Skocz do zawartości

Zewnętrzne tło gipsowe


Pley
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dziś Wasz kolega Pley podzieli się swoim kolejnym pomysłem na tło zewnętrzne do akwarium, zapewne znacie moje tła gipsowe na płycie pilśniowej

 

Te tła mogę zaliczyć do swoich udanych pomyslów, są super, bo zajmują mało miejsca (max 3-4cm), ale jako, że dałem swojej ukochanej akwarium, a ona miała "trochę" więcej miejsca, postanowiłem, że zrobie głębsze tło, tak więc wszystko zaczeło się od planów.

 

Planowałem początkowo zrobić skrzynkę z drewna, ale jako, że miałem remont łazienki, to pomyślałem, że użyje tego, co bedzie można uznać za odpadek.

 

W moje łapki trafiło troche płyty kartonowo- gipsowej. Ideolo!

Połączone wszystko zostało na kątownikach, pewnie myślicie, że to nie wystarczy?

Hehe, też tak myślałem, ale gips wszystko wzmocnił.

 

Tak więc do budowy takiego tła potrzebujemy

 

1. Dużo chęci

2. Płyty kartonowo- gipsowej

3. Silikonu lub jakiegoś mocnego kleju by przymocować styropian

4. Styropian

6. Gipsu

7. Oraz według uznania - farbki, można ominąć ten punkt jeżeli komuś pasuje białawe tło.

 

Tak więc najpierw robimy skrzynke na wymiar akwarium, w moim przypadku było to 65x 35cm.

Następnie formujemy styropian w taki sposób aby imitował skałki, potem należy te "skałki" przykleić do skrzynki.

 

Dołączona grafika

 

To już połowa za nami ;)

 

Teraz nakładanie gipsu, ja osobiście robiłem to rękami, zajeło mi to jakieś 15min.

Dołączona grafika

 

 

Tutaj zdjęcie jak gips już wysechł.

Dołączona grafika

 

Malowonie, tutaj musze przyznać, to jest koszmar, ale gdybym wiedział, że to jest takie czasochłonne, to bym dodał barwniku do gipsu.

Dołączona grafika

 

Jak widać, zostało najgorsze - szczeliny.

Dołączona grafika

 

A tutaj na zdjęciu widać jeszcze trochę białych punktów, ale już niedługo znikną.

Dołączona grafika

 

Namówiłem moją ukochana na Tanganike, tak więc zobaczycie jak wygląda to tło w połączeniu z piachem i skałami :)

 

 

Mam nadzieję, że sie przyda.

 

 

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 9 miesięcy temu...
Zainspirowany Waszymi pomysłami postanowiłem zrobić swoje tło.
 

Skrzynkę zrobiłem ze starych desek, które miałem w piwnicy. Trzeba pamiętać o bardzo dokładnym wymierzeniu, akwarium i miejsca jakie tło będzie zajmowało.
post-15013-13685174793509_thumb.jpg

Styropian powycinałem w dowolny sposób.
post-15013-13685174792733_thumb.jpg

Po ostatnich remontach pozostawało mi trochę cementu, zapraw itp.
post-15013-13685174791975_thumb.jpg

Nie miałem czym pomalować tła, żeby było ciemniejsze, więc do zaprawy dodałem tusz z markera i żelowego długopisu.
post-15013-1368517479122_thumb.jpg

A tak wygląda efekt końcowy.
post-15013-13685174790411_thumb.jpg

Polecam wszystkim, aby spróbowali samemu wykonać takie tło. Nie zajmuje to dużo czasu, a sami w pełni decydujemy jak będzie wyglądało akwarium. Można dodać listwę LED i efekt będzie jeszcze lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Postanowiłem zmienić moje tło, stary design mi się już trochę znudził i jednak nie był tak przejrzysty więc postanowiłem to zdemolować.

A wyglądało tak.
img2609t.jpg

Po wyciągnięciu wszystkiego został pierwotny kształt skrzynki.
Skrzynka jest o wymiarach (około) 120 cm x 10 cm x 53 cm (wysokość).
img2537zn.jpg
Do zrobienia skrzynki użyłem spienione PCV, po prawej stronie wyprofilowałem je, żeby ukryć za nimi węże do filtrów.

