Jump to content

Preparaty przeciw glonom.


pawel1997
 Share

Recommended Posts

Mam nadzieję, że nie było podobnego tematu, i że ten zakładam w dobrym dziale.

 

Mam w akwarium inwazję glonów. Są jakieś preparaty przeciw glonom, które mogą zaszkodzić rybom i roślinom w znacznym stopniu? Podajcie mi jakieś silne, ale nie szkodliwe. :help:

Link to comment
Share on other sites

Zazwyczaj wszystko co jest anty glonowe także w pewnym stopniu szkodzi rośliną (chodzi o chemie). Teraz usłyszysz coś co każdy by Ci powiedział: Poszukaj przyczyny a nie na siłę chcesz lać chemie, później do wytępienia niedobitków można herbatki albo czego dolać. (Glony same nie powstały coś musi być przyczyną)

Link to comment
Share on other sites

Dodam tylko, że i rybom tez mogą zaszkodzić (owe środki na glony), na pewno ucierpią ślimaki większość chemii na glony zawiera szkodliwe związki właśnie dla bezkręgowców (więc krewetki również są zagrożone).

 

Jak nie wiesz skąd się wzieły glony to i ciężko ci będzie znaleźć przyczynę (może nie ale...)

1. Zrób testy wody na związki azotu w wodzie przede wszystkim.

2. Spróbuj zidentyfikować glony (ułatwi walkę z nimi).

3. Sprawdź czy wykonujesz poprawnie podstawowe czynności takie jak: podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra, nawożenie roślin.

4. Ile i jakie masz rośliny, czym oświetlasz akwarium.

 

Odpowiedz na powyższe tematy napisz co wiesz a ci pomożemy ;)

Link to comment
Share on other sites

1. Nie mam skąd wziąć testów :cry:

2. To glony pędzelkowate, jest też ciemno-zielony osad na podłożu.

3. Rzadko podmieniam wodę :zamieszany: :oops::| . Nie mam odmulacza :cry: . Czyszczę filtr zawsze kiedy zacznie słabiej pracować. Nie nawożę roślin (dodaje co jakiś czas Fe).

4. Mam żabienice sercolistną, nurzaniec i moczarkę. Świetlówka standardowa- była w pokrywie przy kupnie akwa(54l) chodzi już jakieś 1,5 roku i zbieram kasę na inną.

 

Wrzuciłem jakieś 11 szyszek olchy czarnej. Moczą się w akwa już tydzień, ale jakoś wody nie barwią.

Link to comment
Share on other sites

Właściwie to już te przyczynę sam znalazłeś.

 

1. Testy kupisz w necie lub każdym zoologicznym (test kropelkowe zoolka w granicach 18 - 25zł, nie polecam paskowych zwłaszcza 5w1 czasem mogą przekłamywać wyniki) NO2 I NO3 na początek.

NO2 powinieneś mieć = 0 (jeżeli będzie większe znaczy się że coś zakłóca cykl azotowy, wskazuje że akwarium nie jest "dojrzałe") NO3 do 30 jeżeli jest większe jest to jedna z przyczyn powodujących pojawienie się glonów.

2. Glony pędzelkowate i osad na kamieniach: Co się da usuń mechanicznie nawet z liśćmi roślin, uważaj przy tym aby nie rozerwać tych glonów bo sobie rozsiejesz po innych częściach akwarium. Lubią przepływ wody więc najczęściej pojawiają się gdzieś na wystających elementach (kamieniach, korzeniach) przy wylotach wody z filtra.

Regularne podawanie easy carbo (rozpuszczony węgiel) można stosować wraz z bimbrownią CO2 aczkolwiek podawanie samego E.C. nawet przy kiepskim świetle spowoduje taka stymulację roślin do wzrostu, że rośliny zabiorą z wody cały N i inne pierwiastki nic nie pozostawiając glonom więc te po prostu n"umrą śmiercią głodową".

