Skocz do zawartości

Chyba mam za mały filtr.


zbik_zbik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiadam akwarium 180 litrów, i tylko jeden filtr:

AQUAEL FAN-2 plus

450 l/h

5.2 W

i napisane że pasuje do akwarium 100-150 l.

Nie a deszczowni, kocówka skierowana w dół, powietrze rozchodzi się po całym akwarium.

 

Nie posiadam żadnego dodatkowego napowietrzania.

 

I teraz pytanie, czy to wystarczy?

 

Myślałem o dokupieniu niewielkiego filtru:

200 l/h

DO 40 l

oznaczenie ma takie: AG80.

3W

 

Jeśli ten pierwszy to zdecydowanie za mało to czy wystarczy jak dokupię ten drugi? Czy może lepiej jeszcze jakieś napowietrzanie? A może lepiej wymienić ten filtr na jakiś większy?

 

Szczerze to nie pasują mi dwa filtry bo będą już za dużo miejsca w akwarium zajmować.

Co mi poradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koniecznie dokup drugi, jak będziesz miał 2 jeden ukierunkuj na filtrację mechaniczną - wydajniejszy, a drugi na biologiczną. jak nie chcesz wydawać dużo kasy spokojnie wydoli ci jako drugi wewnętrzny filtr - to bardzo wydajne rozwiązanie. Ma tez wady - często trzeba czyścić, żeby otrzymać wydajność no i estetyka. a jak masz kasę na kubeł to tak jak pisał przedmówca, te chińczyki to naprawdę spoko sprawa. ciężko się do czegoś przyczepić a cena.... co tu dodać. napowietrzania nie stosuj, w twoim przypadku jak z resztą w 95% zbiorników jest absolutnie zbędne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że masz za mały ja mam akwa 45l i filtr 500l/h

bzdura roku :shock: ważna jest wielkość złoża, i jego rodzaj, a nie robienie pralki trzykrotnie przewymiarowanym filtrem. ale właśnie o to chodzi producentom przynajmniej połowa z nich podaje tylko maksymalna wydajność, ale o pojemności już milczą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koniecznie dokup drugi, jak będziesz miał 2 jeden ukierunkuj na filtrację mechaniczną - wydajniejszy, a drugi na biologiczną. jak nie chcesz wydawać dużo kasy spokojnie wydoli ci jako drugi wewnętrzny filtr - to bardzo wydajne rozwiązanie. Ma tez wady - często trzeba czyścić, żeby otrzymać wydajność no i estetyka. a jak masz kasę na kubeł to tak jak pisał przedmówca, te chińczyki to naprawdę spoko sprawa. ciężko się do czegoś przyczepić a cena.... co tu dodać. napowietrzania nie stosuj, w twoim przypadku jak z resztą w 95% zbiorników jest absolutnie zbędne

Czyli rozumiem że proponujesz mi zostawić ten co mam i dokupić drugi.

Tylko jak byś mógł jeszcze doradzić, na co szczególnie patrzeć przeglądając filtry, na jaką wartość? Piszesz o pojemności, czyli gdybym zostawił ten co mam to jaki bym potrzebował?

 

Przepraszam że tak w sumie ciągnę ten temat ale chciałbym dowiedzieć się kilku opcji i wtedy ostatecznie zadecydować co zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram. Od kiedy mam w 112l HW-302 mam święty spokój i krystaliczną wodę. Nie muszę wyciągać filtrów ze środka i płukać gąbek. Zresztą ilość miejsca na wkłady jest nieporównywalna do kaskady, którą miałam, a co dopiero do wewnętrznych. Opłacało się zainwestować. A kupiłam go za 120zł z przesyłką i wkładami, więc do twojego akwarium jak najbardziej polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr powinien być dobrany dobrze do litrażu. Tak jak mówisz nie ma co zagracać akwariumu wydajniejszymi bo to nie ma sensu. Kiedyś nie było takich filtrów znalazłem kiedyś stary taki który był używany przez mojego tatę jeszcze pod papkę powietrza z gąbką i nic więcej. I to kiedyś dawało radę. :P:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę sobie: mam w planach na drugą połowę tego roku lub na koniec założyć akwarium 60 l (zbiornik już mam), o biotypie Azja (pola ryżowe), i tak myślę, jakbym do tego akwarium dokupił filtr, no powiedzmy tego chińczyka HW-302 lub jeszcze jest opcja Aquael UNI FILTER 1000UV Power. To ten filtr co mam czy by pasował do tych 60 l? Dorobił bym sam deszczownie i myślę że na 60 by bez problemu wyrobił?

