Skocz do zawartości

Moje przyszłe 200L


5pirit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowy na forum, choć śledzę go już dłuższy czas.

 

Przymierzam się do zakupu akwarium 200L, co do osprzętu, roślin itd .... mam już większość ustalone. Problem mam tylko z obsadą bo ciągle coś mi nie pasuje.

 

Najchętniej w swoim baniaczku bym widział:

 

Brzanka Sumatrzańska 20x (chyba że da radę więcej)

Kirys Panda 6-7x

Otoski (tutaj nie wiem ile)

No i jakiś haremik (najlepiej kakadu, ramirezki lub gurami)

 

 

Proszę o weryfikację i ewentualne korekty mojej propozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, przeczytałem dokładny opis tego gatunku i jest tak jak piszesz, więc pozostaje Mozaikowy.

 

Co do Ciernioczków to kurcze, fajnie by było. Wtedy bym miał praktycznie samą Azję w baniaczku (poza Otoskami), lecz u mnie mieście ciężko je dostać, chociaż do Poznania mam rzut beretem a tam bez problemu je dostane.

 

A jak się ma do tego składu dorzucenie kilkunastu krewetek filtrujących?

 

Proszę jednak o dalsze rady, może coś z tego się urodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak? :

35x razbora klinowa / 40x razbora hengela

1+4x bojowniki

8x kirysek (dowolny)

8x otosek

lub:

40x neon inesa / 35x neon czerwony / 45 neon zielony

1+1x skalary (jeśli akwa będzie miało 50cm )

1+1x ramirezy

10x kirysek (dowolny)

Te obsady całkowicie inne od zaproponowanej przez Ciebie, ale tak jakoś mi się skojarzyły ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt podobne są do Sumatrzańskich, lecz pozostanę przy swoim wyborze. Jeżeli zacznie się coś dziać złego to oddam rybcie znajomemu ;)

 

Jeszcze jedna kwestia, czytając o Ciernioczkach, widziałem że muszą mieć drobny żwirek lub piasek jako podłoże, ja chcę zastosować JBL Manado. Czy one się odnajdą na takim podłożu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak zastosuję jakąś zmianę jeżeli chodzi o Brzanki.

 

Co polecicie z azjatów, jakąś ładną ławicę gdzie będzie można ich wrzucić więcej niż 30 sztuk do 200L, i jednocześnie nie będą się interesowały krewetkami?

 

Gurami i otoski zostają. Zastanawiam się tylko na zmianą kirysków na bocje siatkowaną albo pręgowaną (bardziej mi się podoba), wówczas będzie sama azja gościła w moim baniaczku :D

 

 

Proszę o jakieś propozycje, wnioski co do mojego składu, a najbardziej mi zależy na ilości rybek z danego gatunku, gdyż z tym ciągle mam problemy i nie chcę mieć zupki rybnej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ławicę były wspomniane razbory i powiem znów: 45 razbor hengela lub 35 klinowych

Kiryski możesz zamienić na bocje które wymieniłeś, albo na cierniooczki w ilości 6szt

Otoski szt 8 i harem 1+3 gurami mozaikowego. Przy tym rozwiązaniu nie ma zupki ;)

Co do Ciernioczków to kurcze, fajnie by było. Wtedy bym miał praktycznie samą Azję w baniaczku (poza Otoskami), lecz u mnie mieście ciężko je dostać, chociaż do Poznania mam rzut beretem a tam bez problemu je dostane.

 

Lepiej jedź do Przeźmierowa [bajcik] ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz. Jak ma się sprawa z wpuszczaniem całej ławicy do akwa? Czy dorzucać np. po 10 sztuk rybek, czy można na raz to zrobić, oczywiście uwzględniając poszczególne etapy zaklimatyzowania się rybek od worka do baniaka ... ? Pytanie to nie daje mi spokoju po tym, jak zobaczyłem ile kosztują rybki w tym sklepie z linku wyżej, a ile kosztują u mnie w mieście (różnica 100%).

 

Poproszę o jakieś rady w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, u mnie w mieście jest drożej, już nie mówiąc o jednym sklepie w którym zobaczyłem jak czyszczą akwaria z rybkami w środku to musiałem wyjść bo nerwice miałem. Kurcze tak wziąć całą ławicę by było najtaniej (koszta związane z dojazdem). Cóż może w innym sklepie dadzą radę załatwić coś taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gurami mogą je potraktować jak pokarm te ryby rosną do 2.5 cm więc musisz pamiętać o tym ustalając im towarzyszy proponuje zamiast gurami harem bojownika ;)

bocja ryba stadna więc nie mniej niż 5 a jeszcze lepiej 6 ale zamiast tej dałbym karłowatą w liczbie ok 10 lepszy efekt będzie robiła (według mnie) na tle reszty obsady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt, Gurami zakładałem że będzie przy pierwszej obsadzie czyli z Brzankami. Może i Bojek będzie zobaczymy....

 

Co do Bocji to ciężki temat, bo po pierwsze bardziej pręgowana mi się podoba a po drugie karłowate ciężko dostać bynajmniej w moich okolicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...