3. Podmiana wody co 7 dni jakieś 25% ( ważne by to robić, nie musi być dokładnie co 7 dni nic się nie stenie jeżeli zrobisz to dzień później jeżeli nie dasz rady w danym dniu).

Odmulacz: butelka po coli lub Kubusiu mała plastikowa ucinasz tak aby został ci "lejek" + wąż gumowy ok 2m i masz gotowy najprostszy odmulacz grawitacyjny za grosze, łączysz wąż z "lejkiem" nabierasz do niego trochę wody i podniesiesz trochę do góry a woda spłynie i zassie grawitacyjnie wodę z akwarium, staraj się nie wichrować bardzo dna ale w miarę dokładnie co sie da niech zassie razem z wodą. Odmulaj razem z podmianą wody:)

Filtr czyścisz oczywiście w wodzie z akwarium, wskazane aby to robić rzadziej niż podmianę:)

Nawozy lej w minimalne ilości profilaktycznie, inaczej odżywisz glony oczywiście jeżeli roślinom jest brak jakiegoś składnika trzeba uzupełnić ale na zaspa nie ma co lać;)

4. Jeżeli nie będziesz miał bimbrowni lub nie zaczniesz podawać choć samego easy carbo to zmiana świetlówki spowoduje tylko większy wzrost glonów, które również potrzebują światła do fotosyntezy.

 

W twoim przypadku utrzymanie porządku, zadbanie o parametry wody oraz dodawanie węgla roślinom powinno spowodować regres glonów.

 

Szyszki olchy cudów nie zrobią, aby puszczały garbniki muszą być stare wysuszone (zeszłoroczne) i pochodzić z "czarnej olchy" wywal je i posprzątaj a więcej zyskasz:)

Link to comment
Share on other sites

Otoski nie pomogą zwłaszcza na pędzelki. Prędzej ci padną w złych parametrach wody.

Każdy odmulacz jeżeli nie ma pompki (np. elektrycznej na baterie) działa podobnie - grawitacja załatwia swoje. Akwarium jako zbiornik położony wyżej wiadro zbiornik wody położony niżej więc jak do węża z "lejkiem" nalejesz wody i włożysz szybko do akwarium grawitacja w oby przypadkach zasie wodę czy zrobisz go samemu czy kupisz:)

 

Co do tego średka nie używałem nie wiem.

 

Zaręczam ci że rośliny przy podawaniu węgla choćby samego w easy carbo wystarczy i przy dbaniu o czystość w akwarium glony nie będą stanowić problemu, żadna chemia nie zrobi za ciebie podstawowych czynności, jak nie możesz wygospodarować pół godziny w tygodniu na odmulenie i podmianę wody, 1min dziennie na dolanie easy carbo daj sobie spokój z rybami bo wlejesz cały układ okresowy do akwarium ryby zaczną pływać do góry brzuchem a akwarium zacznie ci służyć jako lampka nocna :zamieszany:

Nie ma łatwiejszej drogi niż to o czym pisałem wcześniej ale jeżeli będziesz systematyczny i konsekwentny to jest najłatwiejszy sposób aby akwarium cieszyło oko bez glonów.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli zamierzasz kupować otoski na glony zrezygnuj z zakupów :o . Nie znam innego preparatu poszukaj w necie pewnie jest coś co zawiera rozpuszczony C (węgiel) łatwo przyswajalny dla roślin - jak nie masz instalacji CO2 to to naprawdę pomaga.

Link to comment
Share on other sites

Myślę że w każdym sklepie jest:) Ja kupuje w sklepie nie na necie:)

 

Edit

 

ja proponuje stosowanie wegla jako wklad do filtra po 2 miesiacach pozbedziesz sie plagi i ani jednego glona nie zobaczysz, zadnej chemii nie stosuj

Czy chodzi ci o węgiel aktywny jeżeli tak to mylisz pojęcia do czego służy.

Easy carbo to co innego a węgiel aktywny, pochłania wszystko ale razem z czynnikami nie potrzebnymi również pierwiastki pożądane.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...