 

Tak widzę że w sumie wszystko się kręci wokół tego chińskiego HW-302, w sumie też pasuje pod względem zalecanego litrażu, wszyscy go zachwalają, a jak się ma rzecz z czyszczeniem? Jak często musicie to robić i czy nie wychodzą z tego jakieś trudności potem? Chodzi mi o jego budowę, szczelność itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę sobie: mam w planach na drugą połowę tego roku lub na koniec założyć akwarium 60 l (zbiornik już mam), o biotypie Azja (pola ryżowe), i tak myślę, jakbym do tego akwarium dokupił filtr, no powiedzmy tego chińczyka HW-302 lub jeszcze jest opcja Aquael UNI FILTER 1000UV Power. To ten filtr co mam czy by pasował do tych 60 l? Dorobił bym sam deszczownie i myślę że na 60 by bez problemu wyrobił?

 

Tak widzę że w sumie wszystko się kręci wokół tego chińskiego HW-302, w sumie też pasuje pod względem zalecanego litrażu, wszyscy go zachwalają, a jak się ma rzecz z czyszczeniem? Jak często musicie to robić i czy nie wychodzą z tego jakieś trudności potem? Chodzi mi o jego budowę, szczelność itp.

HW302 nie ma regulacji przepływu co niektórzy (w tym i ja) uważam za główną wadę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o napowietrzanie wody, to zdecydowana większość natlenienia powstaje w wyniku ruchu górnych warstw (stykających się z powietrzem), a nie, wbrew pozorom, z kostki napowietrzającej (to jest ta sama zasada, przez którą glonojad nie je glonów ;).

 

Odnośnie filtrów, to moim zdaniem jedną z najistotniejszych kwestii jest: Warunki życia danego gatunku w naturze - czy preferuję wodę stojącą czy wartką. Jeżeli stojącą to, zdecydowanie polecam filtry zewnętrzne (kubełkowe lub kanistrowe), jeżeli natomiast wodę wartką, to filtr wewnętrzny zapewniający ruch wody (dużo L/h) i filtrację mechaniczną, oraz filtr zewnętrzny, robiący filtrację biologiczną i chemiczną.

 

Apartamenty zakopane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

avelowca A co Ty tu wypisujesz .??? Niby wiesz ze Dzwonią ale nie wiesz w Którym kościele

 

Co ma ruch wody do filtra wewnętrznego czy zewnętrznego .

Dlaczego piszesz ze kubełki nie robią ruchu wody w akwarium ??? To bzdura i to totalna

 

Jak chcesz to kubełek zrobi ci taki młyn w akwarium ze masakra - dlatego dają do nich deszczownie żeby ten prąd rozłożyć na całe akwarium.

 

Jedyne różnice między Wewnętrznymi a zewnętrznymi filtrami to pojemność ( objętość wkładów) W kuble masz masę miejsca na rożnego rodzaju materiały filtrujące. Wewnętrzny filtr nie może być duży bo jak będzie wyglądał w akwarium .

 

Zastanów się zanim coś napiszesz i to osobie która nie ma o tym pojęcie bo zamiast pomagać wprowadzasz w błąd

 

Do tego do akwarium zalecasz Dwa rodzaje filtracji . Po co ??? Jak już kolega zdecyduje się na kubełek to w 100% wystarczy . Kubeł może robić za mechanika i biologie - wystarczy odpowiednie poukładać wkłady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shadow, z całym szacunkiem, nie mogę się z Tobą zgodzić. Co ma ruch wody do filtra zewnętrznego i wewnętrznego - bardzo wiele. Jeżeli chodzi o filtrację, również znacznie się różnią. Stosunkowo niewiele filtrów wewnętrznych zapewnia filtrację chemiczną i biologiczną. Jeżeli porównamy ceny filtrów wewnętrznych zapewniających taką filtrację i zewnętrznych oraz ich wydajność wybór wydaje się być oczywisty i przypadać na filtr zewnętrzny.