Jakie rzeczy będziemy potrzebować do wykonania tła (w moim wykonaniu):
-gips
-styropian
-farby
-pasek led
-stary zasilacz od ładowarki do tel.
-jakieś patyki/korzonki
-ostry nożyk
-ołówek
-pędzel
-trochę umiejętności, których mi na pewno brakuje, więc każdy jest w stanie samodzielnie stworzyć takie tło.

Ze względów że u mnie w akwarium jest amazonka, to planowany jest "podwodny las".

Ja zacząłem trochę od tyłu, bo pierwsze co zrobiłem to pokryłem "pudełko" warstwą gipsu (miałem jakąś resztkę).
Po położeniu ręką (najszybciej i można układać jak się chce - warto ubrać rękawiczki jednorazowe) cienkiej warstwy, miejscami więcej (żeby stworzyć nierówności na tle), moczyłem pędzel w wodzie i takim mokrym wygładzałem ostre krawędzie gipsu.
Następnie stworzyłem strukturę drzewa na wyprofilowanym kawałku jak i na lewym boku.
Również nakładając ręką i palcami tworząc to coś co podobne jest do kory...
RWZyzeI.jpg

Gdy ten mój wytwór wysechł przykleiłem taśmę led (jakieś najtańsze-ciepła barwa), do podświetlenia tła.
U mnie jak zwykle są to jakieś pozostałości skądś, tak samo jak gips i reszta, gdyż mam w zwyczaju do swoich DIY używać rzeczy, które mogę znaleźć w domu.
v1G73K4.jpg

Styropian znalazłem w kartonie, w którym przyszły mi rok temu ryby (był użyty do ocieplenia go podczas wysyłki). W sumie obojętna jest jego grubość, ponieważ miałem taki cienki musiałem miejscami go łączyć podwójnie żeby stworzyć głębię
xPlxUuJ.jpg

W tym następnym kroku już musi zadziałać nasza wyobraźnia.
Jak widać na załączonym obrazku szaleństwa nie ma...
Jest to wstępny zarys jak to wszystko będzie wyglądać:
bWMcfvV.jpg

Elementy składane z dwóch warstw styropianu po docięciu i ustawieniu "spiąłem" razem wykałaczkami, żeby mi się nic za bardzo nie przesuwało, ten krok można pominąć, bo do sklejenia i tak to trzeba rozłożyć, ale ja wolałem zaoszczędzić sobie nerwów podczas przesuwania i ustawiania odpowiednio dociętych kawałków.
wk0uaog.jpg

Po ułożeniu w docelowym miejscu dla ułatwienia odrysowujemy na tle zarys, gdzie mają leżeć odpowiednio elementy naszej układanki i je ściągamy na bok.
Każdy element do siebie i do tła przyklejałem smarując go gładzią szpachlową i delikatnie kładłem dociskając na swoje miejsce (przedtem odrysowane ołówkiem).
Po przyklejeniu zabrałem się za tworzenie struktury na jednym z korzeni, drugi jest przyklejony:
n4SVy8F.jpg

Dookoła struktury korzenia (na obrzeżach) jak widać powstały brzydko wyglądające ostre krawędzie gipsu, które jeżeli zostawimy będą zacierały nam granicę pomiędzy wystającym korzeniem a tłem.
dotbpyo.jpg

Niwelujemy je w taki sam sposób jak poprzednio wygładzałem tło, żeby nie miało ostrych krawędzi.
Moczymy pędzel w wodzie i zanim gips zaschnie "rozmazujemy je".
QDghj5C.jpg

Końcówka z babrania się w gipsie, mamy ułożone dwa główne korzenie z utworzonym strukturami drewno-podobnymi, wygładzone tło.
zvQ0fJw.jpg

Pozostało nam teraz zamocować wymyślone przeze mnie patyki.
Oczywiście na gips, z jednej strony możemy nawiercić w pudełku żeby się lepiej trzymały i tam wcisnąć, większy przykręcić śrubką, ale to już każdy jak sobie wymyśli.
gFrFaA2.jpg

Teraz tło pozostawiamy do dobrego wyschnięcia.

Do malowania będę używał farb w spreju : czerwona, brązowa, żółta i pomarańczowa, z puszki: czarna.
Oczywiście takie mam i nic dokupować nie będę.

