Jump to content

Bojownik chory na pleśniawkę. POMOCY.

Recommended Posts

Mój bojownik ma parę plamek na ciele. Na 100% jest to pleśniawka. Pytanie, czy leczyć ją podobnie tak jak ospę? Wlałem FMC do akwarium i zieleń firmy zoolek. Temperaturę trochę podniosłem. 28-29*C jest w chwili obecnej. Powiedzcie mi czy dobrze robie? Co robić dalej? Bojownik musi przeżyć. Proszę o pomoc.

Woda którą nalewam przy podmiance jest zimniejsza bo nie mam możliwośći jej zagrzać. Popatrzyłem tam, ale tam są same jakieś nazwy profesjonalne tych chorób nie piszą nic o pleśniawce jako o pleśniawce. Powiedz tylko czy dobrze robie czy źle? To do odstania wody nalewać cieplejszą?

Chce zrobić restart akwarium jutro, zmiane podłoża, wleję wodę tą w której bojek pływa. Nie będzie to złe jeśli zrobię restart?

A co z Bojkiem na czas restartu? Lepiej będzie jak najpierw go wyleczysz a później stworzysz warunki do przeczekania restartu.

Woda do podmiany musi mieć taką samą temperaturę jak ta w akwarium. Bojowniki bardzo źle znoszą nagłe zmiany temperatury i często z tego powodu mają infekcję. Ja dolewam ciepłej z kranu i Tobie też tak radze robić. Pokrywa musi być ale to już wiesz.

Popatrzyłem tam, ale tam są same jakieś nazwy profesjonalne tych chorób nie piszą nic o pleśniawce jako o pleśniawce.

Marcin, tam jest napisane czym leczyć i objawy pleśniawki.

Podstawowe środki chemiczne, które powinny się znaleźć w naszej apteczce akwarystycznej, to przede wszystkim:

- akryflawina - np. AKRYFLAWINA Tropical - podstawowy preparat akwarystyczny do dezynfekcji wody i zwalczania zakażeń - choroby: pleśniawka, pleśnienie ikry, fleksibakterioza, martwica płetw

- FMC - np. Tropical, Zoolek - silnie działający preparat odkażający, przeciw pierwotniakom, bakteriom i grzybom - choroby: ospa rybia, oodinoza (choroba welwetowa), pleśniawka

- chloramina - np. CHLORAMINA Tropical - dezynfekcyjny preparat bakterio- i pierwotniakobójczy

- błękit metylenowy - np. Tropical, Zoolek - choroby: ospa rybia

- nadmanganian potasu - dostępny w formie proszku i tabletek - środek odkażający - choroby: pleśniawka, ospa rybia

Jaką masz temp. a akwa?

Ja bym zrobiła Bojkowi dodatkowo kąpiel w nadmanganianie potasu tzn. bierz większy kubek lub pojemnik plastikowy, tak żeby miał z 0,5L, wsyp dosłownie ze 3-4 ziarenka nadmanganianu, rozpuść je w wodzie mieszając tak aby zrobiła się lekko różowa i wpuść Bojownika na jakieś 5 minut. Wodę weź z akwa a pojemnik przykryj albo czuwaj żeby ryba nie wyskoczyła. Akryflawiny już chyba nie ma o ile dobrze pamiętam, ale w sklepie powiedz, że ma mieć takie samo działanie jak ta stara akryflawina, zmieniła się nazwa po prostu ale nie lek. Więcej Ci nie powiem bo ja to chyba z rok temu kupowałam. Postępuj według ulotki.

Restart by trwał dosłownie około 2 godzin. Wodę bym miał z akwa tę samą. Pływałby w wiaderku na czas restartu. Dałem mu zieleń i FMC. Temperaturę mam 25-26*C. Teraz mam 29-30*C bo ja stopniowo podniosłem. Jestem chory i leże w łóżku także nie mam jak iść po ten lek. A takto jestem ciągle w robocie, więc nie mam możliwości zrobienia restartu kiedy indziej. Może wstrzymam się jeszcze pare dni z restartem.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...