Skocz do zawartości

Otoski dziwne zachowanie...


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem. Od kilku dni moje Otoski dziwnie sie zachowuja tzn sa ospałe, nie zeruja tak jak dawniej po sciankach i dnie akwarium i co najwazniejsze i najbardziej rzucajace sie w oczy to to ze co jakis czas wyplywaja energicznie na powierzchnie aby zaczerpnac powietrza po czym znowu chowaja sie w rozne zakamarki

 

Dzis rano znalazlem 2 martwe otoski :( Czy ktos moze mi pomoc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litraz 72 l

 

Zalozony zostal ok 1,5 miesiaca temu, Ryby wposzczone 2 tyg temu

 

Filtr wewn Hanza Aquaristic JP-022F z napowietrzaniem - chodzi caly czas

 

Poza 6 ( tzn teraz juz 4 ) Otoskami:

10 neonow innesa

6 kiryskow panda

no i w planach byl harem jakies zyworodki

 

Rosliny: Od razu przepraszam ze nie sprecyzuje garunkow ale sie po prostu nie znam tak dobrze

a wiec: Kakomba

Kryptokorna

Anubias

i jedna ktora nie znam nazwy - liscie male, podobne do lisci jagody rosnie ok 10-12 cm

 

Nawozow ani Co2 nie stosuje

Pokarmy firmy Tropical IchtioVit i BioVit

Parametry mierzone byly ok tydzien temu. Wszystko w normie

PH - 7,2

Woda miekka ok 6,1 n

Zawartosci tlenu nie mierzylem - moze w tym tkwi problem?

 

Temperatura 25 st C

 

Porzadki:

co tydzien podmiana wody ok 25 l wraz z odmulaniem dna

 

Problem opisany wyzej.

Zdjec niestety zrobic nie moge gdyz pozostale Otosy sie pochowaly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otoski tyle co wiem to ryby z importu bardzo duża część poprostu umiera z powodów nie przystosowania kumpel w sklepie na 100 kupionych na giełdzie po 3 tyg. zostaje mu 60 sztuk.

może być także jak mój poprzednik napisał o związkach azotu

jak by było z mało tlenu neony by pływały pod powierzchnią i zbierały tlen z powierzchni kirysy tak mają podobnie jak otoski że podpływają pod powierzchnię energicznie

sprawdź no2 i no3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 - 36

NO2 - 1

 

I to są te parametry w normie? ;)

 

Odstaw wodę i jutro duża podmianka, albo lepiej - pod dużym ciśnieniem nalej z prysznica do wiadra, wtedy większość chloru odparuje. Niech taka woda jeszcze sobie trochę podstoi i podmień dziś przed snem.

Parametry badaj na bieżąco. NO2 musi wynosić 0.

 

Dziś i jutro głodówka u ryb.

 

Nie lejesz jakiejś chemii do akwarium?

 

Powinieneś kupić dużo lepszy filtr. Produkt *made in China* za 20-30zł nie jest ok do takiego akwarium...

 

Dna nie musisz co tydzień odmulać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam juz odstana wode 5x5 litrowe butelki - woda stoi juz 4 dni gdyz zawsze po podmianie na nowo napelniam butelki

Hmm a jesli podmiana wody nie pomoze? Mozna w inny sposob zmniejszyc no2 i no3?

Przy podmianie wody wlewam do akwarium FMC Firmy Zoolek wg zastrzezen na opakowaniu.

PS: w jaki filtr najlepiej zainwestowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam juz odstana wode 5x5 litrowe butelki - woda stoi juz 4 dni gdyz zawsze po podmianie na nowo napelniam butelki

To też nie dobrze jak woda stoi za długo. Najlepiej 24-48h, nie więcej. ;)

Hmm a jesli podmiana wody nie pomoze? Mozna w inny sposob zmniejszyc no2 i no3?

 

Pomoże. A jak później będziesz robił wszystko jak należy to problemy z parametrami nie powrócą. ;)

W sumie jeśli masz w domu sól niejodowaną [słowo klucz, zwykła jodowana jaką zwykle soli się frytki być nie może] to mógłbyś wsypać teraz łyżeczkę.

Przy podmianie wody wlewam do akwarium FMC Firmy Zoolek wg zastrzezen na opakowaniu.

 

I to jest główny powód Twoich problemów. FMC to środek przeciwbakteryjny [a dokładniej mieszanka kilku takich preparatów]. Zabija szkodliwe bakterie i... te pożyteczne odpowiedzialne za przerabianie związków azotu z którymi masz problem.

Pamiętaj że im mniej chemii w akwarium tym lepiej.

PS: w jaki filtr najlepiej zainwestowac?

W takim akwarium przynajmniej kaskadę FZN2, lub lepiej FZN3, albo [tani i chiński, ale całkiem ok] kubeł HW302. Na lepsze filtry trzeba już wyłożyć przynajmniej dwa razy większe kwoty. ;)

 

Podsumowując - teraz większa podmianka, za dzień/dwa kolejna już mniejsza.

Badaj teraz na bieżąco parametry.

Nie lej chemii. Kup dobry filtr, tylko pamiętaj żeby po zamontowaniu nowego nie wyjmować starego filtra, tak żeby sobie z tydzień razem pochodziły.

No i nie dokupuj żadnych ryb w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...