Skocz do zawartości

szyba vs pokrywa


TomekC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hi,

 

Na szybie przykrywającej moje akwa (link w podpisie) zbiera się woda - parowanie itd...

(odległość 1-2 cm od lustra wody).

 

A co w przypadku pokryw?

- Większe parowanie?

- Elementy metalowe rdzewieją?

- Świetlówki, kable, styki itd też dostają po tyłku?

 

 

pozdr,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam pokrywę drewnianą, oświetlenie to świetlówka z metalową obudową na transformator i przewody. wszystko jest ok. żadnej rdzy nie widać. Kiedyś miałem oświetlenie bez żadnej osłony styków i też nie było żadnych zwarć. po za tym wydaje mi się że pokrywa jest korzystniejsza dla labiryntowych a i wygląda lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Administrator

Jeżeli nawet w pokrywie zaczęłaby Ci się zbierać wilgoć to dajesz najtańszy wentylatorek z kompa i po sprawie. Dodatkowo można nim trochę ochłodzić zbiornik podczas upałów.

Według mnie to starcie wygrywa zdecydowanie pokrywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w 96l pokrywę, dzięki niej woda mniej paruje, a świetlówki nie dają tak po oczach. Wszystko co metalowe jest tam z aluminium więc rdzewienie odpada.

Za to w 60l po awarii statecznika zdjąłem pokrywę i dałem szybę (taką 5mm) i też jest dobrze, wcale nie jest zaparowana ani nic, bo jest ciągle nagrzana od świetlówek (jak ktoś kiedyś jechał autem ten wie dlaczego szyba nie będzie parowała).

Kolejnym faktem jest to, że Aquael i inne firmy, w porządnych zestawach, dają szybę pod pokrywę (np: Reef Max)

co zapobiega osadzaniu się nalotu na świetlówkach i nie trzeba ich potem skrobać.

 

Pokrywa dobra i szyba dobra, a jak widać najlepsze oba naraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego akwaria ze szkła optiwhite są w cenie bo jest to szkło pozbawione wszelkich zanieczyszczeń. Zwykła szyba (o jakiej zapewne rozmawiamy) zawsze zawiara jakieś zanieczyszczenia, które blokują niektóre barwy (np, żelazo-zieleń).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...