Skocz do zawartości

'Odziedziczone' akwarium 180 litrów, i co tu zdziałać?


zbik_zbik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim witam, to mój pierwszy post.

Jak w temacie, 'odziedziczyłem' akwarium 180 litrów po bracie już z obsadą. Prawdopodobnie nie znał się on na akwarystyce, ale pomyślałem że jest to okazja aby rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką.

Więc tak, z obsady posiadał on i teraz ja mam:

2 x Gurami

9 x Neon (chyba kilka innesa a kilka czerwonych)

2 x Pielęgniczki Ramireza

2 x gupiki

3 x Molinezje (samiec czarny i dwie samiczki czarna i czarno-żółta)

2 x Bocja Pręgowana

1 x Glonojad Syjamski

3 x Brzanki Rekinie

Na spodzie żwirek jasny i kilka sporych kamieni. Jest trochę małych roślinek ale raczej w kiepskim stanie...

Standardowy filtr napowietrzając i jeszcze grzałka. A oświetlenie jedną żarówką, jest miejsce żeby wstawić drugą.

Będę wdzięczny za wszelkie porady co do obsady i ewentualnej zmiany 'obsługi' akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 x Gurami

9 x Neon (chyba kilka innesa a kilka czerwonych)

2 x Pielęgniczki Ramireza

2 x gupiki

3 x Molinezje (samiec czarny i dwie samiczki czarna i czarno-żółta)

2 x Bocja Pręgowana

1 x Glonojad Syjamski

3 x Brzanki Rekinie

najlepiej jakby jeszcze znalazły się tu wymiary akwarium

ale tak na oko

neony trzyma się w ławicach najlepiej jednego gatunku minimum 8 ale w tym przypadku dobrze jakby było ich ok 20 ale innesa albo czerwone

ramirezy jeśli to parka ok

gupiki lepiej oddać ale w ostateczności jeśli to dwa samce mogą być

molinezje żyją w haremach ale z ilością żyworódek bym nie przesadzał

bocję żyją w stadach po minimum 6szt

glonojad syjamski - za małe akwarium (lepiej dwa zrbojniki niebieskie lub 6 otosków)

brzanki rekinie stanowczo za małe akwarium i dwa żyją w stadach po minimum 6szt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście sądze( ale mogę się mylić) że obsada jest całkiem, całkiem jak dla początkującego akwarysty...ryby nie sa specjalnie trudne w utrzymaniu ale je bym to zrobił tak:

zostawił bym pielęgniczki i wyselekcjonował bym te neonki które mi bardziej pasują( albo innesa albo czerwone) i do tych które chce zostawić kupił by jeszcze sporą gromadkę( 20+ sztuk)

żwirek zamienił bym na specjalne podłoże lub na torf pomieszany z drobnym żwirkiem( tańsze ale równie dobry efekt) kupił bym mnóstwo fajnych i ciekawych roślin i reszte obsady sprzedał bym komuś albo oddał do akwarystycznego...ot cała instrukcja( ewentualne dodatki jak korzenie czy głazy to już kwestia twojego gustu) ( a na dno kupił bym jakieś ładne stadko kirysków)

I TAK BY MOGŁO WYGLĄDAĆ TWOJE AKWARIUM

FAJNE BY BYŁO TAKIE A'LA AMAZUNIA :)

( jeszcze o jednym zapomniałem - jeśli nie chcesz mieć bagienka zamiast akwarium to ten torf przykryj jeszcze kilkucentymetrową warstwą drobnego żwirku) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary: 100x40x45.

Gupiki to dwa samce, Ramirezy to parka.

Tak mi te brzanki rekinie szczególnie nie pasowały.

Powiedzmy że pozbył bym się Brzanek, glonojada i Bocji, Neonki bym zmienił na jeden gatunek.

Tak myślę jeszcze o tych kiryskach, czy będą pasować? I czy konieczna była by zmiana podłoża, przeczytałem w innych postach że jasne podłoże irytuje rybki, ale jak już jest to czy można zmieniać bez problemu?

 

Czyli powiedzmy że wyglądało to by tak:

Neonki x 20

Molinezje x3

Ramirezy x 2 (parka)

Gurami x 2 (ale nie wiem czy parka, mimo porad nie umiem u nich rozróżnić)

No powiedzmy że zostawię te dwa Gupiki

Kiryski??

Nie wiem jak to w sumie by wyglądało i do siebie nawzajem pasowało...

Acha... jeszcze spytam, w sklepach zoologicznych czy rzeczywiście przyjmują rybki?? Nie chciałbym jak niektórzy robią spuszczać ich w sedesie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary: 100x40x45.

Gupiki to dwa samce, Ramirezy to parka.

Tak mi te brzanki rekinie szczególnie nie pasowały.

Powiedzmy że pozbył bym się Brzanek, glonojada i Bocji, Neonki bym zmienił na jeden gatunek.

Tak myślę jeszcze o tych kiryskach, czy będą pasować? I czy konieczna była by zmiana podłoża, przeczytałem w innych postach że jasne podłoże irytuje rybki, ale jak już jest to czy można zmieniać bez problemu?

 

Czyli powiedzmy że wyglądało to by tak:

Neonki x 20

Molinezje x3

Ramirezy x 2 (parka)

Gurami x 2 (ale nie wiem czy parka, mimo porad nie umiem u nich rozróżnić)

No powiedzmy że zostawię te dwa Gupiki

Kiryski??

Nie wiem jak to w sumie by wyglądało i do siebie nawzajem pasowało...

Acha... jeszcze spytam, w sklepach zoologicznych czy rzeczywiście przyjmują rybki?? Nie chciałbym jak niektórzy robią spuszczać ich w sedesie...

neonki ok

molinezje ok 1+2/3

ramirezy ok

gurami harem samce maja ostro zakończone płetwy grzbietowe i brzuszne więc się przyjrzyj

gupiki jak chcesz (według mnie lepiej oddać)

kiryski oczywiście mogą być wybierz jeden gatunek (który Ci najbardziej pasuję) w liczbie 6-8szt

możesz dodać jeszcze 6 otosków ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że jest parka Gurami, czyli jeszcze minimum jedną samicę lepiej dokupić.

A jeszcze zapytam jedną sprawę, jeśli chodzi o Kiryski to przeczytałem że lepiej jak mają miękkie podłoże. U mnie jest jasny żwir, chyba zmieszany średni z grubym, stąd pytanie czy Kiryskom będzie pasowało.

Nie chciałbym żeby rybki się męczyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już chyba wszystko wiem.

Neonki x 20

Molinezja x 3 (samiec + 2 samiczki)

Ramirezy x 2 (parka)

Gurami x 4 (samiec + 3 samiczki)

Kiryski x 6

Taki jest teraz mój plan docelowy, nad otoskami się jeszcze zastanowię. Zobaczymy czy te rybki niepotrzebne będą chcieli w zoologicznym przyjąć, a może zdecydują się na jakąś zamianę...

 

Dziękuję bardzo za pomoc.

 

Tak się jeszcze zastanawiam czy jest to obojętne jakie kiryski, czy każde będą pasować czy jakieś konkretne nie mogą być w takim akwarium?

 

I jeszcze tak myślałem czy nie dać do takiej obsady parki gupików żeby narybek stanowił dodatkowy żywy pokarm? gdzieś tak wyczytałem że dobrze jest, ale nie jestem co do tego przekonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...