Skocz do zawartości

stosowanie chemii


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jak stosować środki chemiczne,żeby nie zaszkodzić faunie i florze w baniaku :-)

 

Co mam?

1) JBL-Biotopol

2) Sera- Nitrivec

3) Tropical-Ichtiosan

4) Tropical-Cristal

 

Na produktach firmy Tropical jest ostrzeżenie,żeby nie mieszać z innymi produktami wydzielającymi chlor lub tlen.

Biotopol używam do wody podczas odstania(pierwsze 12h).Póżniej Nitrivec w drugim etapie(24 h).

Ichtiosanu używałem gdy walczyłem z ospą,później stosowałem profilaktycznie.

Ostatnio użyłem(raz) Cristal-zapobiegawczo.

 

Nie mam pewności co do słuszności mojego postepowania.Jak Wy to widzicie i robicie u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak:

Moja siostra miewa takie zapędy w stosowaniu chemii. Ostatnim skutkiem wlania przez nią preparatu "Cristal" jako odkażalnika jest to, że od tygodni próbuję rozwikłać zagadkę, co się do z moimi zwartkami dzieje, a niby najłatwiejsze w hodowli są. Ostatni raz wlałam chemię do akwarium w postaci preparatu "Esklarin". Powodem było to, że musiałam zrestartować zbiornik, a nie miałam odstanej wody. Było to 3 tygodnie temu. Od tej pory jedyną chemię stanowią nawozy dla roślinek i mam nadzieję, że tak pozostanie. Większość znakomita twierdzi, że jeżeli woda postoi 24h, nie trzeba do niej wlewać żadnej chemii. Twierdzą też, że preparaty typu Nitrivec to naciąganie akwarysty. Nie wiem. Obecnie do podmian używam wody odstałej bez żadnych preparatów. Ryby żyją i są zdrowe - przynajmniej nie mają żadnych objawów chorobowych. Wcześniej stosowaliśmy "Cristal" zapobiegawczo przy podmianach i nie uchroniło to ryb przed śmiercią (prawdopodobnie ospa), jedna ryba wyzdrowiała samoistnie bez stosowania leków - wystarczył całkowity restart zbiornika. Jeżeli więc chodzi o stosowanie chemii, jestem raczej przeciw, chyba że okoliczności nas zmuszą. Jedyny wyjątek: każdą nowo zakupioną roślinkę płuczę w abioseptynie, a potem jeszcze czystą wodą. Generalnie natomiast wychodzę z założenia, że nie chciałabym, aby moje mieszkanie co rusz odkażane było lizolem czy czymś innym i tę zasadę staram się stosować wobec ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tylko jeden punkt widzenia,choć zdaję sobie sprawę,że większe grono ma podobne podejście do sprawy.

 

Myślę,że odpowiednie stosowanie chemii może tylko pomóc,ale jestem ciekaw co i w jakich ilościach. :mrgreen:

 

Jak Wy podeszliście do tematu i jakie są Wasze doświadczenia.Czy istnieje w tym przypadku złoty środek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środki chemiczne są poto aby nam pomóc. Przy podmiance wody gdy woda zrobi się mętna używam Cristal albo sól akwariową. Daję też od czasu do czasu witaminki Tropicala. Wszystko dawane z umiarem nie zaszkodzi. Nie wolno tylko przesadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak stosować środki chemiczne,żeby nie zaszkodzić faunie i florze w baniaku :-)

 

Co mam?

1) JBL-Biotopol

2) Sera- Nitrivec

3) Tropical-Ichtiosan

4) Tropical-Cristal

Wcale nie używaj.

 

Nie mam pewności co do słuszności mojego postepowania.Jak Wy to widzicie i robicie u siebie?

Nie używam żadnych środków tylko Ichtiosan w czasie ospy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...