Jump to content
Sign in to follow this  
sean

Co zrobić aby korzenie nie farbowały wody?

Recommended Posts

Kupiłem ostatnio bardzo duży jak na moje akwa korzeń. Korzeń był kupiony jako już spreparowany. Czyli napewno wymoczony. Zresztą tonie on bez problemu. Kupiłem go w sklepie rybarium. Problem w tym że barwi on wode na brązowo. Co mam zrobić aby tak się nie działo? Wiem że barwienie wody przez korzeń to normalka. Słyszałem że filtracja przez węgiel aktywowy może pomóc. Ale czy można filtrować przez cały czas przez węgiel aktywowy? Co w takiej sytuacji z solami mineralnymi i innymi pierwiastkami? Przecież się zrobi woda destylowana..

to, że korzeń Ci farbuje to nie jest nic złego (garbniki), a wręcz przeciwnie ;) jeśli tak bardzo Ci to przeszkadza wygotuj go porządnie i powinno być lepiej ale jeśli nie wygotujesz z każda kolejna podmiana będzie woda coraz mniej żółta aż z czasem sama się wyklaruje ;)

Wygotowanie odpada. Korzeń jest naprawde bardzo duży. Nawet nie ma takiej wielkości garnka czy jakiegoś wiadra czy coś takiego. Chyba że główny kocioł w jakiejś restauracji ;) Wolałbym manewr z węglem aktywowym. Tylko czy nie zaszkodze bardziej niż będzie pożytku?

Ja kiedy miałem korzeń i go gotowałem zeby nie barwił to nie za bardzo coś dawalo :/. Jezeli chcesz zeby ci nie barwił to wstaw go do rzeki na dłuzszy czas i wtedy się dobrze wymoczy. No niestety to teraz jest nie mozliwe (zima). Trzeba było kupić korzeń u ecika :) .

Też odpada. Jestem łodzianinem i w okolicy jedyną rzeczką jest Łódka która na terenie Łodzi jest skorygowana i przykryta. Zresztą co to za rzeczka, strumień. Najbliższą rzeką jest Widawka w kierunku Bełchatowa, jakieś 70 km od Łodzi albo i więcej.

ja jakieś dwa tygodnie temu włożyłem 4 korzenie zakupione w zoologu.też barwiły mi wodę.wystarczyło,że wymieniłem 1/3 wody i jest poprawa.

viewtopic.php?f=7&t=11051

Zmiana koloru i parametrów wody

Wszystkie korzenie , kokosy wytwarzają garbniki . Są to substancje organiczne, które posiadają różnego rodzaju kwasy . Na ilość uwalnianych garbników ,największy wpływ ma rodzaj drzewa z jakiego mamy korzeń oraz ilość oświetlenia . Dużo garbników zawiera min. dąb , kasztan . Barwienie wody jest czasem bardzo pożądane np: biotop czarnych wód ( BW ) . Często stosuje się w tym biotopie korzenie z torfowisk . Przez długotrwałe „leżakowanie” w torfowisku będą one nam farbować wodę na kolor mocnej herbaty . Wydzielają one znaczne ilości związków humusowych, oraz garbników . Z tego też powodu nie polecam ich do innych biotopów .

Kolejne odwieczne pytanie : co zrobić żeby korzeń nie barwił wody ?

Możemy zrobić 4 rzeczy:

-kupić nowy korzeń , ale nie mamy pewności , że nowy też nie będzie barwił

-zwiększyć oświetlenie w akwarium

-odpowiednio długie gotowanie oraz namaczanie . Pamiętajmy o częstych podmianach wody na czystą !!

-pozostawić korzeń w akwarium , po pewnym czasie przestanie wydzielać garbniki w takiej ilości .

Zdradź mi w czym ma pomóc ten węgiel :roll: .

Według mnie to wyciągnie Ci wszytko z wody, rośliny zaczną mieć niedobory itp. Mała wiedza co do stałego/dłuższego używania węgla w filtrze raczej nie prowadzi do niczego dobrego. A kolor wody? Pewnie pozostanie ;)

No ale ja nie czytam zazwyczaj teorii więc może się mylę ;).

Witam ja miałem ten sam problem z korzeniem od czasu do czasu wrzucam węgiel do mojego tetra teca ex 700 na parę dni i kolor brązowy znika :D Węgiel służy do likwidowania zabarwień wody, zanieczyszczenia chemiczne, organiczne, detergenty, fenole, pestycydy.Oczywiście można go tylko używać max 2 tyg.

ja bym wsypał sól akwarystyczną

I twierdzisz że zlikwidowałaby ona garbniki?

Wegiel aktywowy pewnie pomoże w zlikwidowaniu zabarwienia ale tak jak napisał mój przedmówca można go stosować tylko 2-3 tygodnie bo po tym czasie "zlikwiduje" że się tak wyraże, wszystkie sole mineralne i inne potrzebne substancje, bakterie, ect. i zrobi się po prostu woda demineralizowania w której ryby nie mogą żyć. To są wiadomości jakie się uzyskuje w 6-7 klasie podstawówki ;)

W bo po tym czasie "zlikwiduje" ... i inne potrzebne substancje, bakterie, ect. i zrobi się po prostu woda demineralizowania w której ryby nie mogą żyć. To są wiadomości jakie się uzyskuje w 6-7 klasie podstawówki ;)

Z całym szacunkiem, ale chyba niezbyt wiesz co to woda demineralizowana. Dając węgiel do akwarium nie uzyskamy wody demi, to by było zbyt piękne. Węgiel nie zabija też bakterii nitryfikacyjnych, może co najwyżej ograniczyć im dostęp do niektórych substancji odżywczych ale najpotrzebniejszych im związków azotowych praktycznie nie pochłania.

No to oświeć mnie jak zrobić wodę demineralizowaną :D

Garbniki nie przeszkadzają rybka?? Woda nie musi być przezroczysta??

Garbniki to dobra rzecz dla rybek, zdrowa. Tylko raczej mało kto lubi ogladać zażółconą wodę w akwarium...