Skocz do zawartości

Obsada dla 240l w stylu przypominającym holenderski


Galonger
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadałem już akwarium słodkowodne przez jakieś 5 lat i postanowiłem znowu je zorganizować ale tym razem w stylu bardziej przypominającym akwarium holenderskie. Posiadam kilka większych korzeni, zwaliska skalne, kilka łupków i nieco roślin. Potrzebuję pomocy w doborze obsady, która nie pożre się nawzajem i nie zje roślin. Plan wygląda tak:

 

- 15 Neon Czerwony

- 6 Brzanka Denisona

- 6 Platka

- 4 Molinezja Żółta

- 4 Molinezja Czarna

- 6 Gupik

- 2 Kiryśnik (Ze starej obsady - około 10cm)

- 5 Kirysek Żółtopręgi

- 4 Zbrojnik (2 samce ze starej obsady)

- 6 Otosek

- 3 Mułojad

- 4 Cierniooczek Myersa

- 6 Bocja Wspaniała wymienna na tyle samo krewetek, bo wiem że Bocje je zjedzą. Tak więc albo Bocje i ślimaki albo Krewetki jeżeli inne ryby ich nie zjedzą.

 

Wszelkie sugestie co do poprawności mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc moja propozycja jest taka:

 

40x neon innesa

5x kirysek żółtopasy.

1+2x zbrojnik niebieski

xx red cherry/ amano/ babaulti (kup 6, rozmnożą sie i po jakimś czasie przybędzie ci kilka nowych osobników bez zbędnych wydatków na dodatkowe sztuki)

 

 

To moja propozycja. Jeśliby zależało ci na brzankach to proponuję zrobić brzankarium. A co do żyworódek to nie chciałem ich już ci wkładać do obsady, jeśli będziesz je chciała to dołożysz ;) Bocje (w szczególności stadko) są za duże na taki litraż.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- 15 Neon Czerwony

- 6 Brzanka Denisona

- 6 Platka

- 4 Molinezja Żółta

- 4 Molinezja Czarna

- 6 Gupik

- 2 Kiryśnik (Ze starej obsady - około 10cm)

- 5 Kirysek Żółtopręgi

- 4 Zbrojnik (2 samce ze starej obsady)

- 6 Otosek

- 3 Mułojad

- 4 Cierniooczek Myersa

- 6 Bocja Wspaniała wymienna na tyle samo krewetek, bo wiem że Bocje je zjedzą. Tak więc albo Bocje i ślimaki albo Krewetki jeżeli inne ryby ich nie zjedzą.

neon ok ale lepiej na to akwa 20

brzanki nie (mogą kusić się na roślinki)

platka (patrz wyżej)

molinezje to samo

kiryśnik do roślinnego nie pasuje

zbrojnik to samo (mogą robić kipisz przy dnie)

otoski tak i nawet może być ich więcej

mułojad nie

cierniooczek ok ale nie mniej niż 6

na bocję wspaniałe akwarium za małe

krewetki jak najbardziej tak w liczbie xxxx

więc jak ma być to akwarium w stylu holenderskim to niestety nie możesz mieć ryb co ryją w podłożu bo będzie źle z roślinami (wiem z doświadczenia)

proponuje :

20-30 neonów czerwonych

otosków 6-10

krewetki RC lub Babaulti czy amano nie mniej niż 10 ale liczba ich będzie szybko rosła ;)

jak chcesz daj też harem bojownika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy skreśla mułojady i kiryski. Nie są one dobrym wyborem jeżeli chcę się pozbyć mułu, odchodów i szczątków roślin?

 

Z molinezji i innych ryb pływających w górnych partiach nie chciałem rezygnować, bo razem tworzą niezłą paletę kolorów, ale skoro mają zaczepiać rośliny...

 

Wczoraj natknąłem się na jakieś raki, które żyją w zgodzie z krewetkami i wyglądają pidobnie do nich. Ponoć miłe stworzenia i towarzyskie. Słyszał ktoś o nich?

 

EDIT: Zależy mi też na rybkach, które siedziałyby w grotach, bo trochę mi ich w akwarium wyszło. Wcześniej tą rolę spełniało stadko 5 bocji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczek ten tez jest dość wrażliwy i nie powinien być "zagrożeniem"

otoski biorąc w sklepie patrz by miały okrągłe brzuszki wtedy masz pewność, że są zdrowe

kiryski możesz wybrać każdy rodzaj ale przy drobnej roślince typu mały heniek czy marsylie wszystko będzie pływać u góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi. Każdy mówi inaczej, ale są łączące się rzeczy :D

Po korekcie sprawa wygląda tak:

 

- 4 Krewetka Red Cherry

- 6 Cierniooczek Myersa

- 3 Kosiarka Prawdziwa

- 20-30 Neon Czerwony (ładniejszy od innesa ale czytałem, że można wpuszczać dopiero po 12tyg. i nie wiem czy to prawda)

- 7 Gupik

- 2 Molinezja Czarna

 

Waham się jeszcze nad:

- Cambarellus patzuarense (Miły raczek)

- Otosek (Jeżeli będą w moim mieście i przetrwają aklimatyzację)

 

 

Z tą obsadą brakuje mi czegoś ciekawego na dno, jakiejś ryby, która pływałaby sobie w grotach zrobionych z korzeni i zawalonych kamieni. Pasowałoby do nich coś jeszcze?

 

Krewetki nie zjedzą mi całego mchu Jawajskiego, z którego zrobiłem zwisające kłącza z korzeni?

 

I oczywiście pytanko co do Neonów, czy to mit z tym wpuszczaniem po 12 tygodniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krewetki nie zjedzą mi całego mchu Jawajskiego, z którego zrobiłem zwisające kłącza z korzeni?

 

spokojnie krewetki głównie czyszczą mech niż go jedzą a jak skubią to w niewielkich ilościach i ma to dobry wpływ na jego wzrost ;)

I oczywiście pytanko co do Neonów, czy to mit z tym wpuszczaniem po 12 tygodniach?

 

to zależy od dojrzałości akwarium najlepiej zanim je wpuścisz sprawdź parametry wody żebyś był spokojny ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem czepialska i wtrącę swoje 3 grosze.

1.Zauważyłam,że w 1 poście w obsadzie piszesz o kiryśniku,a w dalszych o kiryskach.To zupełnie różne rybki.Chcę żebyś miał tego świadomość.Aj,sorki,było i o kiryskach.

2.Chcesz rybki,żeby ci sprzątały dno.Ok,bardzo fajnie,ale do tego najlepiej nadają się rączki i odmulacz.

3.Coś ty tak się uparł na te molinezje? Ja wiem,że fajnie wyglądają,bo są kolorowe,ale powiem ci z własnego doświadczenia,że po tygodniu miałam ochotę im poukręcać łebki.Wszędzie w baniaku były ich kupy.Tragedia.Oczywiście to twoja decyzja,ale gorąco odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oczywiście pytanko co do Neonów, czy to mit z tym wpuszczaniem po 12 tygodniach?

Mit. Neony wpuszczamy tak jak inne ryby, czyli 2-3 tyg od założenia baniaka.

Uparłem się, bo z taką obsadą nie ma żadnych ryb w tym alwarium a paleta kolorów jest dość uboga.

Widzę tu pewną nieścisłość, bo w tytule pisze że akwarium w stylu przypominającym holenderski - a w holendrach to rośliny stanowią główną dekorację, a obsada [złożona zwykle z jakiejś ławicy + czyściciele] pełni raczej funkcje "tła". ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...