 

Poza tym nie doczytałeś chyba do końca mojego posta. Napisałem, że, wybór filtra powinien być uzależniony od gatunku hodowanych ryb. Przy użyciu filtra zewnętrznego łatwo jest uzyskać efekt "stojącej wody" (poprzez odpowiednie zamontowanie wylotu - mamy ruch wody w pionie), co jest znacznie trudniejsze dla filtra wewnętrznego.

 

Chciałbym jeszcze dodać, że w przypadku zbiornika każdej wielkości zalecałbym dwa rodzaje filtracji, szczególnie gdy akwarium jest przerybione (co nagminnie się zdarza - zwłaszcza w małych zbiornikach u początkujących akwarystów). Filtr mechaniczny oraz osobny filtr zapewniający głównie filtrację biologiczną i chemiczną (o której, shadow, zapomniałeś).

 

BTW z mojego posta wynika, że filtry zewnętrzne MOGĄ nie robić dużego ruchu wody L2R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Nie powiedziałem ze cała twoja wypowiedz jest błędna

Nie zgadzam się z tym ze jest istotna różnica między Kubłem a Wewnętrznym JEŚLI CHODZI O RUCH WODY w AKWARIUM !!

Te same rozwiązania stosowane w obu przypadkach dają silny strumień lub wolny rozłożony na całą powierzchnię zbiornika

Czy to Zewnętrzny czy Wewnętrzny można uzyskać jak to nazwałeś Efekt stojącej wody .

 

I tu mnie nie przekonasz ze jest inaczej . Jak długo się Tym zajmuję pierwszy raz słyszę o zależności filtra do pochodzenia ryb .

Zgodzę się ze ustawienie tego filtra (wewnętrzny , zewnętrzny ) jest uwarunkowane wymaganiami mieszkańców

 

Napisałem - Jeśli kolega zdecyduje się na kubeł w 100% mu to wystarczy !! CZEMU ?? Bo jak sam napisałeś zapewnia wszystkie rodzaje filtracji . Mechanik ( na wejściu ) biologia ( w dalszych komorach ) O niczym nie zapomniałem

Do akwarium 30 l tez byś dał dwa filtry ?? Nie popadajmy w przesadyzm .

Nie mówię ze nie stosuje się ale ...... na przerobienie zalecam oddanie ryb a nie kolejny filtr który niczego nie zmieni

 

Nie mówię o Przerybieniu Kontrolowanym ( Tanganika czy Malawi )

 

A ty wypisujesz mi o różnicach między kubłem a wewnętrznym jakbym nie wiedział co to jest o do czego służy .Proszę ......... :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra już się nie kłóćcie:)

Wiem już co zrobię. Na razie ze względu na to że mi pieniądze wyparowały... muszę miesiąc poczekać, jeszcze trochę się akwarium pomęczy z tym co jest a potem kupuję kubełek chińczyka a ten filtr który mam wewnętrzny odłożę i będzie czekał na zbiornik 60l do końca roku, w takim powinien wyrobić.

 

Dziękuję wam bardzo za pomoc, dużo się nauczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze troszeczkę wznowię zapytanie, czy gdybym chciał zrobić czarne wody to ten chińczyk będzie pasował? Chodzi o to że ma być bardzo mały przepływ wody a jak tam nie ma regulacji to trochę lipa... a może polecicie coś innego w podobnej cenie?

Chodzi mi głównie o to żeby zrobić jak najmniejszy przepływ wody w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

....]Apartamenty Zakopane

Bardzo ładnie podlinkowana strona. Widzę, że coraz to bardziej się staracie. Napisanie posta, po jakimś czasie jego edycja i dodanie linka.

 

Dostaniesz ostrzeżenie.

 

 

 

edit: Popatrz: viewtopic.php?f=8&t=26433&p=241407#p241407 Powiększyłem Ci aby link był bardziej widoczny.

Nie musisz dziękować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...