Skocz do zawartości

dojrzewanie akwa


Dragon23
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema

Mam kilka pytań co do dojrzewania akwa:

1.Czy filtr musi chodzić? (przypuszczam, że musi :zamieszany: )

2.Czy trzeba robić cotygodniowe podmiany wody?

3.Ile czasu dziennie mogę oświetlać akwa?

4.Czy da się dojrzewanie przyspieszyć?

Z góry thx za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ad. 1

Filtr musi chodzić 24/7.

 

Ad. 2

Tak.

 

Ad. 3

Z tego co wiem to 8h wystarczy ale jeśli się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu.

 

Ad. 4

Dojrzewanie można przyspieszyć wlewając wodę z aktywnego już zbiornika. Są różne preparaty, które rzekomo przyspieszają dojrzewanie ale z tego co przeczytałem na forum jeśli wlewa się wodę z aktywnego zbiornika to czasem mogą nawet opóźnić ten proces. Więc lepiej na spokojnie poczekać aż wszystko się samo ustabilizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Filtr musi działać 24h/ dobę

2. Cotygodniowe podmiany wody powinny być wykonywane w dojżałym akwarium. ok 10% wody, raz na tydzień. (mimo to nie wszyscy akwaryści się tego trzymają :D )

 

3. Oświetlenie musi być włączone od 10 do 12 godzin dziennie

4. Dojrzewania zbiornika nie da się przyspieszyć w "naturalny" sposób. W sprzedaży są płyny zawierające szczepy bakteri, ale osobiście bym sie w to nie pakował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Cotygodniowe podmiany wody powinny być wykonywane w dojżałym akwarium. ok 10% wody, raz na tydzień.

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem, podczas dojrzewania nie trzeba robić podmian wody?

A ja mam takie pytanie, jaką temperaturę ustawić podczas dojrzewania zbiornika bo czytałem takie opinie, że powinna być o 1-2 stopnie mniejsza od tej docelowej jak już będą w niej pływać ryby?

Ja osobiście nie widze różnicy ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam uściślić,tak zwane "bakterie" sprzedawane w sklepach to tylko pożywka dla bakterii.Nie zmienia to faktu,że dojrzeć musi,a trwa to mniej więcej 2 tygodnie.

Podmiana to jakieś 20-25% tygodniowo.Ktoś wcześniej wspomniał o 10%-to za mało.

Filtr to wiadomo-non stop.

Na czas dojrzewania,jeśli masz ciepło w pokoju nie włączałabym grzałki.Dopiero ze 2 dni przed wpuszczeniem rybek.

Na początku świeciłabym koło 6-7 godzin.Jest wtedy mniejsze prawdopodobieństwo wysypu glonów.

Tyle z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdążyłem zauważyć wiele osób na tym forum opiera się w swoich tezach o podsłuchane gdzieś informacje nie mając pojęcia o procesach bio-chemicznych! Tym samym wypisujecie głupoty!

Podmiany wody - w stabilnym zbiorniku podmian nie wykonuje się prawie wcale (np. max 2x w roku), ale mało kto może się tak stabilnym zbiornikiem pochwalić, więc przeciętnie podmiany robi się (dużo) częściej. To ile wody i co ile się podmienia zależne jest od tego po co ta podmiana jest. Jeśli "dla zasady" to można robić 10% na 2 tyg. (ale to głupota), ale jeśli mamy w zbiorniku nagromadzenie substancji toksycznych to podmiana powinna być większa (to samo tyczy się nagromadzenia niepożądanych substancji w czasie), choć przyjęło się, że max do 50% wody i najlepiej nie częściej niż co tydzień.

Dojrzewanie zbiornika polega na zasiedleniu go odpowiednią ilością bakterii (głównie chodzi o filtr) i są sposoby na jego przyspieszenie. Najpopularniejszym jest chyba uruchomienie na kilka dni filtra w dojrzałym zbiorniku, popularne jest też "karmienie wody". Słyszałem też o przypadkach inicjowania cyklu azotowego amoniakiem.

