Skocz do zawartości

Początkujący Błaga o pomoc!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Dostałam w prezencie (niby sympatyczny prezent ,bez dużych obowiązków:)) akwarium 30litrów z lampką i filtrem,z kolorowymi kamyszkami,mostkiem,2 roslinkami sztucznymi, welonem pomaranczowym,2 skalarami,kiryskiem,żabką, 4 neonkami,2 molinezjami czarnymi.............. i wszystko wyglada bajkowo i pieknie ale od 2tygodni woda strasznie robi sie smierdzaca,i taka szarozielonkawa no i w ciagu 2 miesiecy padł mi jeden skalar,neonek i obie molinezje.

W miedzy czasie myłam akwarium( przepukalam kamyszki,filter,rosliny z glonow oczyscilam) tylko raz po miesiacu bo woda była metna (wylaczalam filter na noc ,nie moglam sie przyzwyczaic i zasnac- teraz juz chodzi 24h,oprocz pory karmienia: susz wielowitaminowy lub zywa ochotka) ale woda nadal jest mdła i smierdzi .............nioe wiem co robic bo na pewno cos zrobilam zle,nie bylam przygotowana na hodowle rybek,dostałam prezent niespodzianke!!!

Pomozcie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobiłaś źle? Chyba wszystko.

 

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie czy naprawdę chcesz się zajmować akwarystyką. Jeśli nie i nie chcesz męczyć rybek to to co jeszcze żyje oddaj a akwarium sprzedaj. Jeśli tak to zacznij dużo, dużo czytać i naprawiać błędy.

 

A jeśli chodzi o błędy to tak z grubsza:

- zła obsada!!!!! tragiczna wręcz.

- akwarium pewnie nie dojrzało (rybki wpuszcza się po 2 tyg od zalania)

- brak żywych roślin

- filtr nie chodził cały czas

- brak podmian wody (nie wymiany tylko podmiany)

- no i jeszcze żwirki kolorowe i zameczki też out z akwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz by to akwarium było i cieszyło oko i rybka była szczęśliwa to proponuje takie coś :

:arrow: podłoże wymień na drobny żwir

:arrow: kup jakieś roślinki i mech

:arrow: bojownika najładniejszego jakiego znajdziesz w sklepie

:arrow: krewetki np. red cherry (jeśli nie ma u Ciebie w sklepie pogadaj z ludźmi z forum na pewno ktoś Ci da/sprzeda i wyśle) bardzo tanio :)

:arrow: podmieniaj wodę w akwarium co tydzień ok 5l (czyli kupujesz butle i trzymasz w niej wodę przed wlaniem jakieś 24h) następnie ją wlewasz i tak co tydzień n

:arrow: reszty informacji udzielimy jeśli podążysz tymi wskazówkami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz to wszystko w 30 litrach, to to samo co byś w budce telefonicznej zrobiła 5 dniową imprezę dla 30 osób, bez możliwości wyjścia i byście tam pili, jedli, palili no i załatwiali się. Oddaj to wszystko komuś, chociaż nie wiadomo czy to ktoś weźmie bo to co masz to szambo a nie akwarium i ryby mogą być już chore. Sama stwierdziłaś że śmierdzi. Nie bierz tego co napisałem za bardzo uczuciowo, chciałem ci tylko zobrazować sytuację. A teraz do rzeczy.

 

-ten litraż nadaje się z tego co wymieniłaś tylko dla neonków max 8szt. reszta do oddania,

-dokup roślinki żywe i szybko rosnące kabomba, moczarka, wgłębka, ludwiga red, pistia,

-nigdy nie wyłączaj filtra,

-jak możesz wylot filtra ustaw tak aby poruszał taflą wody, dzięki temu nie udusisz ryb, jak ma opcję natleniania to uruchom ją.

-nie przekarmiaj ryb,

-podmieniaj wodę, jak nie znajdziesz chętnych na ryby to nawet 5 litrów co 2 dni (woda musi odstać 24h wiec załatw sobie dwie 5 litrowe butle po wodzie mineralnej i na zmianę)

-najlepiej jak byś podała przybliżoną lokalizację i niech ktoś z forum cię nawiedzi i pomoże w ratowaniu ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam przygotowana na takie BUM w moja stronę:) no ale zrozumcie -ja sie nie szykowałam zeby miec akwarium- dokładnie moi rodzice przed wogole poinformowaniem mnie kupili akwarium mojej 3 letniej corce na dzien dziecka (zawsze jak wchodziłysmy do zoologicznego popatrzec na "króliczki" to corka uwielbiała patrzec i rozmawiac z rybkami- rodzice :o podchwycili temat i prosze zamiast krolika dostala rybki...) mam zero wiedzy,przyznaję!!! no ale postaram sie sprostac wyzwaniom i doprowadzic to akwarium do ładu a rybki oddam do sklepu niech sie nimi zajma.

Prosze o cierpliwosc i wyrozumiałosc:)

Co do filtra to mam taki ,ze jest filtr pod woda a od niego nad woda idzie rurka z otworkami i z nich splywa woda ( nie znam fachowego jezyka:()

- kamyszki,mostek usunac zastapic zwirkiem ( a tak z ciekawosci do jakich akwariów stosuje sie te kolorowe kamyszki i mostki jesli szkodza one rybom?)

- wprowadzic zywe rosliny

- i to wszystko z odstana woda pozostawic z wlaczonym filtrem przez 2 tygodnie- po tym czasie wpuscic rybki tak?

- a oprocz/zamiast neonkow jakie moge miec rybki i ile i czy moge miec zabkę?

- karmic raz dziennie ?suszem czy zywymi?

- czy do tej odstanej wody stosowac jakies preparaty ?

- i wode ok 5litrow wymieniac co tydzien tak,5 odlac i nalac swieżej tzn odstanej.

czy cos pominęłam?

DZIEKI WAM SERDECZNE!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- co do filtra to masz wewnętrzny z deszczownią, jak cię denerwuje hałas to rurkę możesz dać pod wodę a otworki skierować do góry, nie całkiem pionowo ale tak ze 30-45°.

- kolorowe kamyczki, mostki i inne sztuczne ozdoby nie szkodzą ale zajmują miejsce i wyglądają tandetnie, możesz je zostawić jednak akwarium robimy aby mieć kawałek natury a nie cyrk.

- na temat żab się nie wypowiadam bo nie obcowałem z nimi

- karmić możesz na zmianę im bardziej zróżnicowana dieta, tym lepiej

- do odstanej wody nic już nie dodawaj

- 5 litrów odlewasz i dodajesz 5 litrów odstanej wody w odlanej wodzie opłukujesz gąbkę filtra, i tylko w tej a nie pod kranem to taka informacja na przyszłość

 

Na razie ok ale poczytaj TO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...