Skocz do zawartości

Przymiarki pod iwagumi w 25l.


Rekomendowane odpowiedzi

Spojrzałam wczoraj na swoje krewetkarium i powiedziałam: "O nie!" Nigdy mi się ta aranżacja nie podobała. Co innego akwaria nature. Więc padło na iwagumi. I tu chciałabym się poradzić w kilku najważniejszych sprawach:

 

1. Roślinność: na pewno eleocharis parvula, może jeszcze acicularis (mam nadzieję, że pociągnie bez CO2) i blyksa. Co dodać do tego glosie czy małego heńka, elatine tiandra? Co łatwiejsze w uprawie bez CO2? A może jakieś inne propozycję?

 

2. Oświetlenie: obecnie posiadam zwykłą żarówkę energooszczędną na duży gwint. Nie chciałabym przerabiać instalacji na świetlówki, bo nie mam gdzie umieścić statecznika.

Czy dałoby radę zrobić to na żarówce 6400K, jeśli tak ile W? Czytałam ostatnio, że w małych akwariach przelicznik W/l ma się trochę inaczej niż w dużych...

 

3. Podłoże. Jakie podłoża polecacie do tych roślin? Bo ja się na podłożach absolutnie nie znam.

 

4. Kamory. Na polach odpowiednich nie widziałam. W sklepie za drogie. Da radę gdzieś dostać przyzwoite kamienie za niewielką cenę?

 

5. Krewetki. Tu na pewno rezygnuję z babaulti. Prawdopodobnie też z red cherry. W związku z tym może black bee. Na CR się boję zdecydować. Tu jeszcze sprawa do przemyślenia

 

Dodam, że sprzętowo muszę zakupić grzałkę 25W, bo mam 100W na razie, a filterek FZN-1 - chyba powinien wystarczyć. CO2 nie planuję.

 

Proszę o małą poradę w tych kwestiach, które wymieniłam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałam wczoraj na swoje krewetkarium i powiedziałam: "O nie!" Nigdy mi się ta aranżacja nie podobała. Co innego akwaria nature. Więc padło na iwagumi. I tu chciałabym się poradzić w kilku najważniejszych sprawach:

 

1. Roślinność: na pewno eleocharis parvula, może jeszcze acicularis (mam nadzieję, że pociągnie bez CO2) i blyksa. Co dodać do tego glosie czy małego heńka, elatine tiandra? Co łatwiejsze w uprawie bez CO2? A może jakieś inne propozycję?

 

2. Oświetlenie: obecnie posiadam zwykłą żarówkę energooszczędną na duży gwint. Nie chciałabym przerabiać instalacji na świetlówki, bo nie mam gdzie umieścić statecznika.

Czy dałoby radę zrobić to na żarówce 2700K, jeśli tak ile W? Czytałam ostatnio, że w małych akwariach przelicznik W/l ma się trochę inaczej niż w dużych...

 

3. Podłoże. Jakie podłoża polecacie do tych roślin? Bo ja się na podłożach absolutnie nie znam.

 

4. Kamory. Na polach odpowiednich nie widziałam. W sklepie za drogie. Da radę gdzieś dostać przyzwoite kamienie za niewielką cenę?

 

5. Krewetki. Tu na pewno rezygnuję z babaulti. Prawdopodobnie też z red cherry. W związku z tym może black bee. Na CR się boję zdecydować. Tu jeszcze sprawa do przemyślenia

 

Dodam, że sprzętowo muszę zakupić grzałkę 25W, bo mam 100W na razie, a filterek FZN-1 - chyba powinien wystarczyć. CO2 nie planuję.

 

Proszę o małą poradę w tych kwestiach, które wymieniłam :)

1. Zdecydownie heniek.

2. W Castoramie© jest żarówka o barwie światła 6500K- kosztuje 13 zł

3. Shrimp Send - Kliknij

4. Może gdzieś w pobliżu są hałdy - ja znalazłem fajne kamienie ;)

5. Może amano?

 

6. Dwutlenek węgla się przyda - np. Esaycarbo Professional :)

 

FZN-1 - ok.

