Skocz do zawartości

Start z nowym akwarium 112l


grzegora
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po 20 latach wracam do akwarystyki, kiedyś posiadałem akwarium 60 litrowe, na chwilę obecną dostałem w "spadku - akwarium" o pojemności 20l. z jednym kiryskiem spiżowym, glonojadem, jednym kiryśnikiem i jedną samiczką gupika. Po długich namysłach stwierdziłem że chcę wrócić do akwarystyki i poprawić warunki bytowe otrzymanym rybkom.

 

Na chwilę obecną nabyłem :

- akwarium 112l profilowane, wraz z pokrywą i oświetleniem 2x18W

- matę polietylenową pod akwarium

- filtr AquaEl Unimax 250

- grzałka AquaEl AQ-150 Watt

- tło strukturalne z imitacją kamieni i korzeni

 

zastanawiam się nad zakupem odmulacza - co doradzicie ?

 

Chciałbym otrzymać od Was porady tak abym uniknął jak najmniej błędów przy zakładaniu nowego akwarium.

 

Na obecną chwilę planuję obsadę:

 

- zakupić 3szt. kiryski spiżowe

- zakupić 15szt. neonek

- zakupić 2szt. otoskow

- zakupić 4szt. gupików

- zakupić 3szt. bojowniki (1 samiec i dwie samiczki)

- zakupić 1szt. glonojada ( jednego już mam )

- 1szt. kiryśnik

 

Jako podłoże zamierzam zastosować grubą warstwę żwirku - nie wiem dokładnie jakie podłoże będzie najlepsze?

Na to wiadomo roślinki za bardzo nie wiem jakie kiedyś miałem cabomby ( nie wiem czy tak się to poprawnie pisze ) i bardzo mi się podobały obawiam się tylko że kiryśnik może je uszkodzić ( nieźle kopie w otrzymanym akwarium ).

Dodatkowo na podłożu chcę zainstalować jakiś ładny korzeń tak aby rybki miały dodatkowe kryjówki. Chcę aby akwarium prezentowało się jak najbardziej naturalnie i rybki dobrze się w nim czuły.

 

Proszę o informacje co muszę ewentualnie dokupić do poprawnie funkcjonującego akwarium, oraz o uwagi odnośnie obsady no i roślinek tu jestem kompletnie zielony :shock:

Zielony jetem także w tematach PH wody itd. to już dla mnie czarna magia.

Proszę o polecenie dobrego sklepu akwarystycznego w rejonie trójmiasta na razie wszystko kupiłem przez internet.

 

Akwarium i sprzęt powinienem otrzymać w ciągu kilku dni i powoli będę wszystko instalował.

 

Pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sprzętu, to masz wszystko dobrze. Świetlówki w takiej pokrywie to pewnie TLD 786 18w. Zamień na philips 18w 865 (ok. 10zł sztuka).

Takie akwa ma 27,5cm wgłąb po bokach więc tło zabierze sporo miejsca. Zastanów się nad umieszczeniem go poza akwarium.

Podłoże wg mnie max. 3mm i bez ostrych krawędzi (jak bazalt) z uwagi na rybki denne, które lubią w nim grzebać. Dobrym wyborem jest piasek kwarcowy.

Co do obsady. Kiryśnik jak urośnie zrobi demolkę w akwa i będzie mu ciasno. Zostań przy stadku kirysków spiżowych 8szt.

Neonki nawet 20szt. daj.

Z roślin polecam egeria najas (ładniejsza od densa), cryptocoryny oraz microsoria, mchy, subwassertang.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Odnośnie Kiryśnika to ten którego otrzymałem w "spadku" już jest duży ma z 12cm. i niezły z niego kopacz.

Proszę o informację odnośnie utrzymywania czystości na dnie z piasku kwarcowego, no i ile kilo powinienem kupić na takiej wielkości akwarium.

