Skocz do zawartości

Welony...!!!;P


Ania7209
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Pozwólcie że "podkleję się" do starszego tematu żeby nie zaśmiecać forum.

 

Chciałbym dowiedzieć się jak to jest z welonkami i złotymi rybkami. Czytałem że pochodzą one od karasi ozdobnych i stanowia teoretycznie jeden gatunek i wymagają temp. wody do 20 stopni. Ja natomiast przedstawię moje obserwacje.

 

Na początku jak zakładałem akwarium to chyba jak większość ludzi zrobiłem błąd i kupowałem rybki "na pałę" bo były ładne, i tak w moim akwarium 120l oprócz kilku innych rybek zawitał 1 welon kapturek oraz 1 zwykła złota rybka. temperatura w moim zbiorniku wynosi średnio 24 - 26 stopni. Kapturek zachowywał się dość osowiale, poza chwilami podawania pokarmu bardzo mało się ruszał, zachowywał się raczej biernie. Natomiast złota rybka dokładnie przeciwnie, była aktywna w zbiorniku, dużo pływała po akwarium, słowem zachowywała się normalnie. Nawet gdy latem w upalne dni temperatura wody osiągała nawet 30 stopni to mimo iz wszystkie ryby zachowywały się osowiale (niestety moje prowizoryczne chłodzenie nie dawało sobie rady) to złota rybka jakoś nie odbiegała zachowaniem drastycznie od reszty obsady. Pewnego dnia welonek padł, po prostu znalazłem go martwego na dnie akwarium, bardzo prawdopodobne że za sprawą zbyt wysokiej temperatury, jednakże złota rybka nadal czuła się świetnie. Niestety ona tez pewnego dnia zmarła, wina było najprawdopodobniej zatrucie preparatem na glony (od tamtej pory nauczyłem się nie wkraplać go bezpośrednio do wody :( ). Oczywiście bardzo lubiłem moją złota rybkę i z ciężkim sercem poszedłem kupić nową i ta również pływa szczęśliwie od kilku miesięcy, ładnie wdzięczy się przy szybie prężąc płetwy :) na początku jak była mała to gurami jako "szef" całej obsady czasem pokazywał jej gdzie jest jej miejsce ale teraz jak podrosła to już nie podskakuje :D.

 

Moja złota rybka wyglada dokładnie tak samo: http://www.superakwarium.pl/upload/image/3%282%29.jpg

 

Natomiast welonek podobny był do: http://www.toya.net.pl/~kaniadk/assets/ ... _rybka.jpg miał typową weloniastą płetwę w przeciwieństwie do złotej rybki której płetwy tylne, mimo iż duże nie opadają do dołu.

 

Myślę że z moich obserwacji można wysunąć tezę że złote rybki są dużo bardziej tolerancyjną co do temperatury wody odmianą welona.

 

Chciałbym poznać Wasze opinie na ten temat, być może ktoś z was również dokonał podobnych obserwacji i może zanegować /potwierdzić moją hipotezę. pytam ponieważ w związku z przenoszeniem akwarium będę musiał zrobić restart a bardzo się przywiązałem do mojej rybki i ciężko będzie mi się z nią rozstać ale z drugiej strony jeśli rybka zachowuje się normalnie, pływa swobodnie po akwa a w rzeczywistości się męczy to chyba nie mam wyboru, nie chcę mieć kolejnej na sumieniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...