 

Wg. mnie temperatura powinna wynosić 24C.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Właśnie się dowiedziałam, że heniuś jest wymagający, więc odpada. Zostaje glosia i elatine może...

2. Chyba się zdecyduję na żarówkę energooszczędną 18 - 20W - chodziło oczywiście o 6400K.

3. Jeśli chodzi o podłoże to chodziło mi głównie o rośliny, żeby było w miarę żyzne. Czy shrimp sand takie jest?

4. Jest żwirownia, może jak trochę świat odmarznie to się wybiorę.

5. Amano nie - chcę żeby się rozmnażały.

6. EC mogę dawkować, ale nie chcę budować bimbrowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Właśnie się dowiedziałam, że heniuś jest wymagający, więc odpada. Zostaje glosia i elatine może...

2. Chyba się zdecyduję na żarówkę energooszczędną 18 - 20W - chodziło oczywiście o 6400K.

3. Jeśli chodzi o podłoże to chodziło mi głównie o rośliny, żeby było w miarę żyzne. Czy shrimp sand takie jest?

4. Jest żwirownia, może jak trochę świat odmarznie to się wybiorę.

5. Amano nie - chcę żeby się rozmnażały.

6. EC mogę dawkować, ale nie chcę budować bimbrowni.

1. Glosia jest jeszcze bardziej trudniejsza w hodowli :|

2. Ok.

3. Myślę, że Shrimp Send takie jest - nie mam tego podłoża, może ktoś na forum go ma.

4. Ok.

5. Rozumiem, black bee jest ok ;)

6. Ok - ja używam EC i moim skromnym zdaniem jest super.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku przemyśleniach:

 

1. Zamiast heńka, glosi czyli roślin dość wymagających widziałam genialną aranżację z wgłębki. Czyli docelowo zostają eleocharis parvula, acicularis, blyksa i wgłębka.

 

3. Podłoże

a) zastanawiałam się czy nie można by dać ziemi ogrodowej z węglem aktywnym i na to czarny bazalt, jak to będzie przy takim oświetleniu 0,5-0,8 W/l - sprawa glonów itp.?

b) chcę uzyskać podwyższenie w jednym miejscu, czy musi być to wykonane wyłącznie za pomocą spiętrzenia podłoża czy można położyć kamor i ta no nasypać podłoże?

 

6. EC jak to jest z dawkowaniem? Piszą, że 1ml na 100l dziennie to w 25l będzie 1/4 ml. Jak to odmierzyć precyzyjnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Zapomnij o 2700K, są bezużyteczne. Najlepiej 6500K.

3. Shrimp Sand, AS II+

4. Wybierz się do sklepu ogrodniczego i zapytaj o serpentynit. Kamyczek nie wpływa na parametry wody i wygląda całkiem ładnie.

5. Co do krewetek to CB są tak samo wrażliwe jak CR, proponuję np hummele.

 

EC możesz podawać strzykawką. Iwagumi na ziemii ogrodowej to niezbyt dobry pomysł imho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Oczywiście miałam na myśli zimną białą, już poprawiłam :)

3. Podłoże

a)Ile podłoża będzie potrzeba do 25L?

b)Po jakim czasie trzeba zacząć nawożenie?

c)Czy nie bardziej się opłaca kupić zwykły żwir kwarcowy i nawozić płynnie?

4. Serpentynit rzeczywiście bardzo ładny i to jest chyba rozwiązanie, którego szukałam.

5. Właśnie o hummele mi chyba chodziło tylko pomyliłam z black bee. Czy można jakieś jeszcze do tego? Chociaż same hummele też będą się ładnie prezentować.

