Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A jak wygląda akwarium? masz tam jakieś rośliny? Bo jeśli tak to świetlówka PHILIPS Aquarelle 15W (10000K) przez ciebie proponowana raczej się nie nadają, temperatura barwowa światła uniemożliwiła by ci hodowanie roślin. Chyba że mowa o akwarium morskim? Za to druga świetlówka PHILIPS Aquasky 965 ma temperaturę barwową równą 6500K, co oznacza że imituje światło dzienne które w efekcie będzie żółte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda akwarium? masz tam jakieś rośliny? Bo jeśli tak to świetlówka PHILIPS Aquarelle 15W (10000K) przez ciebie proponowana raczej się nie nadają, temperatura barwowa światła uniemożliwiła by ci hodowanie roślin. Chyba że mowa o akwarium morskim? Za to druga świetlówka PHILIPS Aquasky 965 ma temperaturę barwową równą 6500K, co oznacza że imituje światło dzienne które w efekcie będzie żółte.

Skąd Ty wziąłeś takie bzdury ?

obie się nadają pierwsza ładnie wybarwi ryby oraz rośliny

a ta 2 daje zimne białe światło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybarwi ładnie to racja co nie znaczy że zapewni rośliną odpowiednie spektrum światła, weź pod uwagę że ona chce to zastosować jako jedyną świetlówkę. Rośliny powinny mieć zapewnione oświetlenie możliwie najbardziej zbliżone do naturalnego czyli w przedziale od 4000K do 6500K. 10000K użył bym jedynie jako dodatkowej świetlówki. a co do tej drugiej to wszystko zależy od punktu patrzenia. Koleżanka napisała że w tym momencie dysponuje świetlówką diversa więc można domniemać iż chodzi o Świetlówka T8 Opti Natural 15W której barwa to 7130K. Czyli PHILIPS Aquasky 965 będzie dawało bardziej "żółte" światło niż ta którą ma w tym momencie, pomimo faktu że zgodzę się że obie mieszczą się w przedziale światła białego :) I tyle bzdur które można wyczytać w internecie a kolejną część bzdur wziąłem stąd że sam miałem w 54l świetlówkę o mocy 15W i barwie 8500K która miała stymulować rośliny do wzrostu i wybarwiać ładnie ryby a efekt końcowy był taki że w akwarium było po prostu ciemno. A przynajmniej zdecydowanie straciło akwarium na efekcie w porównaniu do zwykłej świetlówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokoj ;)

tak, mam rosliny i zalezy mi na nich. obecna swietlowka t8 diversa 15w dl i nowa swietlowka bedzie jako jedyna.

kurcze... wkurza mnie to, ze zaleca sie 2 swietlowki i wiecej niz 15w, a miejsce jest jedno i kombinuj czlowieku :evil:

Na allegro są jarzeniówki, które się podpina pod już wmontowane i u Ciebie było by to najlepszym wyjściem

Wybarwi ładnie to racja co nie znaczy że zapewni rośliną odpowiednie spektrum światła, weź pod uwagę że ona chce to zastosować jako jedyną świetlówkę. Rośliny powinny mieć zapewnione oświetlenie możliwie najbardziej zbliżone do naturalnego czyli w przedziale od 4000K do 6500K. 10000K użył bym jedynie jako dodatkowej świetlówki. a co do tej drugiej to wszystko zależy od punktu patrzenia. Koleżanka napisała że w tym momencie dysponuje świetlówką diversa więc można domniemać iż chodzi o Świetlówka T8 Opti Natural 15W której barwa to 7130K. Czyli PHILIPS Aquasky 965 będzie dawało bardziej "żółte" światło niż ta którą ma w tym momencie, pomimo faktu że zgodzę się że obie mieszczą się w przedziale światła białego :) I tyle bzdur które można wyczytać w internecie a kolejną część bzdur wziąłem stąd że sam miałem w 54l świetlówkę o mocy 15W i barwie 8500K która miała stymulować rośliny do wzrostu i wybarwiać ładnie ryby a efekt końcowy był taki że w akwarium było po prostu ciemno. A przynajmniej zdecydowanie straciło akwarium na efekcie w porównaniu do zwykłej świetlówki.

A ja swoje tezy mogę poprzeć zdjęciami wystarczy wejść w moją galerie 300l i zobaczyć jak wygląda akwarium przy jednej świetlówce 10000k aquaella 36w ryby i rośliny są wybarwione i jest jasno. Jedyne z czym się zgodzę to z tym, że powinno się dobierać świetlówki by ich średnia wyniosła ok 6500k przy co2 i nawozach może być ta barwa wyższa.