C.D.N.
Bo ktoś to musi jeszcze pomalować...

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodasz jeszcze trochę mniejszych patyczków?

Domyślam się, że ta płaska powierzchnia będzie jednolicie czarna (efekt głębi), a w/w kolorami będziesz cieniować "drewno" ?

Lubie takie tła. Pomysł świetny. Czekam na dalszą część :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo ciekaw jak Ci to wyjdzie. Czekam na efekt końcowy.

 

PS. nie zastanawiałeś się nad tym, żeby te LEDy ograniczyć to jednego miejsca (np. w górnym rogu)? Myślę, że wyszłaby wtedy ciekawa gra cieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny pomysł, choć najbardziej zaciekawiło mnie podświetlenie tego tła ledami. I tak się zastanawiam czy podświetlone tło nie będzie wizualnie, negatywnie wpływać na barwy ryb. W każdym bądź razie jak już wspomniałem wcześniej pomysł na tło jest bardzo fajny i na pewno ciekawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodasz jeszcze trochę mniejszych patyczków?

Będą, ale to po malowaniu.

 

 

 

Domyślam się, że ta płaska powierzchnia będzie jednolicie czarna (efekt głębi), a w/w kolorami będziesz cieniować "drewno" ?

Będzie odwrotnie, w razie niezadowalającego efektu będzie można to przemalować. :)

 

 

 

PS. nie zastanawiałeś się nad tym, żeby te LEDy ograniczyć to jednego miejsca (np. w górnym rogu)? Myślę, że wyszłaby wtedy ciekawa gra cieni.

Zawsze coś na ledy można nakleić, np czarną taśmę izolacyjną, pomysł może być dobry.

 

Pomysł tła nie jest mój, jest podpatrzony. ;)

 

A teraz czas na malowanie. :)

 

Edit:

 

Świeżo pomalowane tło.

1JDjWKw.jpg

Na zdjęciu bije trochę po oczach.. normalnie ma mniej intensywne kolory.

Korzenie są w całości psiknięte na brązowo tylko od lewej strony delikatnie potraktowałem je kolorem żółtym.

Podstawa tła pryśnięta na pomarańcz, miejscami żółto (w domniemanych oświetlonych miejscach i  na czerwono w ciemniejszych.

 

 

Po wyschnięciu farby, bierzemy czarną farbę, pędzelek, kubek z wodą i bawimy się w cieniowanie.

HG3xRAK.jpg

Założyłem że zrobie efekt oświetlenia z lewej strony, czyli  musimy prawą stronę zacieniować.

Prawa strona korzeni we wgłębieniach jest "paciana na czarno.

Cienie po prawej strony od korzenia i górek na tle robiłem tak, że kładłem kropki czarnej farby najbliżej korzenia/górki, maczałem pędzelek w wodzie i  raz za razem rozcieńczając ją (nałożoną farbę) rozprowadzałem dalej.

Malarz ze mnie kiepski, więc efekt jaki jest, taki jest.

 

 

Po wyschnięciu farby nadeszła chwila sprawdzenia Led-ów czy ich nie zapsikałem (nakleiłem na nie taśmę malarską, żeby podczas malowania ich nie zapaskudzić - dlatego może lepiej zamocować ledy po zakończonym malowaniu ;) ).

 

Raz, dwa, raz dwa wstępna próba tła. :)

TnGb8yD.jpg

 

Oczywiście tło jeszcze nie jest skończone, ale zanim do tego dojdzie muszę się wybrać na jakieś gałązki.

 

C.D.N.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowane prezentuje się o wiele lepiej niż myślałam :) Fajnie, że nie pokryłeś jednak "drugiego planu" na czarno, ciekawy efekt. Tak jak mówi Pley, dorzuć trochę małych korzonków/patyczków i będzie super.

Swoją drogą, gdy przeczytałam o tych ledach wywołało to u mnie mniej więcej taką reakcję... :facepalm:

Ale widzę, że zachowałeś umiar - podświetlenie nie jest natrętne i ma naturalny kolor.

Ciekawe jak całość będzie wyglądać po zamontowaniu w docelowym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet, wiesz na co wpadłem?

