Jump to content

pytanie odnośnie podłoża.. i oświetlenia

Recommended Posts

Witam

Mam do WAS Pytanie odnośnie podłoża, otóż zastanawiam się nad dwoma możliwościami:

1. Na spód JBL aquabasic plus 5l ( wyjdzie około 2cm, akwarium jest wielkości 30x40x80)

Następnie JBL Manado 10l (wyjdzie około 4 cm)

Łącznie da mi to około 6cm podłoża

2. Na spód Biogrunt Aquabotanic 8l ( wyjdzie około 3cm)

Następnie JBL Manado 10l (około 4cm)

Łącznie 7cm

Które rozwiązanie będzie najlepsze??

Natomiast jeśli chodzi o oświetlenie mam akwarium 96 litrowe w pokrywie mogę zamontować tylko jedną lampę czy można zamontować taka o mocy 48w?czy w ogóle takie są??

Czy przy zastosowaniu jednego z wyżej wymienionych rozwiązań roślinki mi będą kwitnąć ??

Bardzo Proszę o porady uwagi. Dodam tylko tyle ze chciałbym się zmieścić w 100zl

pozdrawiam

Co do podłoża to ci nie pomogę bo moja wiedza ogranicza się tylko do tego, że każdy substrat jest lepszy niż sam żwir.

Postaram się pomóc w kwestii oświetlenia:

1. Niezbyt rozumiem co znaczy, że możesz zamontować tylko jedną lampę? Masz jedną (jeden komplet) oprawę? Jakiego typu oświetlenie możesz zainstalować?

2. Zakładając, że akwarium będzie oświetlane świetlówką liniową to w tym zbiorniku wchodzi w grę 18W T8, lub 24W T5 - jeśli to pokrywa fabryczna z miejscem na 1 świetlówkę to zapewne ma osprzęt pod T8... ergo lipa - oświetlenie strasznie lipne do tego litrażu

3. W tej sytuacji to się masz szanse zmieścić w 100zł, ale tylko z podłożem - wypadałoby zainwestować w DODATKOWY zestaw 2(3)x24W T5 W absolutnej ostateczności zgromadzenie 3x18W T8 da ci 0,57W/L, a więc takie tam minimum. Zachęcam do postawienia na 3x24W T5 - 0,75W/L przy dobrej jakości świetlówkach to już bardzo przyzwoity pułap.

1.- 6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji "edytuj".

2. Co do podłoża wybrał bym nr.2

3. Moim zdaniem to oświetlenie [http://www.zoolight.pl/product-pol-386-%20...%20e-865.html] będzie lepsze od tego drugiego bo to wychodzi równo 0,5w/l

To jest tylko moje zdanie...

będzie zdecydowanie więcej niż 0.5w/l

ponieważ podłoże stanowi około 7cm +3cm( bo wiadomo że wody w akwarium nie leje się na maxa

wiec

Zestaw I

1x24W + świetlówka PHILIPS 865 6500K

+

18W PHILIPS Aquarelle 10000K

wychodzi 0.58w/l

Zestaw II

0.66w/l

wiec zostanę przy opcji 1.

Nie licz oświetlenia na litr nalanej wody bo to już jest nadinterpretacja reguły! Ktoś kto opracował tę regułę założył, że w zbiorniku jest podłoże ograniczające wysokość słupa wody i zbiornik nie jest napełniony po brzegi. To "magiczne" 0,5W/L to jest liczone na litr zbiornika, a nie wody.

Share

• Create New...