Jump to content

Kilka pytań co do kamieni.

Nikodem
 Share

Recommended Posts

Niedługo robię nową aranżacje. W niej będzie góra kamieni. Grubość szkła mojego akwarium to 5mm, pojemność72l. A oto pytania:

1.Razem kamienie będą ważyć jakieś 10-30kg; i czy od tego ciężaru nie pęknie dno akwarium?

2.Jak nie pęknie, to mam ustawić je na żwirku czy na szkle?

3. Czy podkleić kamienie gąbką?

Dziękuję wam za odpowiedzi ;)

Witam.

Napisałeś, że chcesz zrobić "gorę" z kamieni. Takie właśnie skaliste wzgórze, które ma długo wytrzymać (wiadome, że nie chcesz żeby rozsypało się szybko) najłatwiej robi się usypując je stopniowo. Co mam dokładnie na myśli? Na dno sypiesz malutką warstwę podłoża (dla takiej aranżacji polecałbym jakieś o drobnej granulacji bo będzie się ładnie komponować i pomoże w układaniu wzgórza) i układasz pierwsza warstwę kamieni, zasypujesz szczeliny między nimi podłożem i układasz kolejną warstwę kamieni, powielasz kroki aż uzyskasz pożądany efekt. Dopiero później zalewasz wodą. Moim zdaniem fenomenalnie wygląda takie wzgórze jeśli jest wykonane z odpowiednich skał i na końcu posadzone są w szczelinach jakieś drobne roślinki (może mały heniek?). A co do pęknięcia dna akwa to nie ma takiej możliwości jak już napisali moi poprzednicy.

Pozdrawiam.

W swoim akwarium mam może 10kg kamieni (wapień i koralowiec). Na dnie akwarium mam płyte styropianową (chyba 2cm) i na niej wpierw poustawiałem kamienie i dopiero wtedy zasypałem podłożem właściwym - u mnie jest to piasek drobnoziarnisty.

Na dno ułożę dwie warstwy pianki. Tak jak Letys napisał, powsadzam roślinki w kamienie. Napiszcie jeszcze ile kilogramów żwirku nasypać by warstwa była 4,5cm i 5cm. A co do dna to mam 60x30.

Dzięki za szybkie odpowiedzi!!! :mrgreen: