Skocz do zawartości

Rak Marmurkowy-pytanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Wiem że niektórym może sie nie spodobać post bo wystarczy zobaczyc w google i już ale ja wole sie zapytac doświadczonych hodowcow niz stron ktore piszą co innego na kazdej innej.

 

Mam akwarium 54l.(60X24) i chcialbym hodować w nim 2 raki marmurkowe.Kupil bym je bardzo male(3 cm) wiec myśle ze nie bedzie sporów w miedzy nimi.Mam osprzęt po rybkach czyli grzałkę SERA 75vat,filtr zewnetrzny (jakis chinski ale dobry) i pokrywę ze swietlowką 25vat.

 

 

1.Czy mogę trzymać 2 raki marmurkowe w 1 akwarium i czy jak bedą mialy mlode to nie bedzie problemow.a jak beda mialy mlode obie naraz to co? jak postapic.

2.Czy musze miec grzalke jezeli temperatura pokojowa zawsze jest okolo 20 stopni i bez wachan.

3.Czy starczy mi do natlenienia tylko filtr zewnetrzny czy musze dokupic dodatkowy napowietrzacz i co by bylo lepsze brzeczyk czy slaby filter tylko zeby "robil tlen".

4.Czy jest jakas specjana swietlowka dla rakow ktora by polepszala jego kolory i samopoczucie.

5.Czy rak marmurkowy moze byc w wodzie zasadowej i lekko twardej?

6.czy raczki zjedzą mi anubiasy?

7.Czy raki "szczypaly" jak bede je bral do reki

8.Czy potrzebują czesci ladowej albo jakies wysepki tak jak kraby?

 

O odpowiedz i prosze tak:

1..........

2........

3.......

A jezeli nie wiesz zrob tak

1,------

2.------

 

Dzieki za odpowiedz ____Amator hodowlany raczków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Moim zdaniem możesz, najwyżej raczek mocniejszy wygra. Co do młodych, to też się wyreguluje, najsilniejsze przetrwają.

2. Nie musisz mieć grzałki

3. Raki potrzebują napowietrzoną wodę i to silnie, ale widziałem akwarium hodowcy cambarellusów puerów w którym nie było w ogóle napowietania a mnozyły się jak pokręcone(a to o wiele bardziej wymagająca raki niż marmurkowe)

4. Nie ma takiej raczej, zwykła wystarczy.

5. Najpewniej tak, wytrzymuje prawie każde warunki

6. Nie wiem, możliwe że anubiasy będą za twarde jednak, ale nie można mieć pewności.

7. O ile nie będą uciekały przed ręką, to najpewniej bedą szczypały a na pewno próbowały.

8. Nie potrzebują części lądowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

1. U mnie w 60l 2 raczki żyją bez żadnych starć między sobą, czytałem gdzieś że same kontrolują swoja liczbe w akwa (1 na około 10-15l wody), więc jeśli będą młode to same się sobą zajmą. Jeśli chcesz to oczywiście możesz je odławiać.

2. Grzałka nie jest potrzebna, raczki wytrzymają sporo bo teoretycznie powinny żyć w jeziorach i rzekach :)

3. Ja mam nastawiony zwrot pompki na około 45 stopni w dół + delikatny dostęp powierza (razem z wodą wypływają malutkie bąbelki powietrza) i to im wystarcza spokojnie.

4. Nie ma takiej, oczywiście akwarystyczne świetlówki będą lepsze od zwykłych ale i taka im wystarczy do szczęścia.

5. Tak, bezproblemowo przetrwa w takiej wodzie. Można powiedzieć że przetrwa wszystko.

6. Zje, u mnie akwarium jest już bez roślin, pozjadały wszystko.

7. Nie bierz raków do ręki. Tylko je zestresujesz. Jeśli chodzi o podawanie pokarmu (np. marchewki) to możesz spokojnie im pod szczypce podsuwać, moje łapią i uciekają do kryjówki rozkoszować się posiłkiem ;)

8. Nie, raki powinny wyłącznie siedzieć w wodzie. Czasami u mnie wchodzą na pompkę i się "suszą" ale to nie jest dla nich dobre bo mogą oddychać tylko wtedy gdy mają zwilżone lub mokre skrzela.

 

Dodatkowo do poczytania :

 

http://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/raki-w-akwarium-id257.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...