Skocz do zawartości

Platka - chora czy podgryziona?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to jakaś choroba? Dostałam od znajomej na przechowanie PLATKI 4szt.

U jednej z nich dziś zauważyłam coś białego na ogonie :zamieszany: i nie wiem czy ją pogryzły jakieś ryby czy złapała jakieś choróbsko

tak wyglądała wczoraj

Dołączona grafika

 

 

a tak dziś

Dołączona grafika

 

 

 

Proszę o pomoc :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest choroba,moje platki maja to samo od dawna,nie ma czym się martwić :)

Żadnej niepokojącej sytuacji ani zmiany na ciałach ryb nie można ignorować.Ryby to nie ludzie ,nie powiedzą co je boli,ale pokazują nam swoim zachowaniem,że jest coś nie dobrego z nimi.Trzeba obserwować rybki i ich zachowanie i dmuchać na zimne.

Dla twojej wiadomości jest coś takiego jak martwica płetw----poczytaj o tym troszkę ,a potem proponuj nie reagowanie na zachodzące zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłowiłam tą rybkę i pływa sobie w samotności, zieleń mam więc mogę jej zakroplić tylko ile :roll: bo mam uzupełnienie i nie ma napisane jak podawać.

Dodać tej zieleni też do akwarium czy tylko do tej chorej rybki?

Gdzieś wyczytałam że zieleń zabija bakterie infiltracyjne i że to niezbyt dobrze :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze to się zrobiło nieciekawie :o

liczę na to że to jednak pogryzienie bo widziałam że wczoraj danio się między sobą "awanturowały" i 1szt po nocy wyłowiłam martwą :cry:

Doprowadź parametry wody do porządku (azotany, fosforany ewentualnie sprawdź ph)to nie choroba "jeszcze".

Ja bym uważał miałem ponad 100 gupików i zauważyłem że też im coś takiego się dzieje a później zaczęły ogony odpadać i wszystkie zdechły niestety. Ja bym proponował nalać środek CMF i ZIELEŃ powinno pomóc.

Tak bo zatruły się własnymi odchodami (azotanami i fosforanami) a takie zmiany na płetwach to pierwsze objawy wysokich a później letalnych stężeń tych parametrów.Jak myślisz w jakim czasie 1 gupik zamieni 1l wody w ściek?Ponad 100 gupików w ilu miałeś?w 6o?

Wyłowiłam tą rybkę i pływa sobie w samotności, zieleń mam więc mogę jej zakroplić tylko ile :roll: bo mam uzupełnienie i nie ma napisane jak podawać.

Dodać tej zieleni też do akwarium czy tylko do tej chorej rybki?

Gdzieś wyczytałam że zieleń zabija bakterie infiltracyjne i że to niezbyt dobrze :|

Nie było potrzeby.Zrób podmianę i doprowadz parametry do porządku.platce wystarczy już ta kwarantanne w zieleni.

Tyle dobrze że nie nalałeś tej zieleni do akwarium, bo jeszcze pogorszyłbyś sprawę,niszcząc bakterie nie" infiltracyjne"tylko nitryfikacyjne i inne niezbędne w zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprowadź parametry wody do porządku (azotany, fosforany ewentualnie sprawdź ph)to nie choroba "jeszcze".

 

A jak mam to zrobić? Jakaś podpowiedź? Dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką i nie wiem jak się to robi.

 

Ps. jestem kobietą. Wystarczy zwrócić uwagę na moje wypowiedzi i info w profilu Płeć: kobieta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób podmianę ok.30% wody.Pewnie nie masz zakupionych testów ale tak na początek przygody z akwarystyką by się przydało je nabyć i nauczyć się je stosować (oczywiście że akwarystyka nie polega na codziennym robieniu testów to sztuka obserwacji ,postrzegania i rozumienia procesów zachodzących w zbiorniku.Same hodowane ryby są jak "testy "i to tylko kwestia czasu i praktyki aż nauczysz się odczytywać problemy po zachowaniu i wyglądzie mieszkańców.

