Jump to content

Bojownik chory na pleśniawkę. POMOCY.


Recommended Posts

Mój bojownik ma parę plamek na ciele. Na 100% jest to pleśniawka. Pytanie, czy leczyć ją podobnie tak jak ospę? Wlałem FMC do akwarium i zieleń firmy zoolek. Temperaturę trochę podniosłem. 28-29*C jest w chwili obecnej. Powiedzcie mi czy dobrze robie? Co robić dalej? Bojownik musi przeżyć. Proszę o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Woda którą nalewam przy podmiance jest zimniejsza bo nie mam możliwośći jej zagrzać. Popatrzyłem tam, ale tam są same jakieś nazwy profesjonalne tych chorób nie piszą nic o pleśniawce jako o pleśniawce. Powiedz tylko czy dobrze robie czy źle? To do odstania wody nalewać cieplejszą?

 

Chce zrobić restart akwarium jutro, zmiane podłoża, wleję wodę tą w której bojek pływa. Nie będzie to złe jeśli zrobię restart?

Link to comment
Share on other sites

A co z Bojkiem na czas restartu? Lepiej będzie jak najpierw go wyleczysz a później stworzysz warunki do przeczekania restartu.

Woda do podmiany musi mieć taką samą temperaturę jak ta w akwarium. Bojowniki bardzo źle znoszą nagłe zmiany temperatury i często z tego powodu mają infekcję. Ja dolewam ciepłej z kranu i Tobie też tak radze robić. Pokrywa musi być ale to już wiesz.

 

Popatrzyłem tam, ale tam są same jakieś nazwy profesjonalne tych chorób nie piszą nic o pleśniawce jako o pleśniawce.

Marcin, tam jest napisane czym leczyć i objawy pleśniawki.

 

Podstawowe środki chemiczne, które powinny się znaleźć w naszej apteczce akwarystycznej, to przede wszystkim:

- akryflawina - np. AKRYFLAWINA Tropical - podstawowy preparat akwarystyczny do dezynfekcji wody i zwalczania zakażeń - choroby: pleśniawka, pleśnienie ikry, fleksibakterioza, martwica płetw

 

- FMC - np. Tropical, Zoolek - silnie działający preparat odkażający, przeciw pierwotniakom, bakteriom i grzybom - choroby: ospa rybia, oodinoza (choroba welwetowa), pleśniawka

 

- chloramina - np. CHLORAMINA Tropical - dezynfekcyjny preparat bakterio- i pierwotniakobójczy

 

- błękit metylenowy - np. Tropical, Zoolek - choroby: ospa rybia

 

- nadmanganian potasu - dostępny w formie proszku i tabletek - środek odkażający - choroby: pleśniawka, ospa rybia

 

 

Jaką masz temp. a akwa?

Ja bym zrobiła Bojkowi dodatkowo kąpiel w nadmanganianie potasu tzn. bierz większy kubek lub pojemnik plastikowy, tak żeby miał z 0,5L, wsyp dosłownie ze 3-4 ziarenka nadmanganianu, rozpuść je w wodzie mieszając tak aby zrobiła się lekko różowa i wpuść Bojownika na jakieś 5 minut. Wodę weź z akwa a pojemnik przykryj albo czuwaj żeby ryba nie wyskoczyła. Akryflawiny już chyba nie ma o ile dobrze pamiętam, ale w sklepie powiedz, że ma mieć takie samo działanie jak ta stara akryflawina, zmieniła się nazwa po prostu ale nie lek. Więcej Ci nie powiem bo ja to chyba z rok temu kupowałam. Postępuj według ulotki.

Link to comment
Share on other sites

Restart by trwał dosłownie około 2 godzin. Wodę bym miał z akwa tę samą. Pływałby w wiaderku na czas restartu. Dałem mu zieleń i FMC. Temperaturę mam 25-26*C. Teraz mam 29-30*C bo ja stopniowo podniosłem. Jestem chory i leże w łóżku także nie mam jak iść po ten lek. A takto jestem ciągle w robocie, więc nie mam możliwości zrobienia restartu kiedy indziej. Może wstrzymam się jeszcze pare dni z restartem.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...