Skocz do zawartości

Oświetlenie w nowym akwa.


S'Sayan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Mam takie pytanie czy takie świetlówki z 3 albo 2 można by zamontować w akwa 220l???

 

 

http://allegro.pl/zarowka-130-watow-swi ... 58302.html

 

Świetlówka ma całe 130W/sztuka (porównywalne ze zwykłą świetlówką)

 

Czyli jak bym zamontował ze 2 to by było już ponad 1w/l

 

 

Czy tak można???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówka ma całe 130W/sztuka (porównywalne ze zwykłą świetlówką)

 

Czyli jak bym zamontował ze 2 to by było już ponad 1w/l

 

Bzdura...

Każda z tych żarówek ma po 23W mocy.

Moc 23 W

Moc porównywalna ze zwykłą żarówką 130 W

Czyli kompakt o takiej mocy daje światło o podobnej ilości lumenów co taka żarówka.

Trochę te dane zawyżone.

 

Przeliczniki W/l odnoszą się tylko do rzeczywistej mocy świetlówki/żarówki energooszczędnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym uważał na takiego sprzedawce !

 

Coś mi tu nie gra ...

 

Po 1 nie podaje producenta - czyli chińczyk !

 

"Żarówka światła ciągłego o mocy 23W daje światło odpowiadające tradycyjnej żarówce 130-watowej!" - PHILIPS przy 24W daje 125W.

"Takie światło to idealne kolory na zdjęciach".Oddawanie kolorów (Ra) 82% - przy takim współczynniku to raczej przekłamuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Takie światło to idealne kolory na zdjęciach".Oddawanie kolorów (Ra) 82% - przy takim współczynniku to raczej przekłamuje :D

82% to mało? Większość "daylightów" polecanych do akwariów to właśnie 8xx [np. philips 865] mające mniej więcej taki współczynnik oddawania barw.

 

Te żarówki jak najbardziej nadają się do akwarium, ale przy dwóch nie będzie 1w/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc dla akwarystycznego oka różnica między 9xx, a 8xx nie jest jakoś szczególnie bardzo widoczna, a Art chyba nie jest profesjonalnym fotografem że potrzebuje oświetlać tymi żarówkami plan zdjęciowy. ;)

 

Nie wiem jak to jest przy żarówkach energooszczędnych, ale przy świetlówkach różnica cenowa między 8xx, a 9xx jest widoczna. Jak kogoś stać niech bierze lepsze, jak nie to niewiele traci. Po chęci kupna kompaktów dochodzę do wniosku że Art chce jednak wydać na oświetlenie jak najmniej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art chce jednak wydać na oświetlenie jak najmniej.

Bo sprawa jest taka, że ja mogę założyć np. 4 świetlówki liniowe po 25w.

 

Tylko przeraża mnie fakt ile moi starsi za prąd będą płacić.

 

Czyli nie wiem jak to jest. Te świetlówki dawały by moc 130w czy 23w???

 

Czy rośliną takie by odpowiadały??? Bo jak razem by było 26w to na akwa 200l będzie za mało, a jeśli by było 260w to by było nawet za dużo.

 

 

Jest jeszcze taka sprawa jak bym chciał podłączyć świetlówki np. T8 to co ja potrzebuje???

Te wtyczki bryzgo-szczelne + uchwyty i co jeszcze???

 

 

Przy takim oświetleniu będziesz musiał bardzo uważać na glony.

Dlaczego??? Przecież barwa 6500k. Czy moc była by za mocna?

 

 

Bzdura...

Każda z tych żarówek ma po 23W mocy.

Tylko co mi wiadomo to one pobierają prądu 23w ale wydają 130w. 130w to chyba moc światła, a 23w to moc jaką pobiera.

 

 

"Żarówka światła ciągłego o mocy 23W daje światło odpowiadające tradycyjnej żarówce 130-watowej!" - PHILIPS przy 24W daje 125W.

"Takie światło to idealne kolory na zdjęciach".Oddawanie kolorów (Ra) 82% - przy takim współczynniku to raczej przekłamuje

Z tym to bym pomyślał nad inną firmą. Tutaj się pytam o takie świetlówki bo takie mi się jako pierwsze znalazły. Jak bym miał kupować to wziął bym tego philipsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura...

Każda z tych żarówek ma po 23W mocy.

Tylko co mi wiadomo to one pobierają prądu 23w ale wydają 130w. 130w to chyba moc światła, a 23w to moc jaką pobiera.

 

Ten kompakt świeci tak jak hipotetyczna świetlówka 23W i tak samo [przynajmniej w teorii] jak zwykła "standardowa" żarówka 130W.