Patrze na pierwsze zdjęcie- doświetlałeś tło jakimś światłem od frontu, a patyki dawały ciekawy cień (dodatkowa głębia).

A gdyby tak zrobić żeby do skrzynki (namalowana na czarno) zamontować przedłużenie pod kątem 45stopni (zaznaczone na czerwono)? Wtedy dodatkowe ledy świeciły by na tło (zaznaczone na niebiesko), a to dawałoby lekki cień...

Wiesz... Nie zaszkodzi spróbować, a może okazać się ciekawym rozwiązaniem.

 

post-712-0-89092300-1399375415_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pley to nie będzie robić.

Tło jest tak docięte, że dość szczelnie przylega do tylniej szyby, po prostu nie lubie prześwitów.

Ewentualnie co mogę zrobić, to postawić lampkę i prawdziwe cienie pokolorować czarną farbą....

Chociaż myślę że światło z akwarium też da jakiś taki efekt, ale to dopiero zobaczymy po zamontowaniu.

Dlatego też, mam pokrywę nie belkę, w pokoju panuje przyjemny półmrok.

I z lewej strony kanapy duże dzikusy a z prawej szafka z małymi dzikusami i sterylniak.

 

Edit:

 

Akurat trafił się jakiś wyrwany uschnięty krzaczek (jakiś ozdobny iglak), poobcinałem kilka korzonków i mam takie coś.

lbdli2o.jpg

 

 

Sposób zamontowania korzonków: wiertarka, wiertło o średnicy troszeczke mniejszej jak korzonki (zawsze można je podstrugać żeby dopasować), wciskamy, przekręcamy tak żeby były ułożone jak sobie tego życzymy i gotowe.

 

RPEgD0z.jpg

 

Próba z diodami i finalny wygląd.

f1VIel8.jpg

 

 

 

 

PS. nie zastanawiałeś się nad tym, żeby te LEDy ograniczyć to jednego miejsca (np. w górnym rogu)? Myślę, że wyszłaby wtedy ciekawa gra cieni.

Myślę, że na dzień dzisiejszy efekt jest dobry. Zobaczymy co będzie po założeniu, zawsze kiedyś będę mógł to zmienić.

 

 

 

I tak się zastanawiam czy podświetlone tło nie będzie wizualnie, negatywnie wpływać na barwy ryb.

To wcześniejsze też było podświetlone tylko czarny mat "pochłaniał" światło i na zdjęciach tego nawet nie było widać.

Negatywnych skutków nie zauważyłem, oczywiście ryby będą zestresowane do czasu aż się nie przyzwyczają.

Bały się kamienia przez kilka godzin jak jednego dołożyłem. ;) U nich ich aktualne barwy (ryb) mówią wszytsko, tylko trzeba umieć je odczytać (znać swoje ryby).

 

 

Swoją drogą, gdy przeczytałam o tych ledach wywołało to u mnie mniej więcej taką reakcję... :facepalm:

Patrz odpowiedź wyżej...

 

Miałem dziś leniwy wieczór, więc nie chciało mi się instalować tła.

Jeżeli byście mieli jeszcze jakieś sugestie odnośnie jakiś zmian to proszę pisać. Każdą radę przemyślę i może coś z tego będzie.

 

Jak już zamontuje tło za akwa to będzie "kaplica", bo na pewno nie będzie mi się chciało go z tamtąd wyciągać. :)

Następne zdjęcie (jeżeli obędzie się bez zmian) będzie z tłem zamontowanym zza akwarium.

Powodzenia w planowaniu Waszego tła. ;)

 

C.D.N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu? Hmm, bo taki kolor miałem, czerwony by nie pasował, żółty za jasny, brązowy by się zlał z korzeniami - czego tym razem chciałem uniknąć, na żywo ten pomarańcz nie jest taki jaskrawy i nie bije tak po oczach (może balans bieli w aparacie był źle ustawiony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tło założyłem kilka dni prędzej ale jakoś nie miałem weny na zdjęcia.

Porobiłem jakieś dziś.

Tak wygląda przy zapalonym świetle dziennym.

x1C8pIM.jpg

 

A tak wygląda jak się świecą tylko diody w tle.

GN8fh9r.jpg

Tło zapala się pół h przed głównym oświetleniem i gasi się pół h po zgaszeniu głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...