Skocz do zawartości

Pistia - żółkną liście i gnije ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakiś miesiąc temu zakupiłem ok 10 sztuk Pisti i tak co tydzień zaczęły padać korzonki robiły się czarne, liście żółkły i gniły dziś została mi tylko jedna sztuka i też widzę nie za ciekawie wygląda bo korzonków już prawie w ogóle nie ma :( :( W czym może być problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek pytanie do seba24 - jaja sobie z niego robisz ?. Kolega ma 60L akwarium i oświetla je 15W świetlówką, a ty mu piszesz, cyt:

Za bardzo oświetlasz akwarium. :!:

hmm możliwe bo pływa pod pokrywą a mam 1x15w oświetlam od 9 do 22- 23 spróbuję kupić kolejną pistie i zmniejszyć oświetlanie zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

U mnie pływała przy ponad 130W i rosła jak szalona - oświetlenie nie jest przyczyną.

Dodajesz jakieś nawozy?, jakie masz parametry NO3 ?

Napisz coś więcej o akwarium, czy stosujesz jakieś nawozy, jak rosną inne rośliny, czy masz rybki, ile, czy to nowy zbiornik, itd., itd.

Aaaa... i jeszcze jedno pytanie - czy świetlówka jest stara ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetlówka ma ok 2 lat :oops: hmm parametrów wody nie powiem bo nie mam testów ;/ zbiornik ma ok 4-5 miesięcy

a ryby to

3 Molinezję czarne,

3 molinezje złote,

3 Mieczyki

2 Neonki

2 Żałobniczki czarne

 

Niczym nie nawoże bo obecnie miałem Sztuczne roślinki ale po nowym roku się zabieeram i zakładam Low-Tech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok ;) ale w drugim akwa co mam Low-Tech 20 Litry ;p bo trzymam tam narybek też mi pisia padła parametrów również nie znam.. światło to ze zwykłej lampki a w niej żarówka 40W rośliny w tym 20Litrowym Low-Tech to Kryptokoryna, żabienica, 2x nurzaniec..

 

a czy temperatura też może być przyczyną tego gnicia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo oświetlasz akwarium. :!:

Miałem to samo zmniejszyłem czas oświetlania i pistia znów jest zielona i się rozrasta :)

Światło nie jest problemem, u mnie pistia jest około 4cm od oświetlenia (45L 3x11w) i rośnie jak szalona, co twa tygodnie oddaję około 10cm2 do sklepu. Obsada narybek galaxy 15szt i nieobliczalna ilość krewetek oraz około 5L pelii i 10L różnych mchów. Parametrów nie mierzyłem od 6 miechów. Jedyne co robię w akwarium to co dwa dni zmieniam 5L wody i usuwam muł z dna, bo nie mam żadnego podłoża.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek pytanie do seba24 - jaja sobie z niego robisz ?. Kolega ma 60L akwarium i oświetla je 15W świetlówką, a ty mu piszesz, cyt:

Pisz sobie co chcesz ja wiem jak było u mnie i tak napisałem....

Więc sory ale jaja to sobie robi kura a nie użytkownicy tego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Para wodna skrapla się na ściankach pokrywy i kapie na pistie, co powoduje jej obumieranie. Przy odpowiednich warunkach świetlnych ten problem czasami sam znika

To chyba też nie to, bo u mnie pistia jest pod szybą (nie mam pokrywy) i rano jest zawsze woda skroplona na szybie i kapie na liście, a pistia ma się znakomicie jak już pisałem i pokazałem. Poza tym kilka razy została zatopiona jak wpadła pod wylot filtra i zaczepiała się za mech korzeniami. Potrafiła być zatopiona przez kilka dni bo nie chciało mi się jej wyciągać ale jak wypływała nigdy nie żółkła i nie gnila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

seba24, wybacz jeśli poczułeś się urażony, ale pisanie, że 15W światła na 60L akwarium to dużo, jest jakimś nieporozumieniem.

U mnie też woda skraplała się na szybie osłonowej i nic złego się nie działo.

Jasio, zmieniaj świetlówkę, zakładaj LT, sadź rośliny i baw się dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz mardow ale czyja napisałem ,że świetlówka 15W do 60 litrowego akwa to za dużo?-NIE :!::!::!:

Napisałem by skrócił czas oświetlania, a nie zmienił świetlówkę na słabszą :!::!::!::spam:

No widzisz a ja zrozumiałem twoją wypowiedź trochę inaczej . To co napisałeś teraz "by skrócił czas oświetlania" jest bardziej przejrzyste :).

Szczęśliwego Nowego Roku - spadam na imprezkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo oświetlasz akwarium. :!:

Miałem to samo zmniejszyłem czas oświetlania i pistia znów jest zielona i się rozrasta :)

Światło nie jest problemem, u mnie pistia jest około 4cm od oświetlenia (45L 3x11w) i rośnie jak szalona, co twa tygodnie oddaję około 10cm2 do sklepu.

Pistia to roślina słońca więc świata nigdy nie jest za dużo.Pod pokrywą rośnie kiepsko bo ma za gorąco, mało miejsca,za blisko świetlówki i brak ruchu powietrza.Dlatego rzadko kiedy odrywa liście od lustra wody,tworzy mnóstwo rozłóg i bardziej wygląda jak dorodna rzęsa ,co widać na fotkach kolegi.Ponieważ korzysta z CO2 atmosferycznego przez to że ma liście nad lustrem wody,rośnie bardzo szybko przy czym zżera kapitalnie azotany i fosforany.

Zamieszczam fotki pisti rosnącej w moim oczku w pełnym słońcu latem, roślin pisti co tydzień w sezonie kompostują 20l wiadro tak szybko rosną.W zbiornikach z pokrywą przestałem ją stosować ze względu na to że to cotygodniowe wybieranie takich drobnych roślinek zarastających całą powierzchnię.

post-5030-13685161524698_thumb.jpg

post-5030-13685161525095_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy temperatura też może być przyczyną ? mam ok 28 stopni ?

Oczywiście to za gorąco 28 stopni woda, to powietrze nad nią w małej zamkniętej przestrzeni jeszcze cieplejsze od oświetlenia.Przechowuję przez okres jesienno zimowy kilkanaście roślin pływających typu pistia,Limnobium rozłogowe i gąbczaste w zwykłych plastikowych wiaderkach w pracy na parapecie okiennym w temp.wody 12-20 stopni( w zależności od pogody) rosną słabo bo celowo nie mają składników pokarmowych ale nic im sie nie dzieje na wiosnę w maju znów trafią do oczka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...