130W to ani moc, ani wydajność - tylko i wyłącznie porównanie.

Prościej tego nie wytłumaczę.

 

Jak już pisałem te wszystkie magiczne przeliczniki w/l odnoszą się wyłącznie do światła świetlówkowego/z żarówki energooszczędnej. To ta sama technologia.

Nie można w ten sposób przeliczać mocy zwykłych żarówek, ani innych typów oświetlenia np. LED.

 

Więc niezależnie czy zdecydujesz się na żarówki energooszczędne czy świetlówki, to do uzyskania zakładanego przez Ciebie "przelicznika" potrzebujesz kompaktów/świetlówek o takiej samej mocy. Wynika z tego że jak chodzi o rachunki za prąd to wybór technologii nie ma znaczenia...

Przy tej wielkości [a dokładniej długości] zdecydowanie polecam świetlówki.

Będzie lepszy efekt niż przy punktowych światłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kompakt świeci tak jak hipotetyczna świetlówka 23W i tak samo [przynajmniej w teorii] jak zwykła "standardowa" żarówka 130W.

130W to ani moc, ani wydajność - tylko i wyłącznie porównanie.

Prościej tego nie wytłumaczę.

No ale ja bym się sprzeczał.

 

Jak niby świeci jak 130w to świeci 130w. Nie żadne 23w (tyle ona pobiera)

 

Ja uważam, że takie oświetlenie było by dobre.

 

Ale mniejsza z tym. Poszukam w necie więcej info.

 

 

 

 

Teraz chciałbym się zapytać co jest potrzebne abym zamontował świetlówki liniowe???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kompakt świeci tak jak hipotetyczna świetlówka 23W i tak samo [przynajmniej w teorii] jak zwykła "standardowa" żarówka 130W.

130W to ani moc, ani wydajność - tylko i wyłącznie porównanie.

Prościej tego nie wytłumaczę.

No ale ja bym się sprzeczał.

Jak niby świeci jak 130w to świeci 130w. Nie żadne 23w (tyle ona pobiera)

Ja uważam, że takie oświetlenie było by dobre.

Dobra.

Łopatologicznie.

 

Ta 23W żarówka energooszczędna świeci jak:

- 130W żarówka zwykła [czyli daje x lumenów]

- 23W świetlówka [czyli daje x lumenów - tyle co powyżej]

Ilość watów to nie jednostka świetlna.

Przykładowo - LED 5W daje inną ilość światła niż 5W świetlówka i inną niż 5W zwykła żarówka.

To zrozumiałe?

 

Przelicznik jest do świetlówek/kompaktów. Dwie takie żarówki energooszczędne nie dają 1w/l, tak samo jak dwie świetlówki takiej mocy by nie dały takiego przelicznika.

 

Teraz chciałbym się zapytać co jest potrzebne abym zamontował świetlówki liniowe???

A to było dziesiątki razy na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej mówiąc żarówka energooszczędna zawiera w sobie ( świetlówkę , statecznik , zapłonnik ).

Jest to to samo co zestaw - świetlówka liniowa + statecznik elektroniczny.

Zapraszam do "działu zrób to sam" TYLKO I WYŁĄCZNIE JEŚLI MACIE POJĘCIE O ELEKTRYCE !

Laikom proponuje energooszczędne z gwintem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie na forum nie mogę znaleźć o tym info.

 

Więc tak:

 

Mógłbyś mi wytłumaczyć różnicę między świetlówkami T5, a T8???

 

 

Do czego dokładnie służy statecznik??? Bo ja świetlówkę wyobrażam sobie tylko tak, że jest stratowana przez starter taki wkręcany.

 

 

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie na forum nie mogę znaleźć o tym info.

 

Więc tak:

 

Mógłbyś mi wytłumaczyć różnicę między świetlówkami T5, a T8???

T8 grubsze T5 cieńsze - różnią się długością .

T5 mają lepszą skuteczność - więcej światła z 1W.

 

Do czego dokładnie służy statecznik??? Bo ja świetlówkę wyobrażam sobie tylko tak, że jest stratowana przez starter taki wkręcany.

 

Statecznik magnetyczny + starter odpowiednio połączony ze świetlówką " odpala ją " mrugając .

Statecznik elektroniczny " odpala " bez mrugnięć, wydłużając tym sposobem żywotność świetlówki.

Ten 2 ma tylko 1 wadę - CENA.

Ten 1 ma tylko 1 zaletę - CENA :D

Statecznik dobierasz mocą do posiadanej świetlówki.

 

 

 

 

]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...