Jump to content

oswietlenie w 112l


Recommended Posts

jakie oświetlenie- to już zależy od Ciebie i od tego na co chcesz postawić w akwarium:

czy na rośliny, czy na ładne wybarwienie rybek itd.

Specjalistyczne świetlówki dostaniesz w sklepie akwarystycznym, allegro, czy akwarystycznych sklepach wysyłkowych.

Poza tym dobrze by było zainwestować w dodatkową- 3 świetlówkę, gdyż standardowe 2x18W to mało. Do tego potrzebujesz statecznik, oprawki bryzgoszczelne, kable itd- to już sklep elektryczny.

Jeżeli jednak nie znasz sie na tym, możesz zainwestować w osobny zasilacz do świetlówek, jednak jest to już większy wydatek:

http://www.radar.pl/Produkt/2959586/Ogrod/Akwarystyka/Przenosny-Zasilacz-Swietlowki-T5-30cm.html

Link to comment
Share on other sites

pytasz się co masz zmienić w oświetleniu. Każdy pisze Ci że musisz dołożyć jeszcze jedną świetlówkę, a Ty odpowiadasz że i tak nie chcesz tego zrobić...Gdzie tu logika?

 

Jeżeli nie chcesz dokładać świetlówki to zajmij się tymi które masz. Połączenie flora-glo i power-glo powinno dużo zmienić...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja mam akwarium o tych samych wymiarach ale mam tylko świetlówki 2x 8W

i rośliny dobrałem mało wymagające światła i dobrze rosną. Moim zdaniem całe te przeliczanie watów na litry to błąd, takim liczeniem wychodzi na to że ta sama roślina wymaga więcej światła w 100 litrowym akwa niż w 40 litrowym. Nie należy zwracać szczególnej uwagi, ważniejsza jest barwa światła np. świetlówka 120cm OSRAM ("LUMILUX"-świetlówka dziennego światła, barwa światła 11) emituje strumień światła 3250lm(lumenów) podczas gdy tej samej długości lampa typu "Daylight 5000 de luxe" ( każda z nich ma 36W) o barwie 19 daje tylko 2000 lm. Większa uwagę przywiązuje się do barwy światła niż intensywnosci.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...