Skocz do zawartości

Jakie podłoże do akwarium roślinnego??


Rekomendowane odpowiedzi

Szukam pomocy w wyborze podłoża do akwarium roślinnego, dodam że w akwarium będzie podawany CO2 i dosyć mocne oświetlenie HQI. Nie ukrywam że chodzi mi o tanie i dobre wyjście bo powierzchnia dna jest dosyć spora i substraty raczej odpadają... Zastanawiałem się nad żwirkiem+ ziemia ale to podobno w połączeniu z CO2 i HQI grozi ciągłymi problemami z glonami;/ Co Wy radzicie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żwirkiem+ ziemia ale to podobno w połączeniu z CO2 i HQI grozi ciągłymi problemami z glonami;/

Glony nie biorą się z samej ziemi. ;)

Substraty akwarystyczne to nic innego jak ziemia + glina + dodatkowe nawozy.

 

Jeśli masz wybór jałowy żwir czy żwir + ziemia - to bierz opcje 2. ;)

Z drugiej strony markowe substraty nie są znowu tak drogie, a dużo ich nie trzeba w przeciwieństwie do podłoży typowo roślinnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym ci radził do roślin które czerpią pokarm z ziemi zastosować technikę Low-Tech

Oprócz ziemi możesz dać też kulki gliniano torfowe albo samą glinę.

Polecam tą technikę ponieważ nie potrzeba silnego oświetlenia a rośliny rosną ja szalone.

 

Więcej informacji znajdziesz na necie. ;)

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 120x40 miałem kupić dwa worki substratu po 5,7l chyba.

W 60x30 zużyłem może połowę takiego worka i wystarczało.

Ziemi/substratu może być na prawdę nie wiele, 1-2cm wystarczą i na to gruba warstwa żwiru. ;)

W tej wielkości akwa, za substrat zapłacisz mniej niż za żwir jeśli będziesz kupował w tych workach po 2kg. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apocalypt0, nie namawiam ale spróbuj połączenia kermazytu i "ProSoil" lub "Acti Substrate Pro+", oczywiście kermazyn na dno i zasypujesz je podłożem.

Jak chcesz roślinne to na pewno będzie trawnik, więc 6 cm z przodu zmniejsz do 3cm - moim zdaniem wystarczy, tył zrób na 7cm.

Po tym wyliczeniu wyszło, że będziesz potrzebował około 37,5L podłoża.

Wychodzi na to, że gdybyś dał na dno kermazyt, to 4 worki (8L) "ProSoil" lub 7 worków (5L) "Acti Substrate Pro+" powinny wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...