Skocz do zawartości

Moje pierwsze akwarium-proszę o rady


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :) Mam w planach założenie swego pierwszego akwarium. Planuję zbiornik 50-60l. Jeśli chodzi o filtr to waham się między 3w1 Aquael turbofilter 350 a Aquael Fan 1 Plus. Który polecacie? Grzałka jakaś 100W z termostatem. Jeśli chodzi o oświetlenie to zapewne w pokrywie będzie za małe więc zamierzam dokupić dodatkowe świetlówki tylko obawiam się, że mogę mieć problem z zamontowaniem. Jako podłoże chcę ten ciemny żwir który widziałam tu w wielu akwariach (możecie powiedzieć, jak się nazywa?). Obsada: neonki, krewetki, helenki. Co jeszcze? chcę mieć ryby ciekawe i ładne. Na roślinach się kompletnie nie znam więc musicie mi doradzić jakie będą odpowiednie dla takiego laika jak ja:) Mało wymagające.

 

Akwarium mam zamiar kupić pod koniec przyszłego tygodnia, więc mam jeszcze czas na to by wysłuchać (przeczytać) wszystkie wasze uwagi i spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do filtra mają podobne dane, wiec możesz chyba wybrać który będzie ci się bardziej podobał lub który jest mniejszy , większy.

cena tez zbliżona wydajność również.

 

ja nie miałem okazji pracować z żadnych z nich , ale jak bym wybierał z tego co piszą producenci to wybieram pierwszy.

 

grzałka jest wystarczająca , oświetlenie jeszcze nie wiesz jakie będzie wiec nie pisz ze będzie nie wystarczające, zobaczysz i ocenisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam przyjemność z obydwoma tymi filtrami i zdecydowanie polecam Turbofilter bo jest bardziej wydajny. Dopytaj się tylko czy nie jest za wysoki do 60 l akwarium bo nie pamiętam dokładnie ile on ma cm.

 

Co do oświetlenia to ja bym nic nie ruszała na razie, poza wymianą standardowej świetlówki na jakąś lekko wybarwiającą np Philips Aquarelle, Hagen Aqua-glo albo Sylvania Aquastar. Takie świetlówki kupisz bez problemów na allegro albo w sklepie internetowym zajmującym się oświetleniem do akwariów, np http://www.zoolight.pl . Hagena kupisz nawet w sklepie zoologicznym. Na początek posadziłabym dużo łatwego rodzaju zielska czyli kryptokoryny, żabienice, sagittarię, vallisnerię, mchy, anubiasy i mikrozoria, do tego jakiś ładny korzeń. Podłoże o jakie Ci chodzi to może drobny bazalt (najtańsza opcja bo cena granulacji 2-4 mm wynosi ok 1-2 zł za kg) albo któryś z substratów np Aquasubstrate II czy ADA Amazonia (niestety to już trochę droższa bajka)? Jeśli chodzi o neony, rośliny i krewetki polecam Ci jeśli masz fundusze od razu zainwestować w któryś z powyższych substratów bo dobrze wpływa na parametry wody i dobrze w tym rosną rośliny, aczkolwiek i bez tego da się ładne akwarium poprowadzić :)

 

Do poczytania: viewtopic.php?f=43&t=17244

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50-60 l to nie jest jakiś bardzo duży zbiornik i wg mnie to co zaproponowałaś na początku na start by wystarczyło. Po kilku miesiącach jak neony podrosną a krewetki się namnożą i akwarium ustabilizuje to ewentualnie zastanawiałabym się nad zwiększeniem obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam akwa 50L i grzałka 50W spokojnie wystarczy. Sam mam 50W z termostatem i rzadko widzę żeby sie włączała a temp. 25-26st jest stała :)

Co do żwirku to sam mam zwykły żwirek akwarystyczny czarny. Z roślin moge polecić moczarke, kabombe, mech jawajski ale są tu bardziej doświadczenia ode mnie wiec na pewno ci lepiej doradzą :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam za pomoc :) Ja tak tu sobie czytam forum i czytam, oczywiście są kwestie których kompletnie nie rozumiem hehe ale mam nadzieję, że z biegiem czasu zrozumiem. Już chyba wiem mniej więcej wszystko na temat startu. Najgorzej będzie z parametrami i utrzymaniem ich (to jest dla mnie czarna magia ale trening czyni mistrza). Jak już kupię akwa i zaleję to będzie wątek w galerii :) Buziaki :*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...