skocz do zawartości

Trochę dziwne pytanie ale potrzebuję pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

A więc tak mam 13 lat mieszkam na wski nie znam osób co mają akwaria mam 20km do zoologicznego.Jestem początkującym akwarysta i mam na razie 30l i wydaje mi się że potrzebuję większy.Znalazłem na allegro akwarium 55l za 170zł za drogo?Jeszcze pojadę do zoologa i się popytam po ile tak od 45l do 60l ile kosztują bo takie bym chciał.Mam za 2 miesiące urodziny i się zastanawiam nad kupnem.Od ilu do ilu powinno kosztować akwarium bez niczego bo wszystko mam w 30l co potrzebne.Tak od ilu do ilu powinienem kupić żeby nie przepłacić?Jak to jest z utrzymaniem akwarium co ile wymieniać wodę?Wymieniał bym do połowy.Konieczny jest restart akwarium po założeniu już go.Bo myślałem że jak już założę akwarium i zrobię wszystko co mi się w nim podoba to tylko bym wymieniał wodę tak do połowy jak by trzeba było to bym odmulał dno i czyścił gąbkę w fitrzę i przednią szybę bym czyścił.I tyle chciałbym mieć akwarium latami i tylko tą czynność stosował no i bym karmił rybki.Da się tak czy trzeba robić restarty?Bo trochę się boję że jak kupię to będzie dużo roboty i się zniechęcę i sprzedam :(.Dużo jest roboty przy akwarium.Trzeba stosować jakieś nawozy czy co to tam bo ja bym tylko chciał wszystko uporządkować w akwarium i żeby stało i tylko bym wodę wymieniał i czyścił dno.Jest coś więcej.Czy trzeba się bardzo w to angażować?Powiedzcie mi bo na razie to w ciągu 2 tygodni wymieniam pół akwarium wody.A żwirek kupiłem czarny zeby nie było widać gówien ryb ani innych odpadów :) Powiedzcie mi co i jak bo nie chce widać w błoto pieniędzy

 

 

Edytuj posty: Janusz

Czekam na info :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz nowe akwarium 55l to będziesz do niego potrzebował pokrywę ze świetlówką o odpowiedniej mocy (chyba, że lubisz majsterkować) napisz jaki masz dokładnie osprzęt z tej 30l, bo nie wiadomo czy się nada do 55l. Co prawda ja kupiłam 100l z osprzętem używane za 100zł.

 

A jeśli chodzi o dbanie o akwarium to ja to robię praktycznie raz w tygodniu:

- podmiana wody 30% z odmulaniem

- czyszczenie przedniej szyby z nalotu glonowego

- ewentualna przycinka roślinek

- testy na wodę

i tyle - dużo roboty nie ma

 

Nawozów nie musisz stosować jeśli zrobisz akwarium LT i wtedy też nie musisz mieć dużego oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co miesiąc całe akwarium

Nie wiem co dokładnie kolega miał na myśli, ale np. wylewanie całej wody nie jest wskazane dla równowagi biologicznej. A co tak zwanych restartów to wykonuje się je tylko wtedy, gdy zachodzi uzasadniona potrzeba np: zmiana podłoża, generalna zmiana aranżacji itp. Czyli bardzo rzadko.

 

Test na parametry wody przynajmniej te najważniejsze:

-pH

-twardość

-azotany, azotyny, amoniak

-fosforany

Są przydatne, żeby zapewnić danym gatunkom ryb odpowiednie środowisko, żeby były zdrowe i się dobrze u ciebie czuły i roślinki rosły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówię o całkowitej zmianie wody wlewam z kranu używam uzdatniacza czekam dwa dni i koniec

To bardzo źle robisz. Niszczysz w ten sposób wszystkie pożyteczne bakterie zamieniające trujące produkty przemiany ryb w przyswajalne dla roślin składniki odżywcze. To już jest restart i akwarium bez ryb powinno odstać po czymś takim co najmniej dwa tygodnie.

 

lampka:AQUAEL 11W

FILTR:AQUAEL PAT-MINI

grzałka: aquael 15w tyle na niej pisze

Ani światło ani grzałka nie dadzą rady, filtr może, ale też wątpię. Naprawdę warto zastanowić się nad większym akwarium np. 100l, wtedy jest je o wiele łatwiej utrzymać i więcej można mieć rybek.

