Skocz do zawartości

...


MiMi565
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Heh to wkońcu jak z tym światłem? Zaczęłam świecić od 5h dziennie a na dzień dzisiejszy jest 10h. Ten filtr co mam jest do 200l akwa, wiem że im większy tym lepszy. Czy naprawę on nie da rady? Co do nawożenia to kulki gliniano torfowe od początku założenia akwa i od 3 dni podawałam Fe ale przestałan... Co do tych otoskow to nie za wcześnie na wpuszczenie ich do akwa? Testów na razie nie posiadam bo są narazie zbędne bo parametry skaczą w nowo założonym akwa więc dopiero je zakupie pod koniec tyg:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testów na razie nie posiadam bo są na razie zbędne bo parametry skaczą w nowo założonym akwa

Skąd wiesz o skakaniu parametrów, skoro nie posiadasz testów ? - oczywiście można żyć bez nich :).

Akwarium dojrzewa 10 dzień, a ty po 7 dniach zaczęłaś stosować Fe, kiedy pojawiły się glony ?.

Jeśli już chcesz coś wlewać, to wlewaj potas [k] i bakterie, które (rzekomo) przyśpieszają proces dojrzewania akwarium.

I kolejny raz proszę, daj jakieś zdjęcia tych glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kompletną bzdurą pisanie że w zbiorniku" jeszcze bez ryb" jest za słaby filtr to może okazać się dopiero później.

Bakterie nitryfikacyjne (nitryfikatory) należą do najbardziej wrażliwej populacji drobnoustrojów. O ich aktywności decydują takie czynniki jak: temperatura, pH, zasadowość, stężenie tlenu rozpuszczonego w wodzie.

Optymalne to:temperatura powyżej 20 stopni,ph 7,5-8,5 stężenie tlenu rozpuszczonego 2-3mg/l

Opóźnienia w rozwoju tej flory bakteryjnej odpowiedzialnej za cykl azotowy wynikają w zbiorniku o jałowym podłożu z konkurencji roślin z tymi bakteriami,już na szczeblu jonów azotu amonowego,póżniej azotynów.Wprowadzanie CO2 jeszcze pogarsza sprawę obniżając potencjał redoks( zawartość tlenu w wodzie) wspomagając jedynie rośliny,zakwaszając środowisko a dodawanie jedynie żelaza przy braku azotanów najprawdopodobniej spowoduje wysyp glonów.Jeśli chciałaś przyśpieszyć proces rozwoju tych bakterii i uniknąć nadmiaru glonów najlepiej zamiast nawozów podawać szczyptę pokarmu dla ryb(karmimy zbiornik)nawóz w takiej postaci przejdzie po kolejne biologiczne fazy rozkładu wspomagając rozwój flory bakteryjnej i niezbędnych w zbiorniku pierwotniaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ze światłem nie przesadzaj. Słabe bo słabe ale maksymalnie 8H dziennie. Zaopatrz się w testy. No3, Po4, No2, Fe i Ph jeśli masz taką możliwość.

 

Weź pod uwagę też Easy Carbo - zatrzymuje rozwój glonów i pomaga je eliminować. Ja przestałem używać i mi się nitki pojawiły.

 

Brązowy nalot to "okrzemki" - głównym ich powodem powstawania jest słabe oświetlenie

Na nitki dobra jest herbata (zwykła zielona sypana) 1 łyżka na 200ml wody. Zaparzyć, ostudzić i wlać do podmienianej wody raz w tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ze światłem nie przesadzaj. Słabe bo słabe ale maksymalnie 8H dziennie. Zaopatrz się w testy. No3, Po4, No2, Fe i Ph jeśli masz taką możliwość.

 

Weź pod uwagę też Easy Carbo - zatrzymuje rozwój glonów i pomaga je eliminować. Ja przestałem używać i mi się nitki pojawiły.

 

Brązowy nalot to "okrzemki" - głównym ich powodem powstawania jest słabe oświetlenie

Na nitki dobra jest herbata (zwykła zielona sypana) 1 łyżka na 200ml wody. Zaparzyć, ostudzić i wlać do podmienianej wody raz w tygodniu.

