Skocz do zawartości

Glony nitkowane i krasnale


_DRAGO_
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wam wszystkim!!! :)

Jestem w trakcie wojny z glonami nitkowanymi i krasnorostami :( . Niedawno kupiłem butlę CO2 i żeby zwiększyć z niej korzyść chcę dorzucić jeszcze jedną świetlówkę 13w lub 8w. I tu moje pytanie czy to nie spowoduje nadmiernej plagi glonów???

 

W akwarium 54l mam świetlówki:

-T8 15w

-T5 8w

No i chcę dorzucić 13w lub 8w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dokupisz oświetlenie pomoże to rozwojowi glonów. Zrób testy no2 i no3 mogą także wspomagać rozwój glonów,l należy najpierw znaleźć przyczynę zanim zacznie się leczyć :)

moim zdaniem oświetlenie starczy !!

 

na glony nitkowe to mam taki sposób który stosuje a mianowicie po:

1. ograniczyłem czas świecenia do 5 godz. co dwa dni zwiększam po 30 min.

2. usunąć zainfekowane poważnie liście końcówki roślin z ozdób ręcznie (usuwac co parę dni po jednym bo glony będą dalej się rozwijać zanim "sposób" zacznie działać a żeby roślinki i baniak się nie oszpecił)

3. zwiększyłem co2 z 1/3 sek ( było wiecznym błędem) na 3bąble na 1s. po ustabilizowaniu się ph do 6,6 żeby ppm wynosiło ok. 50 zmniejszyłem 1/1s. i podaję easy carbo według wskazówek producenta ( napowietrzanie tylko w nocy kiedy nie podaje co2 tylko z rozwaga by nie podusić mieszkańców:) )

 

Miałem parę otosków więc pomagały mi w walce i dokupiłem parę krewetek amano.

 

po EC efekt zauważyłem po 2,5 tygodnia a wręcz natychmiastowy poprawę zauważam ( z 4 dni temu) po zwiększeniu co2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na razie się wstrzymam z tym oświetleniem. Dzięki za rozpiskę jak sobie radzić :) . Będę się stosować do twoich uwag. Ja także leję easycarbo i mam 6 otosów. Co mnie martwi to moje ph. U mnie wynosi 7-7,5. Próbowałem je zniwelować wodą demineralizowaną, ale nie za bardzo to pomagało, a nie chce stosować, np. torfu... ponieważ nie chce mieć wody jak "herbata" :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Jezeli wystarczy tylko odkręcic więcej butle to spróbujemy :) . Pewnie za dużego efektu nie bedzie ale zawsze lepsze cos niż nic :) .

 

Dzisiaj pierwszy etap walki z glonami, a mianowicie zmniejszyłem czas z 10h na 5h. Dodaje podwójna dawkę EC, wycinam roslinki na których widzę glon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EC nie robi przyduchy w akwarium i nie spotkałem się ze skutkami przedawkowania. Co do tych waszych 0,5w/l nie jest tro priorytetem... może być i nawet 0,4w/l a rośliny będą rosły przy nawożeniu i odpowiednim podłożu. Kolego skracając czas świecenie i dawkowania większej ilość węgla nie pozbędziesz się glonów. Trzeba szukać przyczyny a nie na siłę dolewać czego popadnie, ja dzięki TDC prawie pozbyłem się krasnali, teraz mam niewielkie ilości nitek na szybie i dolnych roślinach. Twoje naświetlanie odbywało się przez 10h więc nadmiernej dawki nie było a ucinając czas sam sobie szkodzisz bo rośliny mało zdziałają przez 5, nawożenie jeśli dawkujesz mikro i makro sprawdź swoją dawkę może tam leży przyczyna jeśli nie dawkujesz nic to już wiadomo w czym leży problem twoich ów glonów, rośliny nie mają odp. ilości pierwiastków a ze światła i kupek korzystają glony. Z własnego doświadczenia wiem i nie tylko prawie każdy to powtarza Jeśli ktoś bardziej doświadczony widzi w moim poście buble to od krytyki się nie wyprę, ale pisząc to opieram się na przeczytanych artykułach, doradztwie ludzi i własnych przemyśleniach.

Jeszcze jedno jeśli ta t5 8w to jakiś osram 640 to powiem tyle że nic on w twoim akwarium nie daję to tak jak byś wcale go nie miał, rośliny z barwy 4kk słabo korzystają (minimalnie) rośliny potrzebują dużego spektrum barwy niebieskiej i czerwonej a świetlówki w tej gamie i z taką barwą mają ich znikome ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle tak pięknie piszecie jak to trzeba butlę odkręcić i dawkować easy carbo,a i tak źródło tworzenia się glonów jest nie znalezione.Proponuje już więcej nic nie doradzać tylko wziąć się za szukanie tej przyczyny,a potem zająć się likwidacją.

Ja ci powiem tak,że jeśli dorzucisz jeszcze jakąś świetlówkę ,to naprawdę nic nie zaszkodzi ,a może i pomóc ,bo większe światło+podawanie co2 = lepsza fotosynteza.

Moja propozycja jest taka,że jeśli masz zamiar uprawiać,zaznaczam uprawiać ,a nie hodować roślinki,to dołóż jeszcze jedna świetlówkę.Kup jakieś roślinki pływające,zmniejsz wylot wody z filtra,dostarcz do wody jakiś garbników np. szyszki olchy,korzenie,zielona herbatka,liście dęby lub torf do filtra------będzie git.

Aaaa ;) do czasu zlikwidowania glonów proponuje jeszcze nie podawanie nawozów,jedynie potas i Easy carbo.Dobrze by było jak byś podał jakie masz te świetlówki,o jakiej barwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sryyy, że tak długo nie odpisywałem ale komp mi siadł :( .

Świetlówki to:

-8w-6400k

-15w-chyba 8600k czy coś takiego nie mam opakowania ale ma kolor bardziej czerwony/różowy

Wychodzę z założenia, że świetlówka 8w dodatkowa wystarczy. Testy dopiero w grudniu bo nie mam kaski, a przecież mr. mikołaj będzie i mam nadzieje , że kupi walizkę JBLa :) . Z nawozów to tylko easycarbo i CO2. Staram się wycinać te rośliny które są zainfekowane. Ostatnio wyciąłem połowę małego heńka :( .

A przyczyna może być to że kiedys przyniosłem zainfekowane rośliny :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...