 

a co to za testy ile one kosztują gdzie mogę to kupić ja nic na ten temat nie wiem naprawdę wpisz wszystko jak dla debila to będę wiedział o co chodzi może

Testy jeśli już to te kropelkowe. Kosztują 20-25 zł jeden i starczają na od 30-100 pomiarów w zależności od testu. Ale dużo wyjaśniają co się dzieje w akwarium.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za odp. ale:

1. nie mam dużo pieniędzy tak do 100zł

2.nie mam miejsca

3.nie chciał bym żeby było puste bo na roślinki nie mam kasy ani narybki dlatego wolę na razie małe akwarium takie do 60l bo wtedy dam radę zakryć cały tył roślinkami i przód żeby nie było goło

4.naprawdę nie dadzą rady ogólnie było to wszystko w jednym zestawie aquael do 30l a w 50 nie dadzą rad, myślę że dadzą

5 ile kosztuje akwarium tak około 40l,50l ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na allegro, może wylicytujesz tanio jakiś zestaw.

Grzałka jak masz ciepło w domu to dałaby radę. A ma termostat?

Gorzej z filtrem, ale tu nie jestem ekspertem. Wiem tylko, że słaba filtracja może być sporym problemem. Światło możesz pokombinować sam, ale tu musi być odpowiednia ilość tego światła, bo rośliny zgniją. 11 W stanowczo za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówię o całkowitej zmianie wody wlewam z kranu używam uzdatniacza czekam dwa dni i koniec

 

Człowieku zastanów się co ty piszesz.Jeśli chcesz zajmować się akwarystyką ,to poznaj najpierw jej podstawy, a potem się za nią bierz.

Zamiast kupować rybki kup sobie książkę i poczytaj. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz z pewnością masz rację ale nie o takie odp. mi chodziło jak chcesz mu coś powiedzieć o akwarystyce to napisz mu na pw bo on już pewnie nie zajrzy na ten wątek czy post.A teraz jak już jesteś to doradź mi :lol:

Wiem ,że mam rację i nie trzeba mi o tym przypominać. ;)

Po to zacytowałem kolegę aby pokazać lub wskazać bzdurę jaka napisał ,ku przestrodze innym ,aby tak nie robili ---ok.

Jeśli chodzi o twoje pytanie ,a właściwie pytania ,to proszę określ się z jakimś konkretnie ,bo zadałeś ich tyle ,że każdemu z odpowiedzią może się namieszać.

Są na forum odpowiednie działy ,w których zadaje się przeróżne pytania,a nie wszystkie w jednym dziale ---ok.

A najlepiej jak przed zabraniem się za kupno akwarium,jakiegokolwiek akwarium czy rybek,najpierw poczytasz sobie o podstawach --ok.

Tu masz coś:

viewtopic.php?f=43&t=17244

viewtopic.php?f=43&t=8482

viewtopic.php?f=43&t=6354

I jeszcze kilka innych,ale to już sam od siebie coś poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc to są moje pytania:

1.Ile może kosztować akwarium bez niczego same bez pokrywy bez niczego ,,gołe,puste'' w zoologicznym o litrażu od 45 do 60 litrów?

2.Jak już bym miał i zasadził rośliny wpuścił rybki i zrobił jak mi się podoba to co ile wymieniać wodę i ile cały baniak połowę?

3.Kiedy konieczny jest restart wody?

4.Może działać lampka filtr i grzałka tylko od rana do wieczora?

5.Czy oprócz karmienia rybek,przycinania roślin,działania sprzętu,wymiany wody,dbania o czystość to konieczne jest jeszcze robienie testów?

6.Jak wymieniam wodę w akwarium tak do połowy to wylewam połowę wody z akwarium a drugą połowę wlewam czystej z kranu o tak o czy ma postać misce czy jakoś tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc to są moje pytania:

1.Ile może kosztować akwarium bez niczego same bez pokrywy bez niczego ,,gołe,puste'' w zoologicznym o litrażu od 45 do 60 litrów?

2.Jak już bym miał i zasadził rośliny wpuścił rybki i zrobił jak mi się podoba to co ile wymieniać wodę i ile cały baniak połowę?

3.Kiedy konieczny jest restart wody?

4.Może działać lampka filtr i grzałka tylko od rana do wieczora?

5.Czy oprócz karmienia rybek,przycinania roślin,działania sprzętu,wymiany wody,dbania o czystość to konieczne jest jeszcze robienie testów?

6.Jak wymieniam wodę w akwarium tak do połowy to wylewam połowę wody z akwarium a drugą połowę wlewam czystej z kranu o tak o czy ma postać misce czy jakoś tak?

1. ceny możesz sprawdzić nawet na "alledrogo".pl ale ok 50zł nie więcej

2. wodę co tydzień 20%

3. Najlepiej w ogóle

4. musi działać 24/7 lampa od 8-12h

5. robienie testów ma na celu sprawdzenie czy z wodą wszystko jest ok więc warto je robić

6. woda musi odstać w odkrytym naczyniu przez chociaż 24h by chlor odparował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...