Tak to sposoby na walkę z glonami a nie z przyczyną ich powstawania.Przyczyną powstawania glonów są niedobory albo nadmiary.Np,zielona herbata ma na celu zwiększenie DOC Która wiąże jony metali,EC-aldechyd glutarowy przy podawaniu CO2 to jeszcze jedno źródło węgla ,które przy zbyt słabym oświetleniu i niedoborach jest zbędne a pomóc może jedynie przy nadmiarach.

Optymalnym sposobem likwidacji przyczyn rozwoju glonów jest najpierw domknięcie cyklu obiegu azotu a następnie zadbanie o optymalny wzrost roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak pokarm był już dosypany w drugi dzień po zalaniu akwa, nie dużo ale zrobił się 'meszek' na płatkach czyli jest dobrze bo rozkłada się:D zdjęcie postaram się jutro zrobić lepszej jakości:) odkąd zaczęłam podawać Fe pojawiły się glony więc to moze być jedną z przyczyn powst ich więc przestałam podawać od wczoraj... Więc oświetlenie 8h dziennie tak? a co do co2 czy powinnam przestać podawać? Ehh Spędza mi to sen z powiek...:( a wracając do glonow na jednej z roślin(duże liście owalne końcówki trochę do szpica) obwódki zrobiły się brązowe:( Jak to jest z tymi odbłyśnikami, o ile wzmacniają oświetlenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie zmieniaj rodzaju oświetlenia, ani czasu jego działania - to zbędne bo przy takim jak u ciebie niema to w zasadzie znaczącego wpływu na rozwój glonów

2. Przeczytaj dokładnie i weź sobie do serca poradę jachaja5! Nawożenie w fazie dojrzewania to duży błąd. Na domiar złego lejesz żelazo, które z wody jest znacznie lepiej przyswajane przez glony niż rośliny, które i tak nie będą w stanie wykorzystać go przy niedoborach innych składników. CO2 tak samo! Jak już było wspomniane obniża ilość tlenu i wydłuża czas dojrzewania.

3. Zakup rośliny pływające, nawet jeśli ich nie planujesz i pozostaw w akwarium do czasu aż dojrzeje. Później możesz je wyrzucić/oddać/sprzedać.

4. Zrób testy na żelazo i jeśli ilość tego pierwiastka jest mierzalna (wychodzi obecność) to niestety, ale podmiana wody się przyda - ograniczy pożywkę dla glonów do czasu włożenia do zbiornika roślin pływających.

 

Jeszcze jedna uwaga - odbłyśniki. Piszesz "rzekomo po 30W". Nie wiem skąd pomysł, żeby dodawać ten parametr do mocy oświetlenia. Jeśli masz świetlówki 30W i stosujesz odbłyśniki dla świetlówek 30W to nie daje ci to 60W :P Odbłyśnika pod prąd nie podpinasz, a nawet jeśli to i tak nie zaświeci. 30W dla odbłyśników to parametr ułatwiający - wiele osób szuka odbłyśnika, ale nie wie jakiej długości, za to wie jakiej mocy i typu ma świetlówkę, więc kupuje "blachę" 30W bo taką właśnie ma świetlówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłączyłam dopływ co2 i przestałan podawać Fe. Z oświetleniem nic się nie zmieniło włączone 10h dziennie. Problem jak na razie nie znika lecz wydaje mi się że glony przestały się rozprzestrzeniać. Jutro lub pojutrze dokupie rośliny pływające i zobaczę czy coś to da:)

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące oświetlenia, jak je zmienić na lepsze? Jakie świetlowki kupić?

 

 

oto kilka fotek z dzisiaj:

 

była bym wdzięczna jakbyście mi pomogli z identyfikacja roślin:)

post-6969-1368516136009_thumb.jpg

post-6969-13685161360243_thumb.jpg

post-6969-13685161360443_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...