Podstawową sprawą przy hodowli tych rybek co masz jest utrzymanie związków azotowych i fosforanów w normie,które w prowadzasz codziennie karmiąc ryby.Aby spełnić te warunki trzeba się ich pozbywać,do czego służy sprawnie działająca filtracja,dobrze rosnące rośliny.O ile bakterie nitryfikacyjne przekształcają związki azotowe do mało toksycznych azotanów(NO3-) to też są pewne granice stężenia dla ryb i nie powinno przekraczać się nigdy 50mg/l a najlepiej do 25 dlatego by zmniejszyć ich zawartość w mg/l trzeba robić podmiany w odpowiednich odstępach dostosowanych do danego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak długo powinna odstać woda na podmianę ?

Jutro zakupię testy i sprawdzę co z tą wodą.

W sumie to tylko te platki zrobiły się bardziej osowiałe tzn 2 z 4 i ta jedna ma coś z ogonem. Reszta rybek zachowuje się normalnie.

Wystarczy dobę w odkrytym naczyniu,a platki były wprowadzone z innego zbiornika więc takie zachowanie jak i te zmiany na ogonie mogą być spowodowane : wyłapywaniem ryb,transportem,zbyt nagłym w prowadzeniem do Twojego akwarium "bez kilkunastominutowej dość prostej czynności wyrównywania parametrów wody przyniesionej z rybkami z wodą w Twoim zbiorniku ,więc są osowiałe po tzw" szoku osmotycznym"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybkę po nocnej kąpieli w zieleni przeprowadziłam już z powrotem do akwarium i siedzi sobie za filtrem. W takim razie czekam aż się odstresują i mam nadzieję że nic im nie będzie. Nie będę już im przeszkadzać :)

 

Jutro postaram się kupić testy i sprawdzę wodę.

 

Tak przy okazji mam pytanie jakiej płci są te platki :?:

NR1

Dołączona grafika

NR2

Dołączona grafika

NR3

Dołączona grafika

NR4

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 samica

2 samczyk

3 samica

4 samczyk

Wszystko wygląda ok.platki już wyglądają dobrze , pozostałe rybki też,więc problem miał związek z przeprowadzką platek.

Wszelkie wyłapywania,przekładania ryb,zawsze powodują to że że rybka traci część naturalnego śluzu ochronnego i potrzebuje czasu na aklimatyzację w nowych warunkach,dlatego związanych z tym pewnych zasad należy zawsze przestrzegać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bo zatruły się własnymi odchodami (azotanami i fosforanami) a takie zmiany na płetwach to pierwsze objawy wysokich a później letalnych stężeń tych parametrów.Jak myślisz w jakim czasie 1 gupik zamieni 1l wody w ściek?Ponad 100 gupików w ilu miałeś?w 6o?

 

Nie mogły się zatruć bo to było akwarium 200l i miałem 1 filter co jest przeznaczony do akwarium 200l-300l i dodatkowo taki w środku na grubszy syf 60l-100l. a podmianka była regularna co 7 dni 30%-40% wody a filtr czyszczony co 2-3 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogły się zatruć bo to było akwarium 200l i miałem 1 filter co jest przeznaczony do akwarium 200l-300l i dodatkowo taki w środku na grubszy syf 60l-100l. a podmianka była regularna co 7 dni 30%-40% wody a filtr czyszczony co 2-3 dni

No właśnie to co piszesz świadczy o tym że jednak się zatruły.Obsada ponad 100 to 1szt na mniej niż 2l wody to gupiki o reszcie obsady nie wspominasz.Nawet jak byś przewalił tę wodę całą co kilka minut nie wiem jak wydajnym filtrem to nie usuniesz w taki sposób azotanów,potrzebny jest denitryfikator a to już urządzenie o bardzo wolnym przepływie.Druga sprawa to czyszczenie filtra co 2 -3 dni to zaburzanie procesu nitryfikacyjnego i równie dobrze Twoje ryby padły od toksycznych azotynów.Na marginesie powiem Ci że można wyprowadzić narybek gupika w obsadzie 1sz/l w 3 miesięcznym okresie do wielkości handlowej ale nie hodować tak na stałe gupików.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tester który pokazuje czy jest za dużo i są 3 kolory zielony to mało niebieski normalnie czerwony bardzo dużo. I mieżyłem co tydzien i tylko raz miałem niebieski a tak to zielony. Miałem rośliny kture to usuwają. I nic nie mogłem zakucić bo zawsze leje specjalny środek który idealnie dopełnia braki.

 

I sory za błedy ale się śpieszyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...