 

 

przykład kliknij TU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo do prawidłowego rozwoju roślin powinno się oświetlać akwarium z natęrzeniem 0,5W/l. Do obliczeń powinna posłużyć wartość wody netto jaka znajduje się w akwarium, czyli u ciebie 36W nawet jak by odjąć Ci 100l to 36:200=0,18W/l czyli dużo za mało do hodowli roślin więc pomimo faktu że w akwa jest jasno światła jest za mało. Co do dodatkowej świetlówki to jest to najlepszy pomysł, ale koleżanka nie brała tego pod uwage chyba :). Alternatywą dla dodatkowych świetlówek są lampki Aquael'a :). Ja w 54l stosuje 3 takie lampki o mocy 11W każda, 2x6500K i 1x8000K. W sprzedaży są moduły o barwie 6500K (sunny), 8000K (plant), 10000K (marine), 20000K (actinic). Każda lampka ma osobny włącznik więc można dowolnie dobierać światło jakie nam w danym momencie potrzebne. Koszt jaki ja poniosłem to około 140zł, więc można powiedzieć że za całość zapłaciłem nie wiele wiecej niż tu koszt dodania jednej świetlówki. Nie mniej gigantycznym plusem jest fakt że firma Aquael daje na swoje moduły 2 lata gwarancji, więc nawet w przypadku przepalenia czy zużycia dostajemy nową świetlówke :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to taka świetlówka nie istnieje :). Chyba błąd w opisie na tej stronie. Niestety moc świetlówki jest ściśle związana z jej długością. Jedyną alternatywą dla uzyskania większej mocy przy tej samej długości jest zmiania rodzaju świetlówki z T8 na T5. W tym momencie świetlówka o długości 44cm miała by 24W. Lecz to wymagało by wymiany statecznika oraz oprawek. Wybór świetlówki o barwie 6500K jak najbardziej udany :), może być ta którą proponowałaś na początku PHILIPS Aquasky 965.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo do prawidłowego rozwoju roślin powinno się oświetlać akwarium z natęrzeniem 0,5W/l. Do obliczeń powinna posłużyć wartość wody netto jaka znajduje się w akwarium, czyli u ciebie 36W nawet jak by odjąć Ci 100l to 36:200=0,18W/l czyli dużo za mało do hodowli roślin więc pomimo faktu że w akwa jest jasno światła jest za mało. Co do dodatkowej świetlówki to jest to najlepszy pomysł, ale koleżanka nie brała tego pod uwage chyba :). Alternatywą dla dodatkowych świetlówek są lampki Aquael'a :). Ja w 54l stosuje 3 takie lampki o mocy 11W każda, 2x6500K i 1x8000K. W sprzedaży są moduły o barwie 6500K (sunny), 8000K (plant), 10000K (marine), 20000K (actinic). Każda lampka ma osobny włącznik więc można dowolnie dobierać światło jakie nam w danym momencie potrzebne. Koszt jaki ja poniosłem to około 140zł, więc można powiedzieć że za całość zapłaciłem nie wiele wiecej niż tu koszt dodania jednej świetlówki. Nie mniej gigantycznym plusem jest fakt że firma Aquael daje na swoje moduły 2 lata gwarancji, więc nawet w przypadku przepalenia czy zużycia dostajemy nową świetlówke :)

A czy ja napisałem, że to moje jedyne oświetlenie ? Chłopie wystarczy wejść w moją galerie by nie pisać po raz kolejny takich bzdur ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja swoje tezy mogę poprzeć zdjęciami wystarczy wejść w moją galerie 300l i zobaczyć jak wygląda akwarium przy jednej świetlówce 10000k aquaella 36w ryby i rośliny są wybarwione i jest jasno. Jedyne z czym się zgodzę to z tym, że powinno się dobierać świetlówki by ich średnia wyniosła ok 6500k przy co2 i nawozach może być ta barwa wyższa.

 

Trochę ci się dałem zmylić bo nigdzie nie napisałeś jakie stosujesz dokładnie oświetlenie. Przynajmniej ja w twojej galerii nie znalazłem takiego opisu. W cytacie powyżej napisałeś o jednej świetlówce 10000K aquaella o mocy 36W. Skoro to jednak nie jest jedyna świetlówka to napisz na której stronie w twojej galerii można zobaczyć jak świeci tylko ta jedna świetlówka bo ja się dopatrzyć nie potrafię niestety :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale że co że to jest ta jedna świetlówka? :) Bo mnie to wygląda raczej na te łączne 220 Wat :D (jeśli faktycznie jedna no to racja że wygląda w porządku) a wracając do tematu to koleżanka by tego miała używać jako jedynej świetlówki. Nie tak jak w twoim wypadku jako element bardziej złożonego oświetlenia (domyślam się że stosujesz różnego rodzaju świetlówki). Dlatego sugerowałem że wybór świetlówki o temp. barwowej 10000K był by błędny, co innego jako dodatkowe oświetlenie :). Poza tym zgodzę się że użycie tej świetlówki nie jest nie możliwe, ale w momencie kiedy w akwarium znajdują się rośliny to ich wzrost zostanie spowolniony. Dla bardziej światłolubnych roślin końcowy efekt wydaje mi się że jest w ogóle trudny do przewidzenia. Dlatego w pierwszej kolejności zapytałem czy w akwarium znajdują się rośliny :). Dla takich BW gdzie leży tylko jakiś korzeń i 20000K by mogło być jak by się ktoś uparł i nie było by w tym nic złego :). Po za tym nie powiedziałeś w którym momencie nie miałem racji? Bo nie rozumiem na czym polegał mój błąd odnośnie odradzania świetlówki 10000K?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wcześniej musiała byś wymienić statecznik oraz oprawki. Ze względu na to że świetlówki T5 mają średnice 16mm a T8 26mm, czyli nie można po prostu wymienić samej świetlówki :). w między czasie znalazłem coś takiego http://allegro.pl/aquael-zasilacz-do-swietlowki-t8-15w-i1382833469.html powinno być banalnie łatwe w montażu i możesz sobie sama dowolnie wybrać świetlówkę jaką do tego zamontujesz. Może warto się zastanowić nad tą dodatkową świetlówką jednak? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...