 

Z góry dzięki Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie może by mi ktoś pomógł przeglądając internet natknąłem się na filmik:

 

 

Bardzo podobają mi się te roślinki z prawej strony akwarium z owalnymi liśćmi może ktoś z fachowców podpowiedziałby jaki to jest gatunek rośliny.

Dobrze ją widać pod koniec filmiku w 5:16 minucie.

 

Pozdrawiam Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastanawiam się nad podłożem JBL MANADO 25 L do mojego akwarium - czy to dobry wybór ?

 

Jeśli chodzi o piasek kwarcowy wizualnie bardzo mi się podoba, jasne podłoże jest super, ale boję się że odmulacz będzie się zapychał piaskiem kwarcowym no i roślinki będą mi słabo rosnąć ( opinia sprzedawcy w sklepie zoo ).

 

http://allegro.pl/jbl-manado-25-l-podlo ... 57642.html

 

Pozdrawiam Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek kwarcowy trudno się odmula i rośliny też nie za dobrze

w nim rosną . Co do Jbl mando to podobno kiryski powodują jego

unoszenie , ponieważ jest lekki co powoduje zmącenie wody.

Każdy powie co innego niektórzy polecają drudzy nie wybór należy do ciebie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie Jbl mando to co poleciacie jako podłoze do roslin na spód a na wierzch zwirek 2-4mm. Prosze o swoje propozycje i doświadczenia z własnymi podłozami,i na takie akwa 118l ile trzeba takiego podłoza kupić i zrobić ile cm warstwe??

Dużo pytań ale jak sie uczyc to od lepszych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "szukaju" znalazlem że jeden z moderatorów kolega ecikgfc posiada takie podłoże w swoim dużym akwarium 600l z kiryskami

 

viewtopic.php?f=22&t=13303&p=229441&hilit=JBL+MANADO+25+L#p229441

 

to chyba się nadaje ???

 

Z drugiej strony jest odradzane:

 

viewtopic.php?f=5&t=16565&p=150591&hilit=mando#p150591

 

Już głupi jestem :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozchodzi się o to, że chcę stworzyć warunki dla roślin i chciałbym jakis substrat na spód akwarium(jaka gruba warstwa i jakie są dobre ?)a na to kilka cm żwirku2-4 ( już taki posiadam), jaka gruba warstwa żwirku na ten substrat?

Troszke pogrzebałem i wnioski jakie wyciągłem mogę dac podłoze grube na 2 cm np.Acti Substrarte , Aqua Substrall przykryż to żwirkiem na min 4 cm i wspomoże to rośliny, ale zapaliła mi się czerwona lampka, wyczytałem ze przy zastosowaniu takich dodatkowych podłoży konieczne jest zastosowanie CO2 , na początek napewno tego nie będe miał i nie wiem czy wogóle pójde w tą stronę.

Dlatego prosze o uczciwe odpowiedzi i Wasze doświadczenia czy mogę dawać takie dodatkowe podłoze bez CO2 i nie wpakuje sie w inwazje glonów lub innego ciaciarajstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

 

Udało mi się w końcu zacząć, wrzucam pierwsze fotki. Dajcie znać co można ulepszyć aby było lepiej.

 

Mod.Janusz.Uzupełnij opis akwarium.

 

Akwarium 112l.

Filtr UniMax250

Grzałeczka 150W Aquael

Podłoże AQUA ART SUBSTRATE II

Korzonek dębowy

Tło - imitacja korzeni

 

Obsada na razie

15 neon czerwony

1 glonojad

4 kiryski spiżowe

1 samica gupika

1 otosek

 

W planach dokupienie

 

2 otoski

3 gupiki

3 bojowniki ( 1 samiec plus 2 samiczki )

 

Roślinki

 

5 gat.:

Limnophila sessiliflora

Hydrocotyle leucocephalla

Mech taiwan moss

Kryptokoryny

Plus jedna roślinka którą przypadkowo dostałem niestety nie wiem jaki to gatunek.

post-7534-13685161872014_thumb.jpg

post-7534-13685161872447_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...