Dojrzewanie zbiornika trwa dokładnie tyle ile w danym zbiorniku to konieczne - 2 tyg. to jakieś uogólnienia statystyczne, albo (co gorzej) zasada, która utarła się u ludzi startujących akwarium bez testów. Jeśli jakoś ten proces wspomożemy to możemy liczyć na skrócenie go. Dodam tylko, że podmiana wody (szczególnie na wodę prosto z kranu) w dojrzewającym zbiorniku cofa, a w skrajnych przypadkach rozpoczyna proces od nowa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lordsamael:

Ja swoje wypowiedzi opieram wyłącznie na własnych doświadczeniach,a chemię znam bardzo dobrze z racji swojego zawodu.To,że czasami rozciągnę czas podmian na 2-3 tygodnie wynika z tego,że w moim baniaku działają 2 filtry-wewnętrzny i dużo mocniejszy niż potrzeba zewnętrzny,ale wielu osób nie stać na luksus posiadania 2 filtrów,więc trzeba wypośrodkować rady.

Co do podmian,to ja mam taki komfort,że leję do baniaka wodę prosto z kranu.Tyle tylko,że taką wodę jak ja mam w kranie wiele osób chciałoby mieć w baniakach.

Następną sprawą jeśli chodzi o ilość i częstotliwość podmian jest obsada akwarium.Wiadomo,że jeśli ktoś ma "zupę rybną" lub ryby z dużą przemianą materii to cotygodniowe podmiany są raczej konieczne.

Zresztą każdy powinien sam dojść do tego ile i kiedy.Ja ze swej strony mogę podpowiedzieć parę rzeczy z własnego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą każdy powinien sam dojść do tego ile i kiedy.

O! I to jest to o co chodzi! Moim zdaniem byłoby lepiej gdyby ludzie wiedzieli po co podmieniać - łatwiej wtedy ocenić kiedy i ile. Czasem podmiana bardziej szkodzi niż pomaga (za dużo, za często, etc.), a w innym przypadku zbyt mała podmiana nie rozwiąże problemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra mam jeszcze kilka pytań co do ogólnego używania akwa:

1.Co ile czasu zmieniać wodę?

2.Co ile czasu czyścić?

3.Co ile czasu, i w jakich ilościach robić podmiany?

Pytania dotyczą akwarium 112l :)

 

Ad.1 Wody w całości nie zmieniaj nigdy.

Ad.2 Zależy o czym mówisz. Filtr czyść wtedy kiedy widzisz spadek jego wydajności. Szyby akwarium wtedy kiedy pojawią się na nich glony (ale to chyba wiesz)

Ad.3 Podmiany co tydzień ok 10% wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nigdy. Zachwiało by to równowagą biologiczną akwarium. ;)

2. Filtr czyść tak jak pisze Essa. Pamiętaj że nie musi być sterylnie czysty, za to ma być drożny. Wkłady filtracyjne czyścisz tylko w wodzie spuszczonej z akwarium.

Szyby czyść kiedy uznasz za stosowne, nie polecam tylko czyścików magnetycznych - nie jedna osoba porysowała sobie już szyby dzięki nim. ;)

Odmulaj dno tylko jeśli jest potrzeba, zbyt częste czyszczenie i rozgrzebywanie dna też nie jest korzystne.

3. Lepiej 20%. Jeśli masz chlorowaną wodę to powinna być ona odstana min 24h w otwartych pojemnikach.

W kwestii praktycznej możesz do tego celu użyć jedno duże wiadro, albo cztery baniaki po wodzie mineralnej po 5l.

 

PS: Przeczytaj uważnie ten temat:

viewtopic.php?f=43&t=6354

Jest tam sporo rad dla początkujących. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to nie :P Jeśli twoja obsada będzie solidnie zanieczyszczać akwarium to nie nadążysz z odmulaniem, ale to nie musi być problemem jeśli będziesz mieć sporo roślin. Jeśli nie dasz substratu pod żwir to w pewien sposób nawet lepiej żeby różne "resztki" zbierały się na dnie, bo rośliny w samym żwirze to raczej cienko mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim 45l jak tylko chcę przestawić jakąś ozdobę, lub wsadzić roślinkę, od razu w całym akwa lata pełno odchodów :( .Oczywiście filtr momentalnie zmniejsza swoją wydajność, i muszę go przez to częściej czyścić.Właśnie dlatego pytam o odmulanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...