Skocz do zawartości

4-miesięczne Akwa kontra glony nitkowate... POMOCY :)


cristopor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od samego początku istnienia mojego zbiornika mam problem z glonami nitkowatymi.

Najprawdopodobniej miałem zły start zbiornika, ponieważ oświetlenie szło pełną para tj. 0,7 watta na litr (teraz wyczytałem iż powinno się zwiększac oświetlenie stopniowo) i od pierwszego dnia nawozy.

Oświetlenie mam włączone w taki sposób:

2 belki swiecą sie od 12 00 do 22 00 o mocy 0,46 watta na litr

3 belka świeci od 15 00 do 21 00 dając łącznie 0,7 watta na litr

Nawozy były lane w minimalnych dawkach więc nie ma mowy o przenawozeniu ale prawda jest taka że powinieniem lac codziennie a zdarzalo sie że zapominałem więc nie było systematycznie.

Podmianę wody robię co tydzień 20 %.

Butla co2 podłaczona ( 4 bąbelki na sekunde )

Filtr kubełkowy Eheim 3e professional

Woda to kranówka 7,8 ph a twardośc w granicach 17 stopni (słyszałem że inni mają gorsze parametry i nie stosując filtra osmozy maja w akwarium gites)

W chwili obecnej nie leje nawozów a glony i tak wychodzą.

Co z tego ze jako tako je wybiorę jeśli po paru dniach znów są...

Doradzcie mi co mam teraz zrobić

Czy mam zaciemnic zbiornik na parę dni ale pewnie to pomoże na krótką mete czy może zrobic jakąś większą podmianę wody parę razy w tygodniu czy może filtr przeczyścić (nie wiem czy to ma jakiś związek)

Przecież musi być jakaś metoda na to bo nie sądzę aby konieczny był restart zbiornika ...

Rośliny rosną i glony też :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ładne akwa ;) A co do tych glonów nitkowych to polecam kupić kilka platek ( zmiennik plamisty) u mnie z nitkowymi glonami uporały się w tydzień oczywiście wtedy dawałem im jeść raz na dzień żeby miały ochotę na te piekielne glony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ładne akwa ;) A co do tych glonów nitkowych to polecam kupić kilka platek ( zmiennik plamisty) u mnie z nitkowymi glonami uporały się w tydzień oczywiście wtedy dawałem im jeść raz na dzień żeby miały ochotę na te piekielne glony ;)

 

Ja mam około 10 dorosłych platek+ x młodych i nie raziły sobie podczas wysypu nitek... Najlepsza rada to odpowiednie oświetlenie dużo CO2 i odpowiednie dawki nawozów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

kolego jaki masz litraż baniaka??

zbij jeśli możesz PH tak żeby ppm wyniosło powyżej 50 tj Ph około 6.4-6.6 wzrostowi nitek pomaga światło niebieskie miałem świetlówkę aqua glo tj 1600k i oddałem ona powodowała u mnie te glony mam zwykła standardowa która ma 6500k i jest spokój ale mam 80l i co2 daje 1,1 s. w celu podtrzymania PH ( wogóle nie natleniam tylko wylot filtra w górę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie masz mocne świetlówki chodzi mi o ciepłete w k

 

na początek skróć świecenie co około 5 godz i po troszku usuwaj roślinki zarażone ( zacznij od tych najbardziej zarażonych oczywiście nie całe roślinki tylko te miejsca zarażone) nie wszystkie od razu bo w baniaku i tak są glony więc będą wychodzić na nowych. Odkręć ta butle z co2 ja mam 80l i 1/1s możesz spokojnie dać 2-3/ 1s dobrze też by ph spadło do około-6,4-6,6 wtedy ppm wyniesie pow.50, oczywiście nie napowietrzaj wody i wylot filtra w górę by zrobiła się delikatna falka

nitki lubią niebieskie światło tzn. ciepłe świetlówki ( miąłem aqua glo 1600 k i wyłaziły założyłem 6500k i spokój :) )

 

po około 5 dniach zaobserwujesz zniknięcie większej ilości glonów( tzn sam je wytniesz ale nowe nie będą powstawać a te które były malutkie nie będą się rozwijać) możesz zwiększać czas świecenia co dzień po około 30 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...