Skocz do zawartości

jaki nawóz do akwarium???


Rekomendowane odpowiedzi

witam zakładam nowe akwarium 54 litry oświetlenie 15W będą w nim gupiki . Posadziłem już rośliny żabienice, tatarak, mech jawajski oraz kilka traw nie znam ich nazw. I teraz mam pytanie jaki nawóz mam podawać? Upatrzyłem sobie na allegro, ale czy one są dobre?. Wszystkie te nawozy są i jednego sprzedawcy.

http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-k2s0 ... 68396.html

http://allegro.pl/nawoz-makro-dla-rosli ... 94590.html

http://allegro.pl/nawoz-kulki-glin-torf ... 24627.html

http://allegro.pl/k2s04-siarczan-potasu ... 59580.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj niczego na allegro ,jeśli chcesz mieć glony to proszę bardzo ja proponuję coś markowego za około 50 pln .

Kupiłem swojego czasu coś taniego glony rosły jak szalone,więc nie oszczędzaj .

Przepraszam cię mój imienniku,ale większej bzdury jak ta co piszesz to jeszcze nie słyszałem. ;)

Setki ludzi używa właśnie tych nawozów i nikt się nie skarży.Owszem jest możliwość powstania glonów przy podawaniu akurat tych nawozów ale sorki świadczy ,to właśnie o tym ,że są one w niewłaściwych proporcjach podawane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury to nie są Januszu,kupiłem większą ilość bo było tanio rozdałem znajomym akwarystom w Zielonej Górze i każdy miał ten sam efekt glony ,zgodzę się rośliny też bardzo ładnie rosły .Jeśli ktoś nie ma żadnego doświadczenia dalej będę się upierał przy markowym nawozie i przy tym właśnie mam efekt w następnym poście foto wstawię" aparat pożyczyłem"

ps.jesli ktoś nie wierzy bardzo chętnie wyślę za free mam dwie torebeczki wraz z opisem proszę tylko adres i wysyłam na święta żaden problem jeśli ktoś lubi glony i rośliny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są torebeczki NAWÓZ PODSTAWOWY rozpuścić 250 ml wody o kolorze cukru z trzciny cukrowej mam jeszcze dwie oddam do eksperymentu jak wyżej napisałem .Nawóz jaki>>>>http://www.zooplus.pl/shop/rybki/rosliny_akwariowe_nawozy/nawoz_roslin/sera/30646 ten był dobry

http://www.zooplus.pl/shop/rybki/rosliny_akwariowe_nawozy/nawoz_roslin/dennerle/61535 a ten jest beauty,naturalnie Co2 stosuję i też trzeba patrzeć gdzie się stosuje nabiją coś co potruje wszystko w akwa,nie robię żadnych podmian wody destylkę dolewam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście stosuję nawóz z allegro "wieloskładnikowy" i osobno też z allegro chelat żelazowy. Z osobistych obserwacji: miałam wszystko pokryte krótkimi nitkami - zniknęły prawie całkowicie. Pojawiło się trochę długich nitek, ale te są proste do zebrania, więc mi nie przeszkadzają. Pojawiły się za to krasnorosty, ale uważam, że to za sprawą słabo działającej bimbrowni. Gdy kończy się zacier zaczynają narastać po wymianie zacieru nie ma przyrostów. Dawkuję według zaleceń producenta. Parametrów nie mierzyłam, z wyjątkiem żelaza, ale zauważyłam, że zalecona dawka Fe jest właściwa. Poza tym jest jeszcze wiele czynników, które mogą wywoływać glony np. do dnia wczorajszego miałam słabą filtrację i pozostają jeszcze dwie świetlówki 2700K, które muszę wymienić. Wydaje mi się, że z tymi nawozami "samoróbkami" z allegro to zależy jak kto trafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się uprę miałem kiedyś krasnostawy po użyciu nawozu z allegro ,ale gdy stosuję markowe nawet skrobaczki nie użyłem od co najmniej 3 miesięcy szyby są czyste zdjęcie zrobione marnym aparatem ale w realu jest znacznie ładniejsze i zabieram się do przycinki post-5891-13685161297032_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

janusz3, nie możesz mówić, że nawozy z allegro są złe, chyba, że przetestowałeś wszystko co jest tam dostępne :).

Jak chcesz używać soli to najpierw musisz trochę o tym poczytać - co się z czym je, a nie kupić i wlać. Pewnie wlałeś masakryczne dawki zrobione według przepisu na "dany" zbiornik, nigdzie wcześniej nieprzetestowane i stąd takie efekty.

A niby z czego składają się te nawozy "markowe", mają w sobie takie same składniki mineralne jakie możesz sobie sam kupić, przecież nie biorą ich z kosmosu - hmmm... i pojawia się pytanie, jak je rozrobić. Ważne jest wszystko - ilość roślin, ilość/jakość światła, nawożenie CO2, parametry wody, podłoże, jakich chelatorów użyto.

W nawozach "markowych" masz śladowe ilości składników mineralnych, po to żeby niedoświadczony lub nielubiący zabawy w odmierzanie i przeliczanie akwarysta, mógł bezboleśnie "dbać" o swój zbiornik - tylko, że ja mam 250ml nawozu za niecałą złotówkę, a nawozy "markowe" z minimalnymi ilościami składników mineralnych, kosztują trochę więcej :).

Wracając do tematu założonego przez kolegę forsztek - i tu do niego słowa - widać akwarystą dopiero zaczynasz "chcieć" być, jeśli wlejesz jakikolwiek nawóz do baniaka z tak małym oświetleniem jak masz, to będziesz miał kłopoty, najpierw trochę poczytaj i lepiej kup sobie jakieś cieniolubne, wolno rosnące rośliny (czyt. mocne). Możesz im zaaplikować nawóz pod korzeń a resztę zrobi natura, oczywiście nie przekarmiaj ryb, stosuj podmiany wody itd. itd. - jak wcześniej pisałem, poczytaj trochę na temat zakładania akwarium, pełno jest tego w sieci.

Poniżej zdjęcie akwarium, które jest pędzone na "niemarkowych" nawozach :aniol_diabel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm akwarium piękne nie powiem ale ja np z Lotusa mam już 50 sadzonek pozyskanych,Moje wygląda naprawdę ładnie tylko foto marne.Być może upieram się przy jednym ale jeśli ktoś nie ma doświadczenia nie powinien ryzykować.Jeśli ten sam nawóz a mowa o niemarkowym stosowany w różnych akwariach i efekt porastania glonami jest duży to coś mogę powiedzieć .Na fotce widzę moczarkę posadzoną przed zrobieniem zdjęcia ja natomiast nie stosuję 1-2-3 planów lubię naturalnie porośnięte akwarium,a co do nawozu co miejscowość to inna woda więc tego tematu nie da się na forum wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje nawóz od tego użytkownika z allegro i jestem bardzo zadowolona. Efekty widziałam już po trzech dniach. Żadnych glonów czy podtrutych ryb. Mam słabe oświetlenie, a jednak nawóz ten pomaga. Oczywiście przy większym oświetleniu efekty na pewno bylyby jeszcze lepsze ale teraz nie narzekam (wcześniej roślinki gniły, teraz ruszają do przodu, powoli ale sukcesywnie ;p). No i przede wszystkim ten nawóz jest bardzo wydajny i tani.

Ja bynajmniej jestem zadowolona ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...