Skocz do zawartości

problemy z utrzymaniem akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

utworzyłam nowy temat, bo jestem tu nowa i w zasadzie nie wiedziałam do czego podczepić dany problem :) - za co z góry przepraszam.

 

Muszę chyba trochę historii opowiedzieć, co by się usprawiedliwić ;) ok.10 lat temu dostałam w spadku małe akwarium (najgorsze co może być) nieprzygotowana do niczego itp. ..stało się. Gotowe akwarium stało sobie w holu, tylko karmiłam rybki co by nie przymierały głodem. Pewnego dnia tata wpadł na pomysł, że chce polepszyć byt rybkom i zrobił sam akwarium - duuuże akwarium (pamiętam tylko, że miało niecały metr długości :)) dokupił rybki, roślinki - akwarium robiło wrażenie :] Po 8 latach mama stwierdziła, że nie chce mieć tego zbiornika w holu i muszę je wziąć do swojego pokoju.. Mój pokój jest bardzo mały i duże akwarium nie mieściło się do niego, stwierdziłam, że kupie sobie akwarium adekwatne do pokoju. Kupiłam 40L zbiornik, zrobiłam przeprowadzkę rybkom, małe trafiły do 40-stki, duże do sklepu zoologicznego.

I od tego momentu zaczął się koszmar - dotarło do mnie, że im mniejszy zbiornik tym większe problemy. Dwa lata mam 40L akwarium i nie ogarniam już tego, dlatego zwracam się do Was z prośbą o pomoc.

Wiem, że duży błąd zrobiłam nie interesując się tym od podstaw. Ale do tej pory, żadnego problemu nie było..

Moje akwarium teraz wygląda tragicznie. Jest pełno glonów, z którymi walczę od dłuższego czasu. Pokój jest bardzo słabo oświetlony, akwarium stoi po przeciwnej stronie okna (okno małe)w rogu, słońce do niego nie dochodzi. W akwarium mam problem z roślinkami, że tak powiem się rozpływają - tracą barwę, robią się przezroczyste i znikają, nie ma ich :/ plus do tego zielony osad na roślinkach i szybach. Cały żwirek jest pokryty tym osadem, jest wręcz czarno-zielony. Pomóżcie co mam zrobić, dokupić, zmienić, bo chciałabym aby rybki miały trochę tych roślinek i się w nich chowały, ale jak na razie nie mają szans.. i przede wszystkim aby te akwarium jakoś wyglądało.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosiarka jest za duża do akwarium 40L !

Jedynie co to tylko otosy i krewetki np. RC tam mogą pomóc sprzątać.

Co do tego ze pokój jest słabo oświetlony to dobrze a nie źle bo to głównie światło słoneczne powoduje glony.

Co do roślin to napisz ile godzin świecisz światło w akwarium i ile wat ma twoja świetlówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr jest z poprzedniego (dużego) akwarium, kurcze nie znam się :/ ale jest z taką gąbką a grzałka jest 15V i ze sprzętu to wszystko a jeszcze żarówkę mam Power-Glo 14W,

rybki: 3 neonki inessa, 2 neonki czarne, 1 gupik jakiś taki z welonem :) i 1 rybka co je ślimaki, mimo ze ich już nie mam :) coś jeszcze opisać ? roślinki hmm jedna która przetrwała to anubiasa druga, nie znam nazwy ale ma/miała długie łodygi i na końcu podłużne liście.

Światło włącza się automatycznie od 10 do 21,w południe robię przerwę 2h - ale tez nie zawsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Tobie piszę, temperatura to 28 st. - także chyba może być?

dużo ciepła daje też żarówka, na której też się zbierają glony, takie hmm "gluty" :)

Akwarium ma 50 cm dł. 25 szer. 30 wys.

 

a z tym "V" to napisałam w ten sposób, bo tak było na grzałce napisane :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do twojego akwarium potrzebna jest grzałka 50 Watowa z termostatem.

Godziny świecenia lepiej robić stałe np od 9 do 21.

Oświetlenie wychodzi ci 0,35 Wata/Litr to trochę słabo dla roślin wymagających światła.

Dodajesz do wody jakieś nawozy?

Jaka temp panuje w akwarium?

 

Edit:

28 stopni w akwarium to jaką masz temp w pokoju?

W pokrywie masz świetlówkę kompaktową czy zwykłą żarówkę?

Czy masz 2 termometr aby sprawdzić czy termometr w akwarium nie kłamie.

Taka temperatura jest nie odpowiednia dla ryb które posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr cały czas chodzi, woda czyściutka, ale dla odświeżenia wody (wypompowuje połowę i dodaje nowej) hmm to raz na dwa miesiące, czasem jak się zapomnę to na dłużej..

