Skocz do zawartości

Chore kiryski.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem (jestem pewien), to ryby sie truja. Jest to spowodowane tzw. Nitrit pic-em

Czyli szczytem Azotynow. Zwiazane jest to z jeszcze niedojrzalym zbiornikiem. Zbyt szybko zarybiles zbiornik!

W nowo zalanym Akwa znajduje sie bardzo niewiele Bakterii-nitryfikacyjnych.

Po zalaniu Baniaka i wpuszczeniu rybek, rybki zaczynaja trawic i wydawac... Rezultatem jest Ammoniak (NH3) w wodzie zasadowej czyli powyzej neutralnego pH 7. W kwasnej wodzie zmienia sie Ammoniak w Ammonium, ktore nie jest az tak trujace. Aby zneutralizowac NH3 sa potrzebne Bakterie (Nitrosomonas i Nitrosococcus) One wlasnie przetwazaja NH3 w Nitrit (NO2). Na poczatku jest bardzo malo tych wlasnie Bakterii i dlatego rosnie stezenie NH3. NO2 jest rowniez bardzo trujace. Aby NO2 przetworzyc potrzebne sa Bakterie (Nitrobata i Nitrocystis). Ich rowniez niema w Akwa. One moga sie dopiero rozwinac jezeli ta pierwsza grupa Bakterii przetwozy NH3 w NO2. W tym czasie (do rozwiniecia sie tych Bakterii) rosnie stezenie bardzo trujacego NO2. Juz 1mg/l wody jest dla wiekszosci ryb smiertelne. 0,5mg/l moze pozostawic nie odwracalne skutki jak: bezplodnosc, karlowacienie itp.

Z rozwijaniem sie tych Bakterii spada stezenie NO2. One zamieniaja NO2 w slabo trujacy NO3. Ten caly cykl trwa w zaleznosci od Baniaka, jego obsady i jakosci filtracii od 2 do 5 tygodni.

NO3 nie powinno przekraczac 50mg/l wody. A to reguluje sie przez podmiany wody

To sa FAKTY. Zadne TEORIE.

Wiec podmien 50% wody i lec do sklepu po Sera nitrivec.

Twoje ryby sie truja!

Wyczytałem to z innego forum gdzie ryby miały taki sam przypadek co ty masz. Może to pomoże ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwarium 63l obsada taka 4 kiryski panda, 4 danio, 6 neonek, 2 krewecie red cherry.Filtr chodzi 24h na dobę. Jedzenie mają specjalne dla kirysków. Nie wiem co im mogło zaszkodzić?

wiem, że nie ten dział ale obsadę należało by też nieco zmodyfikować

po pierwsze na danio akwa za małe

po drugie kiryski trzyma się w stadzie nie mniej niż 5 a jeszcze lepiej 6

po trzecie neonki ryba ławicowa nie mniej niż 8 i jakie to neonki ? jeśli czerwone to obowiązkowo do oddania

po czwarte krewetki karłowate trzyma się w grupach nie mniej niż 6-8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku pisałeś

Mam w akwarium 63l 6 kirysków panda i jeden z nich cały czas pływa przy tafli wody. Ktoś wie co mu może być i jak go wyleczyć?

 

 

A pózniej napisałeś

W akwarium 63l obsada taka 4 kiryski panda, 4 danio, 6 neonek, 2 krewecie red cherry.Filtr chodzi 24h na dobę. Jedzenie mają specjalne dla kirysków. Nie wiem co im mogło zaszkodzić?

Więc jaką masz obsadę wkońcu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...