Skocz do zawartości

Problem z mieczykami i molinezją.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Leczenie

 

W przypadku fleksibakteriozy możliwość wyleczenia ryb jest bardzo niewielka, ponieważ jeśli dojdzie do widocznych zmian chorobowych to jest to zaawansowane stadium choroby. Do zwalczania tej choroby stosuje się następujące środki: A) chlorotetracyklina (Aureomycin) – roztwór 13-130 mg na 1 l wody – kąpiel przez 2-4 dni; po leczeniu może występować niedobór witaminy E i K oraz kwasu foliowego. B) chloramina – roztwór macierzysty 1 g na 100 ml wody, z tego 1 ml na 1 l wody – kąpiel 24 godzinna, tylko w zbiorniku bez podłoża; zalecany jest tylko świeży (1 – 2 dniowy roztwór). C) chloramfenikol (Detreomycyna) – roztwór od 5- 13 mg na 1 l wody, jeśli jest stosowany jako kąpiel długotrwała (uważana przez niektórych za mało skuteczną) lub roztwór 1 mg na 1 g karmy (60 mg na 1 kg masy ciała ryby) – podawany z karmą, kilkakrotnie w iniekcjach. D) fenoksetol (para-chlorophenoxethol) – 0,005% roztwór płynnego fenoksetolu – kąpiel prze kilka minut; jest bardzo toksyczny dla gupików i gurami, dlatego nadaje się do leczenia m.in. karasi i mieczyków; 0,005% roztwór zabija ryby po 25-36 minutach. E) flumechina – roztwór 30 mg na 1 kg masy ciała ryby, który jest podawany z karmą kilkakrotnie. F) octan pirydylortęciowy – roztwór 1-2 mg na 1 l wody – kąpiel przez godzinę. G) siarczan miedzi – roztwór 1 g na 30 l wody – kąpiel przez 15-20 minut. H) sulfatiazol – roztwór 100 mg na 1 l wody – kąpiel przez 3 dni. I) trypaflawina – roztwór 3-6 mg na 1 l wody – kąpiel przez 6-12 godzin; kilkakrotnie przez 2-3 kolejne dni. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

Tu masz wszystko napisane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Posiedziałem sobie przy akwarium i oglądałem akwarium z godzinkę i zauważyłem że z fleksibakteriozą zgadzałoby się to że ryby były po długim transporcie lecz to było jakoś niecałe pół roku temu. Przyjechały prawie zdechłe ale udało się uje uratować z wyjątkiem 4 ryb. Ryby po 10-15 min trzymałem w słoikach we wodzie w akwarium potem wpuściłem. Dla mnie jak na pół roku to trochę dziwne żeby taka choroba przyszła. Nic na ustach nie mają więc nie zgadza się. Prawie wszystkie ryby pływają normalnie z wyjątkiem 3 mieczyków. Jak dla mnie to może być zbyt duże przerybienie bo już od dawna wiedziałem że mam za dużo ryb ale nikt nie chce ich kupić. Pomyślałem że oddam trochę rybek do sklepu zoologicznego. Co do martwicy to tutaj stawiłbym na glonojada i parę molinezji lecz może tylko sobie o coś rozcięły. Pousuwam ostre sztuczne roślinki i wleje trypaflawiny. Pooglądam sobie te mieczyki jeżeli dalej będzie to samo to przełożę je do wiadra i dam grzałkę i napowietrzać i będę próbował leczyć podstawowymi lekami jeżeli to nie pomoże to dłużej nie będę się bawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to może być za choroba z tym okiem wypukłym, zmętniałym okiem? Znalazłem mieczyka który w odcinku płetwy odbytowej ma czarne zabarwienie. Mieczyki i czasem się zdarzy że inne też robią zamiast brązowej kupki, białą. Czy to też choroba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że może to choroba przewodu pokarmowego u tych ryb bo objawy by się zgadzały naprężanie i składanie płetwy ogonowej i siedzenie po kątach. Robienie nie tej kupy jaka powinna być. I niektórym blednieją łuski. Ale z tym okiem molinezji to coś innego chyba. Pomocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to wytrzeszcz oka :zamieszany: .

:arrow: Ten biały nalot na oku jest spowodowany gromadzeniem się płynów w jej ciele.

:arrow: Przyczyną jest zaatakowanie nerek lub wątroby ryby. Powodują je wirusy przyniesione z nowymi nabytkami lub nawet bakterie, które na co dzień znajdują się w akwarium i atakują tylko ryby słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to wyleczyć? Żadnych nowych nabytków w ostatnim czasie nie przywoziłem. Słabe to raczej u mnie molinezje nie są. A do tych mieczyków ta choroba przewodu pokarmowego by pasowała?

 

Edit:

 

Przed chwilą wyłowiłem z akwarium sześć gupików, były jakieś oblepione strzępkami waty lecz do końca nie wiem bo jak były w ruchu to ciężko je zobaczyć, mogła to być także ospa lub fleksibakterioza. Nie mogłem tego rozpoznać. Lecz na pierwszym miejscu postawiłbym ospę później resztę. Włożyłem do słoika i wlałem preparat ICHTIO na ospę. Zobaczymy jakie będą efekty ale raczej marne. Jeden gupik był bardzo wychudzony i skrzela wystawały więc jaka to może być choroba? Wlewać jakiś środek do akwarium, bo na molinezji widzę kropkę jakby od ospy, tylko boję się żeby ich nie osłabić bo jak już teraz są słabe z przerybienia i może jakieś choroby? Pomóżcie bo ja już tego nie rozumiem.

 

Atreyu: Edytuj posty.

Przenoszę temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Larst jak masz napowietrzacz to daj do tego słoika...

Ten jeden gupik może mieć pasozyty atakujące skrzela.Może poza ICHTIO nic nie dodawaj.

Odp. z PW.

Niestety nie mam mnie teraz w domu i pszę z laptopa a na komputerze mam gg więc jak coś to dopiero jutro poklikamy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...