Kiedyś pytałam w sklepie zoologicznym, czym to może być spowodowane(znikające roślinki), to koleś mi powiedział, że mam za mocną świetlówkę i żebym zmieniła na aqua-glo ..roślinki się co prawda jakoś trzymały ale glony dalej były.. :/

 

Temperatura w pokoju to 22-23 st.

świetlówka kompaktowa

termometry są dwa w akwarium, ale tylko z tego względu ze pierwszy coś mnie oszukiwał i pokazywał mi niską temp.(teraz pokazuje 26) kupiłam niedawno nowy i (teraz) pokazuje 28 st. -więc wychodzi na to, że musze kupić 3? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah ci sprzedawcy w zoologicznych. Oświetlenia nigdy za mało :D

Co do temp to zobacz jaką masz rano gdy świetlówka nie ogrzewa wody.

Nie posiadasz domowego termometru aby sprawdzić jaka jest temp wody bo 2 stopnie rozbieżności to sporo.

Podmiany wody robimy co tygodniowo w ilości 20-30% objętości naszego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tata ostatnio podłączył grzałkę razem do włącznika z światłem który się włącza automatycznie o 10 i wyłącza o 21, więc chyba błąd zrobił? grzałka ma grzać cały czas.. (jak tak,to miałam rację upierając się żeby została przy osobnym włączniku) jutro rano sprawdzę jaka jest rzeczywista temperatura.

 

To co czyścić akwarium od nowa? kupić jakieś stworzenie co je glony?(chociaż nie wiem czy da radę;) ) jutro postaram się zrobić zdjęcie akwarium, tylko nie proszę nie krzyczeć, bo ja zdaję sobie sprawę, że jest tragedia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałkę warto kupić z wbudowanym termostatem - sama włączy sie gdy trzeba będzie podgrzać wodę.

 

Podmieniaj częściej wodę , usuwaj glony mechanicznie a sytuacja powinna sie poprawić.

 

Przy tym litrażu chyba najlepszą opcją w temacie zwierząt zjadających glony bedą krewetki amano - 10 -15 sztuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli parametry wody bedą w porządku to glony nie stanowią problemu - są głownym pożywieniem krewetek.

Amano są dość wytrzymałe, jezeli ryby wytrzymują to one też dadzą sobie radę.

 

Tylko odłącz grzałkę bo 28 stopni to już sporo - zarówno dla rybek jak i krewetek.

 

Choć u mnie amano przetrwały bez problemu dwa dni w temperaturze 33 stopni (leczenie ryb temperaturą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę jest słaba grzałka , pewnie bez termostatu , ale to nie duży problem

 

Problemem jest to że zapewne jest świetlówka kompaktowa przez co nagrzewa wodę , a jeśli jeszcze w pokoju jest 23-24st to grzałka jest zbędna

 

Chociaż pisałaś że masz Power glo więc ona dużo nie nagrzeje wody .

 

Odłącz całkowicie grzałkę na 2 dni i sprawdź temp jeśli 22-24st to nie zmieniaj

 

Co do glonów nadmiernym oświetleniem na pewno nie są spowodowane bo 14w na 40l to mało , do tego świecisz jak trzeba

 

ale skoro wszystko jest w glonach to ja proponuję tylko restart

i spokojnie wszystko bez pośpiechu założyć od nowa :)

 

dać nowe podłoże 5cm z przodu 8cm z tyłu ładnie wygląda , na początek proponuje grys bazaltowy jako podłoże

ponad 50% obsadzonego roślinami , wtedy masz większe szanse że glony nie wpadną

świecenie 6h i zwiększanie co tydzień , wpuszczenie rybek po 2-3tyg od zalania

no i wcześniej sprawdź z tą grzałką czy jest potrzebna czy nie , jeśli jest potrzebna to kup jakąś 25w z termostatem , ustawisz wtedy sobie na 24* i jak zejdzie poniżej to wtedy zacznie grzać a podłączona musiała być cały czas

 

 

Rzadko tu bywam ale jak coś to gg prędzej mnie złapiesz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam parę zdjęć, jak wygląda moje nieszczęsne akwarium. Dodam, że raz robiłam już restart - ale po jakimś czasie wracały zielone stwory. Jak będzie to wina temperatury, to może nie wrócą :] Dziś rano po wyłączeniu grzałki miałam 25 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś maiłem tego glona obślizgłego na pokrywie ale jak ją wymieniłem to było po problemie ;) Na początku usuwałem go wszystkim ale i tak powracał

ps. nie pamiętam dokładnie jak one się nazywały ale mogą zatruć ryby jakimiś gazami z tego co o nich kiedyś czytałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem że wina pokrywy tylko jak ją wymieniłem to problem znikł ponieważ stara pokrywa się zalała i zardzewiała i mam nową. Spróbuj zaciemnić akwarium a zaraz poszukam mojego starego tematu może uda mi się go znaleźć

Fotki nie ma ale temat jest choć nic nie wnosi :arrow:viewtopic.php?f=33&t=5847

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...