Skocz do zawartości

Problem z pH i kH


Tomazi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i po raz kolejny proszę o pomoc:

Po zakupie testów paskowych JBL i stałego testu kropelkowego CO2 i pH zmierzyłem wartości wody:

w akwarium:

pH około >= (wyższe równe) 8 test paskowy (ciemny kolor niebieski w stałym teście)

kH i w jednym i w drugim 10

przeraziły mnie trochę te wartości (głownie wysokie pH) więc zmierzyłem wodę w kranie wartości były podobne co wykluczyło że coś może wpływać na wodę w akwarium (korzeń lub kamień), szukając sposobu na obniżenie pH i kH zamówiłem LIGNIT na który jeszcze czekam, chcąc poprawić parametry wody zanim przesyłka z LIGNITEM dojdzie zacząłem podawać CO2 przez octownię (wcześniej używałem CO2 w płynie co nie wpływa na parametry wody) ku mojemu zaskoczeniu po dwóch dniach stosowania CO2 z octowni pH i kH poprawiło się w stałym teście kolor ciemno zielony co wskazuje na pH 7 co dla moich ryb w zupełności wystarczy. Wszystko było by ok ale ta zmiana trochę mnie niepokoi gdyż z tego co wyczytałem w internecie zmiana pH przy dużym kH (u mnie na poziomie 10) jest nie tak łatwa (i samo CO2 w gazie nie wystarczy) więc tym bardziej nie mogę zrozumieć jak to możliwe że w tak prosty sposób doprowadziłem do zmniejszenia pH wody. Proszę mi wytłumaczyć bo może źle odczytuje stały test albo wynik źle interpretuje ( bo z tego co rozumiem kolor ciemno niebieski oznacza niedobór CO2 w wodzie oraz wysokie pH wody no i co za tym idzie wysokie kH natomiast kolor ciemno zielony w teście oznacza CO2 na poziomie dostatecznym oraz zmniejszenie się pH oraz kH wody) ogólnie mówiąc proszę mi powiedzieć czy stały test CO2 mierzy mi tylko CO2 ?? czy także pH wody co wykazywało by chociaż na to ze w teście są dwie tabelki jedna z CO2 (oraz kH) druga z pH. Czy taka zmiana parametrów jest możliwa poprzez podawanie samego CO2? Mam nadzieję że moje wypociny są dość jasne, z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...