6. EC wiem, że strzykawką, ale ciężko zobaczyć na strzykawce 1/4 ml bo tam 1ml jest podzielony na 5 przegródek. To powiedzmy, że 2-3 kreseczki, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.

a. Około 3-4L.

b. Jak rośliny będą pokazywać jakieś niedobory.

c. Rośliny trawnikowe potrzebują żyznego podłoża, żwirek kwarcowy raczej odpada.

4. Na forum jest tabela krzyżowania się krewetek oraz ich opisy.

6. Jak dasz trochę mniej/więcej to nic się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b. Jak rośliny będą pokazywać jakieś niedobory.

I nie tylko ;) Jak w akwarium jest duże stężenie azotu, i wlejemy węgiel aktywny, co pobudzi rośliny do wzrostu - wyciągną trochę azotu z wody ;)

 

2. Zapomnij o 2700K, są bezużyteczne. Najlepiej 6500K.

Popieram :) - sam mam żarówkę z aquaela o barwie światła 6500K.

 

(...) 3. Shrimp Sand (...)

Zdecydowanie popieram, to podłoże obniża pH do mniej więcej 6,5 :) - to jest to samo co "Manado" - kupuję je, ponieważ też u mnie dzisiaj będzie robiony restart akwa - będę robić iwagumi :D

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Upatrzyłam sobie żarówkę Philips Tornado 20W E27 865 - czy może być???

 

3. Podłoże - jeszcze kilka pytań.

Pb98 napisałeś, że Shrimp Sand to to samo co Manado o ile dobrze zrozumiałam. Jeśli tak to bardziej bym się skłaniała do kupna Manado - cena niższa i są mniejsze paczki (akurat 3l, a nie 4 kg shrimp sand) Więc czy może być Manado?

 

5. Krewety - zdecydowanie Hummele. Czy mogę do tego WP, patrzyłam - nie krzyżują się.

 

też u mnie dzisiaj będzie robiony restart akwa - będę robić iwagumi :D

Trzymam kciuki :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. A jak to jest z mocą, bo wyjdzie wtedy 0,8W/l (nie będzie problemu z glonami?) Chociaż czytałam, że praktyce w małych baniakach ten przelicznik ma się trochę inaczej.

 

3.

Manado to broń boże nie to samo co Shrimp Sand.

Przepraszam, nie znam się więc zapytam czym się różnią i jaki będzie miało to wpływ na rodzaj hodowanych krewetek?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarówka powinna być ok. Co do podłoża, SS jest specjalnie dedykowany dla krewetek z rodziny Caridina i w dużym stopniu zakwasza i zmiękcza wodę. Manado to taka "gorsza wersja".

 

Mały edit :D :

 

Pisząc gorsza wersja mam na myśli to, że nie zmienia on parametrów wody i nie zawiera żadnych nawozów. Po prostu wygląda jak substraty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc gorsza wersja mam na myśli to, że nie zmienia on parametrów wody i nie zawiera żadnych nawozów. Po prostu wygląda jak substraty.

Dopiero teraz zauważyłam :oops:

Czyli w gruncie rzeczy jest takie samo jak żwir kwarcowy? Obojętne chemicznie? A skoro całość będzie zarośnięta eleocharis to po co mam płacić za sam wygląd, którego nie będzie widać.

 

Wracam do rozważań nad shrimp sand - są mniejsze opakowania niż 4kg? I czy to prawda, że zachowuje swoje właściwości przez 3-6 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, więc reasumując cały projekt:

 

Iwagumi - 25l

 

1. Roślinność: eleocharis parvula, eleocharis acicularis, blyksa, wgłębka.

2. Oświetlenie: Philips Tornado 20W E27 865

3. Podłoże: Shrimp Sand ok 2 kg

4. Skałki: serpentynity

5. Krewetki: hummel, WP

6. Nawozy: EC

7. Sprzęt: FZN - 1, grzałka 25W z termostatem

 

I jak to brzmi? Może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...