Jump to content

Ile litrów wody podmieniać? Akwa 240 litrów

Jacuś
 Share

Recommended Posts

Witam! Pytanko jak w temacie, do tej pory podmieniam ok 35 litrów wody, (odstanej ok 12-14h) tygodniowo, (akwa 240L) czy to jest wystarczające?Akwa po restarcie jakieś 2,5 miesiąca temu, odstane przez 2 tygodnie bez ryb. Nie mogę uzyskać klarownej wody, cały czas pływa maluteńki pyłek, w bardzo dużych ilościach, może podmieniać wode 2 razy w tygodniu przez pewien czas? Do tego mam wysokie Ph ok 8, podmianki wody nic nie dają, w tym tygodniu zakupuje butle co2, może rośliny zaczną rosnać to coś się zmieni.

Witam! Pytanko jak w temacie, do tej pory podmieniam ok 35 litrów wody, (odstanej ok 12-14h) tygodniowo, (akwa 240L) czy to jest wystarczające?Akwa po restarcie jakieś 2,5 miesiąca temu, odstane przez 2 tygodnie bez ryb. Nie mogę uzyskać klarownej wody, cały czas pływa maluteńki pyłek, w bardzo dużych ilościach, może podmieniać wode 2 razy w tygodniu przez pewien czas?

Ilość podmienianej wody zależy przede wszystkim od obsady , karmienia (nawożenia)i rodzaju podłoża.Gdybyś to podał plus podstawowe parametry,prędzej uzyskał byś właściwą odpowiedź,dotyczącą nieklarownej wody.

w tym tygodniu zakupuje butle co2, może rośliny zaczną rosnać to coś się zmieni.

Jeśli rośliny po 2,5 miesiącach nie rosną,przy Twoim ph 8 to może świadczyć o niedoborach węgla gdy masz rośliny z wód miękkich,napowietrzasz zbiornik,przy Twoim Ph 8 jest jasne że będzie też wysokie kh więc bez podawania CO2 jedynie mogły by rosnąć rośliny pozyskujące węgiel z wodorowęglanów,dlatego nie rosnące rośliny mogą być pożywką dla pierwotniaków czy bakterii powodujących nieklarowną wodę.

To zacznę od początku,

Podłoże - substrat JBL Aqua Basic Plus 10L na to JBL Manado prawie 25L

Oświetlenie- 0.54W/1L (Sylvania Grolux 59W, AquaMedic Reef White 54W, Zwykła 18W)

Obsada - 7 kosiarek, 7 gupików(same samce), 4 kirysy, glonojad Syjamski(taki złoty), 2 mułojady, 20 neonów innesa,

Dno odmulam co tydzień przy podmiankach, wszystkich pomiarów wody nie mam, dopiero zakupię walizkę z testami zooleka to bedę mierzył, Jedynie sprawdzam PH a to się nie zmienia. W następnym tygodniu podłączę CO2, może jak roślinki ruszą to coś się zmieni.

Nawozy które stosuję to - Tetra PlantaMin oraz Tetra flora Pride Red po 20ml co tydzień po podmiankach wody.

Karmienie rybek - raz lub dwa razy dziennie, raczej nie za duże porcje, różne pokarmy, (Tropical) nie zawsze tym samym, wszystko zostaje szybko zjedzone, chociaż tak mi się wydaje. :-)